Naujagimių klubo sąnario displazija

Klubo sąnario displazija – tai įgimtas klubo sąnario sutrikimas, kai klubo sąnario vystymasis atsilieka nuo normos. Nebėra normalaus sąlyčio tarp gūžduobės ir šlaunikaulio galvutės, kurie ir sudaro klubo sąnarį. Tai viena dažniausiai pasitaikančių naujagimių ydų. Išsamiau apie ligą pasakoja Vilniaus universiteto Vaikų ligoninės vaikų traumatologas – ortopedas Mindaugas Jasiukevičius.
 

Kokios priežastys gali sukelti klubo sąnario displaziją?


Tikslios priežastys nežinomos, yra keletas teorijų. Negalavimas gali susiformuoti dar vystantis vaisiui gimdoje. Didžiausia rizika yra 12, 18 nėštumo savaitę ir 4 paskutinės nėštumo savaitės, kai raumenys aplink klubo sąnarius ne tik vystosi, bet ir gali būti veikiami mechaninių jėgų.
Keletas rizikos veiksnių
• Mergaitėms patologija nustatoma nuo 8 iki 10 kartų dažniau nei berniukams. Manoma, kad tai yra dėl gimimo metu kraujyje padaugėjusių cirkuliuojančių moteriškų hormonų kiekio, kurie reguliuoja sausgyslių elastingumą.
• Tikimybę didina, jei šeimoje jau kažkas sirgo šia patologija.
• Turi įtakos ir vaisiaus padėtis gimdoje. Jei vaikutis gimsta užpakaliuku į priekį, jam 3,3 karto didesnė tikimybė, kad bus klubo sąnario displazija.
• Taip pat tikimybė padidėja esant daugiavaisiam nėštumui, pirmam nėštumui, esant didesniam naujagimio svoriui ar sumažėjusiam vaisiaus vandenų kiekiui.
 

 

Kada vaikučius reiktų tikrinti dėl galimos klubo sąnario displazijos?


Klubo sąnario patologiją reikia nustatyti kuo anksčiau, iki pirmųjų šešių kūdikio gyvenimo mėnesių, nes tuo metu vystosi sąnariai. Ankstyvas patologijos nustatymas ir gydymas gali gerokai sumažinti ar sustabdyti invalidumą vyresniame amžiuje.
 

Kur kreiptis įtariant šią patologiją?


Norint pasitikrinti, ar nėra šios patologijos, reikia kreiptis į pirminės sveikatos priežiūros centrą, savo šeimos ar vaikų ligų gydytoją. Jis, apžiūrėjęs vaikutį ir įtardamas bent menkiausią patologiją, nusiųs konsultuoti pas ortopedus-traumatologus.
Kaip gydytojas nustato įgimtą klubo sąnario displaziją?
• Pirminis tyrimas, kuris leidžia įtarti klubo sąnario displaziją, yra vaikučio apžiūrėjimas. Įvertinamas vaikučio šlaunų atitraukimas, šlaunų ir sėdmenų raukšlių asimetrija (normoje jos turėtų būti simetriškos).
• Esant įtarimui, atlikus klinikinį ištyrimą, galima atlikti sąnario rentgenologinį tyrimą. Jį galima daryti tik vyresniems kaip trijų mėnesių kūdikiams, nes jaunesniems klubo sąnarys tuo metu sudarytas daugiau iš kremzlės, kurios nuotraukoje nematyti, o 4–6 mėn. kūdikių šlaunikaulio galvutė kaulėja, tada šis tyrimas yra informatyvesnis.
• Vienas svarbiausių tyrimų, diagnozuojančių klubo sąnario displaziją, – klubo sąnario echoskopija.
Kokios gali būti pasekmės, laiku nediagnozavus patologijos?
• Jei ligos forma apysunkė, vaikutis pradės šlubuoti, krypuoti į šonus kaip ančiukas, ir teks operuoti jo dubens kaulus. Tai kelios sudėtingos operacijos, kurios atliekamos vaikams tik iki 14–16 metų, t.y. iki jų kaulų brandos.
• Kartais pirmieji simptomai gali pasireikšti perkopus 30 metų. Žmogus pirmą kartą gali pajusti skausmus kirkšnyje po didesnio fizinio krūvio, vėliau taps skausmingas kiekvienas žingsnis, sumažės sąnario judrumas.
 

Kaip gydoma?


Kuo anksčiau bus pradėtas gydymas, tuo efektas bus didesnis ir komplikacijos mažesnės.
Yra keletas gydymo metodų:
• Pirmiausia taikomos ortopedinės pagalvėlės (vadinamos Freiko pagalvėlėmis). Jos palaiko per klubo sąnarį sulenktą ir pakreiptą į šoną kojytę taip, kad šlaunikaulio galvutė ir gūžduobė turėtų tinkamą kontaktą. Didžiausias šio gydymo efektyvumas pasiekiamas, kai intensyviai gydoma iki pusės metų amžiaus.
• Kai nėra efekto taikant ortopedines pagalvėles, reikalingas chirurginis gydymas.
 

Kaip išvengti klubo sąnario displazijos?


Visos mamos, auginančius kūdikius, juos turėtų kuo anksčiau rengti taip, kad rūbai leistų jam laisvai judėti.
Dėl jokių priežasčių negalima tiesinti ar varžyti kojyčių.
Savo kūdikėlius dažniau nešiokite praskėstomis kojytėmis, priglaustus prie savęs.
Nepamirškite mažylio lengvai mankštinti, per anksti nestatykite jo ant kojyčių ar nesodinkite.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai