Liga, kurią galima išaugti. Bronchinė astma

Apie bronchinę astmą sklando nemažai mitų ir keistų įsitikinimų. Tėveliai labai išsigąsta šitos diagnozės ir ima elgtis ne visuomet apgalvotai. Apie vaikų bronchinę astmą kalbamės su Vilniaus m. universitetinės ligoninės Vaikų ligų klinikos vaikų pulmonologe gydytoja Violeta Radžiūniene.
 

Kaip diagnozuojama bronchinė astma?


Bronchinė astma vienaip diagnozuojama vaikams iki penkerių metų, kitaip vyresniems nei penkerių. Kol vaikutis dar mažai šnekus, diagnozuojame vadovaudamiesi simptomais, tėvelių pasakojimais ir tomis diagnozėmis, kurios įrašytos vaiko ligos istorijoje. Jeigu vaikui kosuliai, dusuliai per pusę metų kartojasi 2 kartus ir dažniau ar 3 kartus per metus, galima įtarti bronchinę astmą. Tuomet reikalinga gydytojo pulmonologo konsultacija ir kuo greičiau pradėti gydyti.
Vyresniems nei penkerių metų vaikams diagnozuoti ligą yra paprasčiau, nes galima taikyti tyrimo metodą – spirometriją. Šio tyrimo metu reikalingas vaiko bendradarbiavimas su gydytoju, vaikas turi stipriai įkvėpti, išpūsti. To negalėtum padaryti su mažesniu vaikučiu.
Nustatant tikslią diagnozę, ne mažiau svarbus ir pokalbis su tėveliais. Jiems užduodame daug klausimų: ar vaikas dažnai serga peršalimo ligomis, kaip jis kosti, koks būna jo kvėpavimas ligos metu, ar buvo šeimoje alergiškų žmonių, kam būtent alergiški šeimos nariai ir t.t.
Šios diagnozės tėveliai labai bijo, ypač sunerimsta seneliai. Tad visuomet skubame paaiškinti, kad vaikų bronchinės astmos prognozės dažnai būna optimistinės. Yra žinoma, kad 70 procentų vaikų, vaizdžiai sakant, šią diagnozę „išauga“.
 

 

Galbūt diagnozė gąsdina, nes mažai žinoma apie gydymą. Ar bronchinė astma išgydoma?


Galiu patikinti, kad gydymas nuo bronchų astmos yra. Ir Lietuva neatsilieka nuo Europos ir net nuo viso pasaulio. Tenka dalyvauti užsienio kongresuose ir galiu drąsiai teigti, kad mūsų gydymo metodai ir galimybės yra pasaulinio lygio. Stengiamės taikyti naujausius gydymo būdus.
Svarbu prisiminti, kad bronchų astma – lėtinė uždegiminė liga. Tad kuo anksčiau bus pradėta su uždegimu kovoti, tuo geresni bus gydymo rezultatai. Tik ilgas vaistų nuo uždegimo vartojimas užtikrina galimybę pasveikti. Būna liūdna, kai tėveliai imasi patys koreguoti paskirtus medikamentus. Gydytojas liepia gerti vaistų keletą mėnesių, o tėveliai nutraukia vaistų vartojimą po savaitės, nes, pasak jų, vaikas pasijuto geriau. Tačiau, nutraukus gydymą, po kelių dienų vaikas pasijunta blogiau, ir mes su tokiu pacientu vėl susitinkame ligoninėje...
 

Ar reikia koreguoti gyvenimo būdą, jeigu vaikui diagnozuota bronchinė astma?


Jeigu vaikas alergiškas ir jo astma yra alerginio pobūdžio, tuomet gyvenimo būdo korekcija bus reikalinga. Teks peržiūrėti aplinką, kurioje vaikas būna kasdien, ir pasistengti iš jos pašalinti visus alergenus.
Nemaža dalis bronchinės astmos atvejų yra ne alerginio pobūdžio. Tačiau net ir tokius vaikučius auginantiems tėveliams patariame vengti:
• Tabako dūmų. Tėveliams patariame visai nerūkyti. Netgi rūkant ne namuose, tabako dūmai lieka rūkančiojo plaukuose, drabužiuose. Sergančiojo astma vaiko bronchai į šį kvapą sureaguos po valandos, dviejų ar net kelių dienų. Tad rūkantys tėveliai tik prisideda prie savo vaiko ligos.
• Stipraus kvapo kvepalų, dezodorantų, plaukų lako, stiprių cheminių valiklių, gaiviklių – visa tai gali dirginti vaiko kvėpavimo takus.
Neatsižvelgiant į tai, kokio pobūdžio yra astma, paūmėjimo atvejais reikia vengti šių produktų:
• Medaus
• Riešutų
• Šokolado
• Kakavos
 

Kaip elgtis paūmėjimų periodais?


Dažnai tėveliai, paūmėjus ligai, kreipiasi į medikus, ir vaikas guldomas į ligoninę. Būna vaikų, kuriems ligos paūmėjimai pasireiškia dažnai. Tuomet, norint išvengti ligoninių, nes tai vargina ir vaikus, ir tėvelius, siūlome turėti namuose inhaliatorius. Inhaliatoriai yra elektriniai medicinos prietaisai, skirti inhaliacinei terapijai, kai vaistai naudojant prietaisą į ligonio plaučius patenka aerozolio forma, rūko pavidalu. Tik būtina pasitarti su medikais, kokių vaistų ir kokiais kiekiais vaikas turės inhaliuoti.
Ligoninėse yra dideli stacionarūs inhaliatoriai. Individualiam vartojimui namuose ar kelionėse galima įsigyti nedidelius patogius inhaliatorius. Šiuo metu Lietuvos vaistinėse galima įsigyti Omron inhaliatorių.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai