Kosulys neretai kamuoja ir vasarą

Vos atšilus orams, tuoj pat pertvarkome savo daiktus - šilti rūbai keliauja spintos gilumon, daiktai, reikalingi šaltuoju metų laiku, atsiduria sandėliukuose ir palėpėse, na ir vaistus, kurie mums reikalingi rudenį, žiemą ir ankstyvą pavasarį, nustumiame giliau į vaistų spintelės kampą. Juk tikrai neprireiks - dabar gi vasara! Šiuo metu laiku labiau rūpinamės depiliacijos priemonėmis, kremais nuo saulės ir kitomis smulkmenomis, visai nesukdami galvos dėl vaistų.
 

Deja, deja. Niekas nenori sirgti, bet statistika teigia, kad ir vasarą neišsiverčiame be “žiemos” vaistų, t.y. vaistų nuo peršalimo. Visą birželio mėnesį netrūko pacientų, besiskundžiančių juos varginančiu kosuliu. Ir nieko keisto - saulė kol kas nelepina mūsų nuolatine šiluma, įdienojus jau atrodo šilta, bet iš pasalų pūstelėjęs šiaurės vėjas verčia susigūžti ir pagreitinti tempą. Nors vandens telkiniai pritraukia daugybę žmonių, tačiau maudytis ledu dvelkiančioje Baltijos jūroje išdrįsta toli gražu ne kiekvienas. Juk vien tik pabraidžiojus užgelia kojas.

Minėtieji veiksniai sukelia peršalimui būdingus simptomus - galvos skausmą, slogą, kosulį.

Taigi kosulys, atrodo, toks “nevasarinis“ simptomas, nepaleidžia mūsų iki šiol.

Kosulys - refleksinė organizmo reakcija į dirginimą. Jis atsiranda tada, kai dirginami kvėpavimo takai - gerklė, gerklos ar bronchai. Kosulys nėra liga, tačiau vienas iš tipiškiausių įvairiausių kvėpavimo organų ligų požymių.

Kvėpavimo takų dirginimą, kartu ir kosulį, gali sukelti daugelis priežasčių. Tai gali būti laikinas dirginimas, kai patenka dulkių, tabako dūmų ar tiesiog užspringus. Tačiau ilgalaikį ir sunkų kosulį dažniausiai sukelia kvėpavimo takų uždegimas.

Kosulys gali būti sausas ir drėgnas.

Sausas kosulys dažniausiai yra dirginantis, jo metu neatsikosima. Sausas neproduktyvus kosulys slopinamas vaistais.

Drėgnas kosulys gali būti paviršutinis ir gilus. Drėgnas kosulys dažniausiai greitai išnyksta negydomas. Mukoliziniai ir atsikosėjimą gerinantys vaistai mažų vaikų kosuliui gydyti iš viso nerekomenduojami, nes jų veiksmingumas neįrodytas. Kosuliui užsitęsus,- tik tuomet kai atkosima tirštų, klampių skreplių,- paskiriama atsikosėjimą skatinančių vaistų [A.Vingras. Pediatrija bendrojoje praktikoje. - Vilnius, 2004].

Kosulį lengvina arbata su citrina ar aviečių uogiene, įvairios atsikosėjimą lengvinančios vaistažolių arbatos. Kai kankina kosulys, patartina gerti daugiau mineralinio vandens, vaisių sulčių, kefyro, mat, išgėrus daugiau skysčių, geriau vyksta gleivių skystinimo procesas.

Ilgą laiką rekomenduotas karštas pienas su medumi kosuliui gydyti netinka. Jis skatina tąsių skreplių susidarymą ir atsikosėjimo nė kiek nepalengvina.

Vaistų nuo kosulio pasirinkimas itin didelis. Kokius vaistus rinktis, kai kosulį reikia slopinti?

Medikamentais slopinamas sausas kosulys, kartais ir šlapias, kuris sukelia aštrius krūtinės skausmus, kai jis trukdo miegoti ar sukelia didelį diskomfortą.

Kosulį slopinantys vaistai būna centrinio ir periferinio poveikio. Centrinio veikimo kosulį slopinantys vaistai mažina padidėjusio kosulio centro aktyvumą, periferinio - slopina periferinių kvėpavimo organų sričių kosulį provokuojančius dirginimo impulsus.

Vienas dažniausiai vartojamų centrinio poveikio kosulį slopinančių nenarkotinių vaistų - Paxeladine (okseladinas).

Paxeladine palengvina kvėpavimą, neslopina kvėpavimo centro, nesukelia mieguistumo, neturi įtakos profesiniam aktyvumui ir netrikdo peristaltikos. Šis vaistas tinka, kai kosulys atsiranda dėl sudirgintos gleivinės, esant spazminiam ar refleksiniam kosuliui, be abejo, jis vartojamas ir tada, kai kosulį sukelia gripas, rinofaringitas, bronchitas.

Paxeladine gali vartoti tiek vaikai, tiek suaugusieji. Kad vartoti būtų patogiau, yra dvi vaisto formos - kapsulės ir sirupas, todėl galite išsirinkti patogesnę vartoti formą.

Kosint, be vaistų, dar labai svarbu, kad jūsų kvėpuojamas oras būtų kiek įmanoma švaresnis. Kambariai turėtų būti išvėdinti ir drėkinami. Mirkykite kojas karštame vandenyje ir nesušalkite. Miegant galvą patartina padėti kiek aukščiau, kad kuo mažiau nosies sekreto patektų į nosiaryklę.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai