Turėdami informacijos, išvengsite nusivylimo

Osteoporozė yra progresuojanti ir sekinanti liga, kuriai būdinga sumažėjusi kaulų masė ir kaulinio audinio struktūros pokyčiai, dėl kurių padidėja kaulų lūžių rizika. Osteoporozė ypač pavojinga tuo, kad nėra jokių specifinių klinikinių požymių, padedančių diagnozuoti ligą iki lūžio. Į varginančius stuburo, net viso kūno skausmus dažnai tiesiog nekreipiama dėmesio. Tai aktuali visuomenės sveikatos problema, nes šia liga suserga didžioji dalis gyventojų, vyresnių nei 50 metų amžiaus: apie 50 proc. moterų bei apie 20 proc. vyrų per savo likusį gyvenimą patirs bent vieną dėl kaulų trapumo įvykusį kaulų lūžį. Labai svarbu kuo anksčiau diagnozuoti ir pradėti gydyti osteoporozę.
 

Spręsti šią aktualią problemą gegužės pabaigoje susirinko Kauno miesto bendrosios praktikos gydytojai ir gydytojai endokrinologai. Konferencijos metu keliami klausimai gydytojus privertė susimąstyti. Ar visada kreipiamas pakankamas dėmesys į pomenopauzinio amžiaus moterų nusiskundimus? Juk daugelį jų vargina stuburo skausmai, netgi viso kūno skausmai, pasitaiko įvairių lūžių, dažniausiai – stuburo slankstelių, riešo, šlaunikaulio, raktikaulio. Ar tikrai yra padaroma viskas, kad moterims būtų suteikta informacija apie osteoporozę, atliekami reikalingi tyrimai ir laiku pradėtas gydymas?
 

 

Pristatytos situacijos priminė apie ligos grėsmingumą


Konferencijos metu farmacijos kompanija Servier stengėsi atkreipti gydytojų dėmesį į problemos aktualumą, pristatydama pomenopauzinio amžiaus moterų klinikinius atvejus. Pristatytos situacijos skirtingos, tačiau jas siejo tai, kad visos moterys sirgo osteoporoze ir vienaip ar kitaip buvo nuo jos nukentėjusios. Skirtingi rizikos veiksniai ir ligos pasireiškimas dažnai neleisdavo pakankamai anksti diagnozuoti ligos ir ją gydyti.
Taip pat priminė slaptą osteoporozės eigą ir jos grėsmingumą, emocinę pacienčių būklę.
Pavyzdžiui, viena 57-erių metų moteris nugriuvusi susilaužė riešą. Tačiau nei ji, nei jos šeimos gydytojas nepalaikė šio įvykio svarbiu. „Šiandien man atrodo, kad aš praleidau progą laiku nustatyti diagnozę, – pasakoja moteris. – Jau vien tas faktas, kad mano amžiaus moteriai teko uždėti gipsą, turėjo paskatinti gydytoją pasiūlyti ištirti mano kaulų mineralinį tankį.“
Deja, to nebuvo padaryta, kaip nebuvo padaryta ir anksčiau, kai dar iki lūžio moteris jausdavo viso kūno skausmus. Tereikėjo susirūpinti ir atlikti tyrimą jau tuomet, juolab kad moteriai menopauzė buvo ankstyva, sulaukus 42 metų, kas jau yra didesnės osteoporozės rizikos veiksnys. Gydytojas pagaliau pasiūlė moteriai išsitirti kaulų tankį, kai jai buvo apie 67-erius metus. Paaiškėjo, kad ji serga osteoporoze, ir galbūt yra lūžę slanksteliai. Būdama 72 metų ir ji jau buvo patyrusi du lūžius.
Tai yra tipiškas prarastos galimybės pavyzdys. Pacientės patirtas pirmasis riešo lūžis, be abejonės, buvo tinkamas laikas ištirti kaulus, išmatuoti kaulų tankį bei pradėti tinkamai gydyti. Vėliau įvykęs slankstelio lūžis, kas, beje, irgi yra visiškai dėsninga – riešo lūžis padidina šio lūžio tikimybę – gali turėti įtakos tolesniam pacientės gyvenimui.
Remiantis šia ir daugybe panašių istorijų, galima teigti – gydytojai, pasirūpinkite savo pacientėmis, patyrusiomis pirmąjį lūžį, atlikite kaulų tankio tyrimą.
Tai, kad, laiku pradėjus gydyti, sergančios moterys ir toliau gyvena visavertį gyvenimą, priminė ir konferencijos vietoje surengta paroda „Moters brandos etiudai“, kurioje gydytojai iš įvairių Lietuvos miestų vaizdavo sergančias osteoporoze moteris piešiniuose, tapybos darbuose, nuotraukose bei eilėraščiuose.
 

Turima informacija leidžia moterims likti savarankiškoms


Konferencijos tikslas buvo priminti gydytojams, kad labai svarbu informuoti pacientes tam tikru jų amžiaus laikotarpiu apie hormoninius kitimus organizme bei to pasekmes. Suteikus pakankamai informacijos, pacientės galėtų pačios atpažinti osteoporozės požymius, tokius kaip ankstyva menopauzė, riešo lūžis, ūgio mažėjimas, maža kūno masė, jos žinotų, kad tikimybė sirgti didėja, jei osteoporoze yra sirgę ar serga kas nors iš šeimos narių.
Svarbu paaiškinti, kad moterys nesibaimintų kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris, esant indikacijoms, paskirtų kaulų mineralinio tankio tyrimą (DEXA) bei tinkamą gydymą. Buvo akcentuojama, kad moterys osteoporoze dažnai suserga dar būdamos pakankamai jaunos ir aktyviai dirbančios – susirgti osteoporoze ir patirti kaulų lūžį rizikuoja viena iš trijų moterų, sulaukusių 50 metų amžiaus. Dėl ligos jos neturėtų pradėti vengti fizinio krūvio, atsisakyti įprastinio gyvenimo. Tam yra pakankamai priemonių, kurios leidžia moterims išlikti klestinčioms bei pakankamai savarankiškoms.
Konferencijos metu gydytoja endokrinologė L. Radzevičienė sutiko papasakoti apie osteoporozės paplitimą Lietuvoje, pacientų gyvenimo kokybę, diagnostikos ir gydymo galimybes.
 

Pavojingos ligos paplitimas didėja


Šiuo metu tikslių duomenų apie osteoporozės paplitimą Lietuvoje nėra. Daugėja pacientų, sergančių šia liga dėl didėjančio informacijos prieinamumo, švietimo, esant tobulesnei diagnostikai ir aparatūrai.
Vilniaus mieste 1994–1998 m. viršutinės šlaunikaulio dalies lūžių patyrė 146 iš 100 000 vyresnių kaip 50 metų moterų, Kauno mieste – 161 iš 100 000. Pasaulyje kasmet dėl osteoporozės įvyksta 2,5 mln. kaulų lūžių, Europos Sąjungos šalyse 400 000 moterų dėl osteoporozės patiria šlaunikaulio lūžį.
Neskyrus tinkamo gydymo, pacientų, sergančių osteoporoze, gyvenimo kokybė yra prasta. Stuburo slankstelių lūžiai sukelia ūminį ir lėtinį nugaros skausmą, progresuojantį stuburo iškrypimą – kifozę, ūgio mažėjimą, kaip pasekmė – blogėja žmogaus funkcinis pajėgumas, didėja socialinė izoliacija, pasireiškia depresija.
Tyrimais nustatyta, kad svarbiausia pacientui po stuburo slankstelio lūžio yra tai, kad, visiškai nesvarbu, koks kaulų mineralinis tankis, vienas įvykęs lūžis reiškia kito lūžio pavojaus padidėjimą. Tai lemia slankstelio kūno deformacija po lūžio, dėl to pakinta svorio pasiskirstymas gretimiems slanksteliams – jiems tenka per didelis krūvis. Šlaunikaulio lūžiai yra daugiausiai žalos atnešanti osteoporozės pasekmė, kuri neišvengiamai reikalauja gydymo ligoninėje.
 

Laiku atlikta diagnostika ir profilaktika – be galo svarbu


Gydytoja patikino, jog diagnostikos prieinamumas gerėja, daugėja aparatūros, mažėja kainos. Labai svarbu kuo anksčiau nustatyti, kokiems žmonėms yra didelė osteoporozės išsivystymo tikimybė, ir sumažinti pirmojo kaulo lūžio grėsmę.
Osteoporozės rizikos veiksniai: menopauzė, ypač ankstyva (ypač svarbūs pirmi dešimt metų po menopauzės, kurių metu netenkama iki trečdalio visos kaulų masės), vyresnis amžius, ilgalaikė amenorėja, buvę osteoporoziniai lūžiai pacientės motinai, mažas kūno svoris, rūkymas, mažas kalcio suvartojimas, nedidelis fizinis aktyvumas, osteoporozę skatinančios ligos ir vaistai.
Kliniškai tiriant ligonį šią ligą padeda įtarti žmogaus ūgio mažėjimas (2–3 cm ūgio sumažėjimas leidžia įtarti, kad pacientas serga osteoporoze), progresuojanti kupra, todėl būtina atlikti kaulų mineralinio tankio tyrimą.
Kai įtariami kompresiniai stuburo slankstelių lūžiai (kai slankstelis susispaudžia, bet nelūžta skeveldriniu lūžiu), yra tikslinga atlikti radiogramas, nes tai leidžia patvirtinti ar paneigti lūžį.
Gydytojai ir pacientai neturėtų užmiršti, kad laiku pradėta profilaktika padeda sumažinti osteoporozės fizinę, socialinę ir ekonominę žalą. Svarbūs veiksniai yra pakankamas kalcio vartojimas, adekvatus vitamino D vartojimas, visavertė mityba, pakankamas fizinis krūvis, rūkymo ir piktnaudžiavimo alkoholiu prevencija. Fizinis krūvis ypač svarbus dėl kaulų masės ir tvirtumo didinimo.
 

Tinkamas gydymas sumažina lūžių grėsmę


Gydytoja endokrinologė pastebėjo, kad ši diagnozė daugumai pacientų kelia nerimą dėl ateities, lūžių rizikos. Žmonės bijo negalios, nenori būti našta artimiesiems. Deja, tik mažesnė dalis stengiasi laikytis gydytojų rekomendacijų. Kiti nutraukia gydymą, kai kaimynai ar vaistininkai perspėja, kad tai nieko nepadės, dėl vaistų brangumo, treti mano, kad jiems nieko blogo ateityje nenutiks.
Gydyti reikia pradėti nedelsiant nustačius osteoporozės diagnozę, kai T lygmuo -2,5 ir mažiau. T lygmuo – tai paciento kaulų mineralų tankio nuokrypis nuo sveikų jaunų tos pačios lyties asmenų kaulų mineralinių tankio vidurkio. Jis apskaičiuojamas densitometrijos būdu nustačius tiriamojo asmens kaulų mineralų tankį ir gautą dydis lyginamas su standartine norma.
Tai ilgalaikis gydymas, jo pagrindiniai tikslai yra: išvengti kaulų lūžių, stabilizuoti arba padidinti kaulų masę, gydyti simptomus, sukeltus kaulų lūžių ir griaučių deformacijų, pagerinti organizmo fizinę būklę.
Osteoporozei gydyti naudojamos bendrosios priemonės ir vaistai.
Bendrosios priemonės – tai rizikos veiksnių mažinimas, fizinio aktyvumo skatinimas, antrinės osteoporozės priežasčių šalinimas ir gydymas bei pakankamas kalcio ir vitamino D vartojimas.
Pagrindinis osteoporozės gydymo tikslas – kaulų lūžių grėsmės mažinimas. Be to, labai svarbu stabilizuoti ar padidinti kaulinę masę, gydyti simptomus sukeltus kaulų lūžių ir griaučių deformacijų, pagerinti organizmo fizinę būklę.
Šiuo metu yra veiksmingai veikiančių ir saugių vaistų, kurie gali keisti osteoporozės eigą ir labai sumažinti kaulų lūžių grėsmę. Vienas jų – stroncio ranelatas (vaistinėse parduodamas Protelos pavadinimu) – vaistas, skirtas moterų pomenopauzinei osteoporozei gydyti ir slankstelių bei šlaunikaulio lūžių rizikai mažinti. Tai pirmas medikamentas, turintis dvejopą poveikį kaulų metabolizmui. Jis kartu skatina kaulinio audinio formavimąsi ir mažina jo rezorbciją. Tai subalansuoja kaulinio audinio apykaitą ir užtikrina naujo ir tvirto kaulo susidarymą. Atlikus mokslinius tyrimus patvirtinta, kad stroncio ranelatas mažina kompresinių stuburo slankstelių ir šlaunikaulio lūžių riziką bei gerina osteoporoze sergančių moterų gyvenimo kokybę.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai