Darbas darže ir sode be nugaros skausmų

Vis daugiau žmonių skundžiasi nugaros skausmu, ypač pavasarį, kai prasideda didieji žemės darbai. Padirbėjus sode ar darže, jau kitą dieną raumenų grupės, kurios per žiemą nebuvo aktyviai apkraunamos, priverčia pajusti įkyrų skausmą. Dėl kokių dar kitų priežasčių besidarbuojantiems sode ar darže gali skaudėti nugarą ir kaip to skausmo išvengti?
 

Kodėl atsiranda nugaros skausmas?


Dažniausiai pavasarį nugaros skausmui atsirasti įtakos turi:
▪ netaisyklinga padėtis darbo metu (darbas pasilenkus ir pan.) ir nugaros raumenų patempimas;
▪ netaisyklingas sunkių daiktų kėlimas ir nešimas;
▪ klimato įtaka (vėjo perpūtimas ar peršalimas).
 

 

Netaisyklinga padėtis.


Ilgai darbuojantis pasilenkus ar toje pačioje padėtyje, greitai pervargstama, pertempiami nugaros raumenys, todėl ir ima skaudėti nugarą. O dirbti pasilenkus prireikia dažnai tiek sode, tiek namų ūkyje, tiek kai kurių profesijų darbuotojams. Reikėtų stengtis nesulenkti nugaros per juosmenį, o gal geriau priklaupti, atsistoti įtūpstu ar žergtai. Jei jau reikia būti ilgai pasilenkus, patartina daryti trumpas pertraukėles – per jas atsitiesti, atlikti keletą mankštos pratimų.
 

Netaisyklingas sunkių daiktų kėlimas ir nešimas.


Neigiamos įtakos stuburui turi ir sunkių daiktų kėlimas bei nešimas. Keliant daiktą reikėtų nesulenkti liemens, o daugiau pritūpti, laikyti keliamą daiktą kuo arčiau savęs, kelti tiesiant ne nugarą, o kojas, tai yra stojantis. Jeigu sunkų daiktą norima padėti į kitą vietą, tą reikia daryti ne sukant liemenį, bet perstatant kojas. Daiktus geriau nešti abiem rankomis, o ne viena.
 

Klimato įtaka.


Pavasarį orai yra labai apgaulingi. Intensyviai besidarbuojant sukaistama, ir daugelis sušilę nusivelka striukę ar kitą šiltą drabužį ir net nejaučia, kaip vėjas gali perpūsti. Tuomet gali atsirasti šaknelinio-radikulitinio pobūdžio skausmas, kai judesiai pasidaro riboti, skausmingi. Todėl reikėtų saugoti nugarą. Be to, reikia nepamiršti, kad nors saulutė vis labiau šildo, tačiau žemė dar nėra pakankamai įšilusi ir nereikėtų ant jos sėdėti, nes tai taip pat pavojinga, nes sušilus gali išsivystyti nervų šaknelių ar raumens uždegimas, galima peršalti.
 

Pagalba, kai kamuoja skausmas


Senovės Graikijoje skausmas buvo laikomas mistiniu dalyku. Medicinos tėvas Hipokratas sakė „Sedare dolorem opus divinum est“ – malšinti skausmą yra dieviškas darbas. Tad keletas patarimų, kaip elgtis, kai skauda ir kaip tą skausmą malšinti.
Esant ūmiam skausmui, rekomenduojama vieną – dvi dienas pagulėti, bet ne ilgiau, nes gali dar labiau susilpnėti raumenys, stabilizuojantys stuburą. Taip pat, kai skauda nugarą, reikėtų atkreipti dėmesį į lovos minkštumą (turėtų būti kietas pagrindas) bei gulėjimo padėtį. Gulint ant šono, kojos turi būti kiek sulenktos per kelio ir klubo sąnarius. Jeigu patogu, tarp kojų galima laikyti pagalvę. Jeigu gulima ant nugaros, pagalvė dedama po keliais. Labai svarbu taisyklingai atsikelti iš gulimos padėties – ne tiesiai sėstis, bet pasisukti ant šono, nuleisti kojas ir atsisėsti.
Skausmą malšina šildomieji ar šaldomieji kompresai, tereikia jums išsirinkti, kuris metodas efektyvesnis. Šiluma atpalaiduoja įsitempusius raumenis, mažina skausmą, gerina raumenų kraujotaką. Šaltis pasižymi nuskausminamuoju veikimu.
Skausmas ir uždegimas paūmėjimo periodu gali būti gydomas medikamentais. Tam tiktų nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, pvz., meloksikamas (vaistinėse parduodamas Movalis pavadinimu). Šis preparatas pasižymi skausmą malšinančiu ir uždegimą mažinančiu poveikiu, todėl puikiai tiks esant nugaros raumenų patempimui ar uždegimui, šaknelinio-radikulitinio pobūdžio skausmui malšinti. Preparatas yra tinkamas ir vyresnio amžiaus žmonėms, nes sumažina nepageidaujamą poveikį virškinamajai sistemai ir geriau toleruojamas negu kiti klasikiniai nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo. Meloksikamas yra tinkamas net ir sergantiesiems gretutinėmis širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis, esant nedideliam inkstų ar kepenų funkcijos sutrikimui.
Praėjus ūminiam skausmui, galima pamėginti atlikti tempimo pratimus, kurie stiprina nugaros raumenis. Pvz., atsigulus ant nugaros, pritraukti kelius prie krūtinės, apkabinti, susiriesti į kamuoliuką, bet nekelti galvos ir nugaros nuo žemės.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai