Darbai sode be nugaros skausmo

Pradėdami dirbti sode ar darže ir kapstydami žemę, pamirštame kasdienius rūpesčius, pagerėja nuotaika, tačiau po tokios darbo dienos dažnas kitą rytą sunkiai beišlipa iš lovos, dejuoja, kad skauda nugarą, sunku atsitiesti. Žmonės ypač nesisaugo pavasarį, kai prasideda žemės ūkio darbai ir kai ilgą laiką būna itin nepatogia poza. Dažnai vyresnio amžiaus žmonės, nepratę prie fizinių krūvių, mažai judantys, aiškina, kad jie yra aktyvūs, nes fizinės veiklos jiems pakanka dirbant sode. Tačiau tuomet apkraunama tik atitinkama stuburo bei nugaros raumenų dalis, o kai į veiklą įsijungia neįpratusios prie darbo ir nusilpusios nugaros dalys, tuomet ir ima skaudėti. Net 80 proc. žmonių kada nors savo gyvenime patiria bent vieną nugaros skausmo epizodą.
 

Ūminis ar lėtinis skausmas?


Nugaros skausmą būtų galima suskirstyti į ūminį ir lėtinį. Ūminio ir lėtinio skausmo skiriamoji riba yra apie 3 mėn. Ūminis nugaros skausmas dažniausiai yra susijęs su stuburu, tarpslanksteliniais diskais ar šalia stuburo esančiais raumenimis. Bet tai gali būti ir vidaus organų bei kraujagyslinės kilmės skausmo „atspindys“. Jei skausmas labai aštrus, plintantis į klubus, kojas, trikdantis judėjimą, nedelsiant būtina kreiptis į gydytoją. Jis įvertinęs būklę paskirs reikalingų medikamentų uždegimui bei raumenų spazmams malšinti. Vėliau, skausmui kiek atlėgus, gydymą reikia tęsti toliau. Tam puikiai tinka mankštos, raumenų tempimo pratimai, masažai, manualinis gydymas, fizioterapija.
Apskritai nugaros skausmas, kuris prasideda po darbų sode ar darže, paprastai būna ūminis, neužtrunkantis daugiau 3 mėnesius.
 

 

Kaip išvengti nugaros skausmų?


Pirminė nugaros skausmo profilaktika turėtų prasidėti nuo vaikystės, mokyklos laikų. Tai taisyklinga kūno padėtis ir judesiai. Tiek namuose, tiek mokyklose reikia sėdėti pagal ūgį parinktame suole ir kėdėje. Vaikas negali nešioti kuprinės, viršijančios 10 proc. jo kūno svorio. Reikia įprasti kasdien ryte atlikti tam tikrus tempimo pratimus, stiprinančius pečių ir nugaros raumenis.
Nors daugelis žmonių gana skeptiškai vertina specialistų rekomendacijas fiziniais pratimais nuolat stiprinti nugarą, reikia pažymėti, kad tai yra būtina norint išvengti nepageidaujamų nugaros skausmų pavasarį po darbų sode. Suaugusiam žmogui rekomenduojama 2–3 kartus per savaitę daryti mankštą.
Sodininkams verta prisiminti:
- pavojinga nuo žemės imti sunkius daiktus lenkiantis stačiu kampu – juos reikėtų pakelti pritūpus ar per kelius sulenkus kojas;
- jei nugarą skauda ilgiau padirbėjus sodo sklype, reikėtų pakoreguoti fizinius krūvius, kad organizmas prie jų įprastų;
- sodininkams, kuriuos vargina nugaros skausmai, labiausiai tiktų susikasti lysves taip, kad jos būtų pakeltos iki 60–70 cm aukščio ir 1–1,2 m pločio – taip jas patogu prižiūrėti iš visų pusių;
- veją, daržo lysves laistyti patogiausia ant būgno suvyniota laistymo žarna, nes tuomet nereikia lankstytis ir kilnoti sunkių kibirų su vandeniu.
Tačiau jei nepadeda šie patarimai ar perskaitėte juos per vėlai, nugaros skausmas ir uždegimas paūmėjimo periodu gali būti gydomas medikamentais. Tam tiktų nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, pvz., meloksikamas (vaistinėse parduodamas Movalis pavadinimu). Šis preparatas pasižymi skausmą ir uždegimą mažinančiu poveikiu, todėl puikiai tiks esant nugaros raumenų patempimui ar uždegimui, šaknelinio (radikulitinio) pobūdžio skausmui malšinti. Preparatas tinkamas ir vyresnio amžiaus žmonėms, nes sumažina nepageidaujamą poveikį virškinamajai sistemai ir geriau toleruojamas negu kiti klasikiniai nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo. Meloksikamas yra tinkamas net ir sergantiesiems gretutinėmis širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis, esant nedideliam inkstų ar kepenų funkcijos sutrikimui.
Dirbkime sode be skausmo, o su malonumu!

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai