Vasarą judėkite be skausmo

Šiltuoju metų laiku mūsų sąnariams tenka ypač didelis krūvis. Juos aliname intensyviai dirbdami sode, ilgų kelionių metu, daug vaikščiodami. Tad nenuostabu, jog ne vienas imame skųstis sąnarių nuovargiu ir skausmais. Tačiau būkime atsargūs – jie gali būti ne tik jų nuovargio, bet ir ligos ženklas.
 

Nors sąnarių skausmą gali sukelti daugybė įvairių sužalojimų ir būklių, bet viena dažniausių yra artritas. Nors yra daugiau nei šimtas jo tipų, tačiau visus juos galima suskirstyti į dvi didesnes grupes. Uždegiminis artritas (arba reumatoidinis artritas) gydomas vaistais nuo uždegimo, tačiau pagelbėti gali ir dieta bei gyvenimo būdo keitimas. Neuždegiminis artritas (arba osteoartritas) kyla, kai sąnario kremzlė pažeidžiama traumų ar per didelio krūvio. Šiuo atveju geriausios gydomosios priemonės yra svorio kontrolė, tinkamai parinkta mankšta ir vaistai nuo skausmo.
Kitos dažniausios sąnarių skausmo priežastys: per didelis krūvis, raiščių patempimas, sužeidimai, podagra, sausgyslių uždegimas, tepalinio maišelio uždegimas, infekcinės ligos (pvz., gripas, tymai, hepatitas, kiaulytė, raudonukė, vėjaraupiai), girnelės suminkštėjimas, osteomielitas.
 

 

Tradicinė medicina


Osteoartritai anksčiau buvo gydomi tradiciniais nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo, tačiau jų vartojant nuolatos ir didelėmis dozėmis, gali atsirasti kraujavimas iš virškinamojo trakto ar opų. Naujos kartos vaistai nuo uždegimo veikia efektyviai ir tuo pat metu turi silpnesnį nepageidaujamą poveikį virškinamajam traktui, todėl yra saugesni. Vienas jų atstovų – meloksikamas (pvz., Movalis). Ypač tinka žmonėms, sergantiems skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opalige, vartojantiems vaistus, veikiančius krešėjimą, vyresniems nei 65 metų ir kt. Išleidžiamas tablečių ir injekcijų pavidalu (tai, beje, vienintelis naujosios kartos preparatas, išleidžiamas ampulėmis).
Be nuskausminamųjų vaistų, gydytojas gali rekomenduoti šiltus ar šaltus kompresus, įtvarus, leidžiančius sąnariui pailsėti ir apsaugančius nuo traumavimo. Periodinė elektrinė nervų stimuliacija (TENS) siunčia švelnius elektrinius impulsus į skaudamos srities odoje esančius nervus ir taip sumažina skausmą. Galima taikyti švelnų skaudamo raumens masažą – tai pagerina kraujo pritekėjimą, skaudama vieta įšyla, ir skausmas palengva mažėja.
 

Mankšta padeda


Svarbi artrito gydymo dalis yra tinkama ir reguliari mankšta. Dėl pasyvaus gyvenimo būdo atsiranda raumenų silpnumas, sąnarių sustingimas, sumažėja judrumas. Rekomenduojami trys pratimų tipai:
* Judesiai, judinant ir sąnarį kiek įmanoma ir dar lengvai jį patempiant. Tai padidina ir padeda išlaikyti sąnarių judrumą, sumažina skausmą.
* Raumenų stiprinimas nejudinant sąnarių. Sustiprina raumenis ir stabilizuoja silpnus sąnarius. Juos atlikti galima kasdien ar tomis dienomis, kai nejaučiate stipraus skausmo ar sąnarys nėra aptinęs.
* Ištvermės pratimai, tokie kaip ėjimas, plaukimas, važiavimas dviračiu. Šie pratimai sustiprina širdį ir pagerina sąnarių funkciją. plaučius, didina ištvermę. Sportuokite po 20–30 min. triskart per savaitę, nebent labai skaudėtų ar sąnarys ištintų.
 

Pagalba namuose


Nors artritas yra luošinanti liga, yra keletas dalykų, kuriais jūs galite sau padėti.
* Naudinga šiltos vonios, masažas, lengvi pratimai.
* Vaistai nuo uždegimo gali palengvinti skausmą bei patinimą, tačiau pasikonsultuokite su gydytoju, prieš duodami nesteroidinių vaistų nuo uždegimo vaikui.
* Valgykite daržovių. Yra pastebėta, kad žmonių, sergančių reumatoidiniu artritu ir tapusių vegetarais, būklė pagerėjo per mėnesį po to, kai jie liovėsi valgyti mėsą, kiaušinius, pieno produktus, cukrų ir gliuteno turinčius produktus (pvz., kvietinę duoną). Vegetariška dieta naudinga todėl, kad sergantieji artritu su ja negauna sočiųjų riebalų, kurie pakeičiami polinesočiaisiais riebalais, be to, daržovėse gausu beta karotino, vitamino C bei kitų antioksidantų, mažinančių ląstelių pažeidimą.
* Valgykite žuvį. Vienas geriausių polinesočiųjų riebalų rūgščių šaltinių yra tokios žuvys, kaip lašiša, sardinė ir silkė. Jose gausu omega-3 riebalų rūgščių, kurios turi lengvą uždegimą slopinantį poveikį sergantiesiems artritu. Rekomenduojama valgyti žuvies bent tris kartus per savaitę.
* Valgykite ankštines kultūras. Jose gausu cinko – mineralo, reikalingo imuninės sistemos veiklai.
* Naudokite šildytuvą. Jei jūsų namuose drėgna, tuomet oro pasikeitimas jums gali palengvinti artrito simptomus. Prieš lietų staiga padidėja drėgnumas ir sumažėja oro slėgis, todėl paveikiama sąnarių kraujotaka, dėl ko jie tampa sustingę, kol pradeda lyti. Jei užsidarysite langus ir įjungsite džiovintuvą arba oro kondicionierių vasarą, tuomet jūs galėsite išvengti trumpalaikio bet stipraus sąnarių skausmo.
* Išlikite aktyvus. Ko gero, vienas svarbiausių dalykų, ką jūs galite padaryti norėdami palengvinti osteoartrito simptomus – sportuoti tiek, kiek galite. Kuo bus geresnė jūsų fizinė būklė, tuo mažesnis bus sąnarių skausmas. Rekomenduojama nedidelio intensyvumo aerobika ar nedidelio svorio svarmenų kilnojimas. Svarbu sportuoti reguliariai ne rečiau kaip tris kartus per savaitę, idealiu atveju – kasdien.
* Išsiaiškinkite provokuojančius maisto produktus. Kai kuriems sergantiesiems reumatoidiniu artritu savijauta pablogėja nuo kai kurių maisto produktų: pieno, alkoholio, pomidorų ar riešutų. Jei pastebėjote, kad jūsų savijauta pablogėja suvalgius kokio produkto, – venkite jo.
* Atsipalaiduokite. Kuo labiau jūs įsitempęs, tuo labiau jums skauda. Išmokite atsipalaidavimo pratimų ir atlikite juos reguliariai, ypač tuomet, kai skausmas tampa itin stiprus.
* Sumažinkite antsvorį. Antsvoris padidina sąnarių apkrovimą, todėl dar labiau pažeidžia ir taip jau osteoartrito pažeistus sąnarius, todėl patariama sumažinti kūno svorį. Jei jūs nesergate osteoartritu, bet turite antsvorio, rizika susirgti osteoartritu ateityje padidėja.
* Šokite. Šokis yra geras būdas suderinti sportą, svorio mažinimą ir atsipalaidavimą.
* Imobilizuokite. Kai sąnarys itin skausmingas, jums gali padėti įvairūs įtvarai. Tačiau šių priemonių negalima naudoti ilgiau nei dvi paras be pertraukos, nes gali nusilpti raumenys.
* Protingai naudokite ledą ir karštį. Nors ir šalti, ir karšti kompresai gali sumažinti skausmą, nelaikykite jų ilgiau nei 10 minučių. Nors ledas paprastai naudojamas patinimams sumažinti, jis gali ir palengvinti skausmą, o karštis atpalaiduoja raumenis ir sumažina skausmą.
 

SŽ įspėja


Daugelis žmonių atsisako tradicinio artrito gydymo, nes laikui bėgant liga progresuoja ir simptomai sunkėja. Todėl šie žmonės ieško alternatyvių gydymo būdų. Tačiau reikėtų būti budriems, nes moksliniais tyrimais nepagrįsti gydymo metodai gali atnešti daugiau žalos nei naudos. Varinės apyrankės, mineraliniai šaltiniai, vibratoriai, magnetai, actas ir medus, dimetilo sulfoksidas, didelės vitaminų dozės, gyvačių nuodai – visa tai yra nepagrįsti gydymo metodai. Bet kuris moksliškai nepagrįstas gydymo metodas, kad ir koks nekenksmingas būtų, gali tapti žalingu, jei sulaiko pacientą nuo kompetentingo gydytojo paskirto gydymo.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai