Sunki osteoporozė. Ar žinote,kas tai?

Pradedu savo pasakojimą klausimu ir norėčiau iškart palinkėti skaitytojui niekada to nepatirti, bet susipažinti su šia grėsminga būkle, ją atpažinti ir žinoti, kad ir šiuo atveju yra įmanoma pagalba bei efektyvus gydymas. Tenka konsultuoti nemažai ligonių, kurių kaulų mineralinis tankis (KMT) mažas, kurie patiria kaulų lūžius, kuriems yra sutrikusi kalcio ir fosforo apykaita. Tačiau tarp jų yra ir tokių, kurie, nepaisant nuolatinio osteoporozės gydymo vaistais, vis tiek patiria kaulų lūžius. Sakoma, kad osteoporozė yra tylioji epidemija. Ja serga vis didesnė senstančios visuomenės dalis. Liga pasižymi tuo, kad iki lūžio paprastai nieko neskauda, o, įvykus pirmam lūžiui, negydant ligos, prasideda jų kaskada. Tyrimais įrodyta, kad, lūžus osteoporoziniam stuburo slanksteliui ir nesigydant, pirmų metų laikotarpiu tikimybė patirti antrą slankstelio lūžį išauga keturis kartus. Osteoporozės diagnostikos ir gydymo tikslas – išvengti pirmo lūžio.
 

Sunki osteoporozė – lūžiais komplikuota osteoporozė
Tačiau yra ligonių, kurie, nors ir yra gydomi, ir toliau patiria kaulų lūžius. Lūžiai, kurie įvyksta 6 mėnesių laikotarpiu pradėjus gydymą, dar nelaikomi nesėkmingo gydymo pasekme. Kaulų būklė keičiasi negreitai – reikia 3–4 mėnesių kaului atsinaujinti ir beveik dvejų metų visiškai jį mineralizuoti. Tik tada jis ir vėl tampa stiprus ir atsparus.
Dauguma medikamentų, kurių mes skiriame ligoniams, priklauso kaulo ardymą slopinančiai vaistų grupei , t. y . stabdomas per daug aktyvus kaulo ardymas. Slopinant kaulo ardytojus, susidaro pakankamai laiko kaulo statytojams pagaminti kaulą ir naują kaulą mineralizuoti.
Tačiau yra atvejų, kai kaulo statytojai nėra pakankamai aktyvūs ir jie nepastato visaverčio kaulo, nepaisant kaulo ardytojų slopinimo. Dėl to ir vyksta lūžiai net ir osteoporozės gydymo metu.
Teko matyti ligonių, kurių kūno laikysena dėl dauginių stuburo slankstelių lūžių pakito taip, kad žmogus nebegali atsitiesti, susiformavusi kupra neleidžia atsigulti ant nugaros, o šonkaulių lankai remiasi į klubikaulius, vien tuo sukeldami skausmus. Tokiems ligoniams kartais pakanka tik staigiau pasisukti lovoje, kad įvyktų šonkaulio ar stuburo slankstelio lūžis. Skaudžiausia, kad šie žmonės kenčia, netikėdami rasią kur nors pagalbą, nepasiduoda šeimos gydytojų skatinimui gydytis ir šeimos narių pastangoms sudaryti sąlygas tirtis.
Iš gydytojo praktikos
Kiekvieno gydytojo darbe yra atvejų, kurie palieka laiko nenutrinamus įspūdžius. Kelerius metus nesėkmingai teko gydyti osteoporoze sergančią pacientę, kuri, anksti patyrusi menopauzę, 15 metų laikotarpiu patyrė 12 osteoporozinių lūžių. Galvojant ir apie kitas galimas ligas, kurios silpnina kaulą, ligonė tirta ligoninėje. Iš skyriaus ją išlydėjome net ne sėdinčią, o gulinčią, nes dėl nugaros skausmų sėdėti buvo sunku. Tai mano praktikoje buvo viena iš pirmųjų ligonių, kuriai, ištyrus ir neradus kontraindikacijų, buvo skirtas tik iš medicininės literatūros ir konferencijose pažintas medikamentas – Forsteo. Šis vaistas skiriamas tik kartą per gyvenimą. Gydymo kursas juo nepertraukiamas ir trunka 24 mėnesius, švirkščiant kasdien į raumenis. Kelis kartus telefonu domėjausi, kaip sekasi mano ligonei. Vaistus ji toleravo gerai, mažiau vargino skausmai. Kasdieninių rūpesčių verpete pamiršau savo ligonę. Mano nuostaba buvo didžiulė, kai vieną dieną atsivėrė kabineto durys ir pamačiau savo pacientę, atėjusią atlikti tyrimų. Mes nesimatėm daugiau kaip metus.
Svarbiausia pareiga – padėti ligoniui
Šiandien sunkia osteoporoze sergantys ligoniai konsultuojami visose didžiųjų miestų konsultacinėse poliklinikose. Ir tie, kurių sveikatos būklė po specialisto konsultacijos leidžia ir atitinka valstybinės ligonių kasos nustatytas indikacijas, gali būti gydomi medikamentu, skatinančiu kaulų statytojus dirbi aktyviau.
Manau, kad šiais visuotinės informacijos laikais apie naujausius gydymo būdus turi žinoti ir pacientai, o ypač tie, kuriems dėl dauginių kaulų lūžių sunku judėti, kurie praradę viltį net nenori pradėti tirtis ir gydytis. Nors osteoporozė – moterų liga, tačiau vaistas tyrimų metu pasirodė esąs veiksmingas ir vyrų sunkiai osteoporozei gydyti bei gydyti tiems, kurie kaulo stiprumo neteko dėl ligų, gydomų gliukokortikoidais. Aktyviai ieškokime tokių, nes žinoti, kad gali pabandyti padėti ir nepadėti, prieštarautų visiems žmogiškumo principams.
Skaudi patirtis
Ištisi metai kenčiant nepaliaujamą skausmą, baimė judėti, parkristi, susilaužyti kaulus. Tokia kasdienybė kankina didelę dalį vyresnių žmonių, kai jie susiduria su klastinga ir negailestinga liga – osteoporoze.
„Neduok sviete, tokia liga“, iš skaudžios patirties sunkiai žodžius renka solidaus amžiaus moteris. Ant patalo praleidusi pusantrų metų moteris vėl sugeba pati atsinešti laikraščius, suskaudus dančiui, nueiti pas odontologą. Viskas prasidėjo, kai ji netyčia pargriuvo. Ši nedidelė trauma baigėsi abiejų rankų dilbių bei stuburo lūžiu. Nuolat teko patirti varginantį nugaros skausmą. Ištyrus paaiškėjo, kad tai sukėlė didelis kaulų išretėjimas, vadinamoji osteoporozė. Moteris iš šios ligos spąstų baigia išsivaduoti vartodama naujos kartos vaistus.
„Sergu reumatoidiniu artritu, taip pat ir osteoporoze“, – savo bėdomis dalinasi kita 54 m. inteligentiška moteris. „Gėriau įvairius vaistus nuo šių ligų, kentėjo skrandis, bet sveikata nepagerėjo. Esu smulki, mano sąnariai visai iškraipyti, o skausmai buvo nepakenčiami. Naujo kaulus atkuriančio vaisto dėka sumažėjo skausmai, ypač rankų, pajutau pirmuosius pagerėjimo požymius“, – guodžiasi moteris.
O tai dar kita, 62 m. vyro istorija. „Prieš dvejus metus praradau sąmonę ir stipriai susižalojau. Padarius mano stuburo nuotraukas, išaiškėjo, kad 5 ar 7 slanksteliai buvo tiesiogine šio žodžio prasme sutrupėję. Nuolat teko gulėti ligoninėse, nusilpo raumenys, vaikščioti tapo itin sunku. Išbandžiau įvairius vaistus, bet rezultato nebuvo ir gydytojai nieko gero nežadėjo.“
Gera žinia, kad bent daliai sunkiausių tokių ligonių, sergančių šia didelį kaulų išretėjimą sukeliančia liga šiandien galima padėti. Penkiose stambiausiose Lietuvos gydymo įstaigose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje) yra galimybė gydytis ypač efektyviu kaulus atkuriančiu vaistu. Dėl išsamesnės informacijos galima kreiptis tel. 8 800 40 405.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai