Konsultuoja dermatovenerologė

Į skaitytojų klausimus atsako gydytoja dermatovenerologė Daiva SAMULĖNIENĖ
 

[klausimas]Veido, kaklo odą labai beria smulkios karpos. Kodėl taip yra? Ar organizmui ko nors trūksta, ar tai senatvės požymis? Kaip galima gydytis?
Elena V., 57 m.[/klausimas]
Ant veido ir kaklo esantys smulkūs plokšti mazgeliai vyresniame amžiuje greičiausiai bus seborėjinės karpos. Seborėjinių karpų būna ne tik ant veido ir kaklo, bet ir ant krūtinės, pilvo, rečiau - galūnių odos. Šių karpų kilmė nėra aiški. Jų atsiradimą gali provokuoti klimakterinis laikotarpis, padidėjęs prakaitavimas, nutukimas. Seborėjinės karpos dažniau būna šviesesnės odos žmonėms bei moterims. Seborėjinės karpos - tai plokšti, nuo 3-4 mm iki 3-4 cm skersmens, ovalios ar apvalios formos, gelsvos, rudos ar juodos spalvos mazgeliai šiurkščiu paviršiumi.
Smulkios karputės ant veido, kaklo gali būti ir kita odos liga - papilomos. Tai dažnai pasitaikanti virusinės kilmės užkrečiama odos liga. Papilomos - 0,2-0,5 cm skersmens, kartais didesni, ant siauro pagrindo ar plokšti, minkšti kūno ar rusvos spalvos mazgeliai. Jos auga labiau prakaituojančiose kūno vietose - pažastyse, po krūtimis, ant pilvo, taip pat ant akių vokų, kaklo.
Seborėjinės karpos ir papilomos šalinamos elektrokoaguliacija (prideginimu) arba kriodestrukcija (prišaldymu), dėl jų pašalinimo kreipkitės į gydytoją dermatologą.


[klausimas]Akių viršutinį ir apatinį vokus išberia pūlinukais. Prieš tai vokus paniežti. Tai kartojasi beveik nuolat, tai vienoje, tai kitoje vietoje. Geriu mielių tabletes - nepadeda. Kokia tai liga ir ką reikia daryti?
Donata Š., 61 m.[/klausimas]
Sprendžiant iš jūsų aprašymo, jūs galbūt sergate alerginiu periorbitaliniu dermatitu. Mielų tabletėmis jo neišgydysite. Alerginis periorbitalinis dermatitas dažniausiai prasideda sudirginus odą kosmetikos priemonėmis, dirbant dulkėtoje ar cheminėmis medžiagomis užterštoje aplinkoje. Uždegimą palaiko lėtinės infekcijos židiniai organizme: nesutaisyti dantys, tulžies pūslės, kiaušidžių, gimdos lėtiniai uždegimai. Prasidėjus alerginiam uždegimui apie akis, įjautrintą odą dirgina net vanduo, jau nekalbant apie dekoratyvinės kosmetikos priemones. Jei naudojamas lakas plaukams, jei liečiate odą lakuotais nagais, naudojate aerozolinius dezodorantus, kvepalus, oro gaiviklius, dirbate dulkėtoje aplinkoje - uždegimas nepraeis.


Periorbitalinio dermatito gydymas sunkus ir dažnai - ilgas. Liga neretai atsinaujina. Moterims sunku atsisakyti kosmetikos priemonių, keisti įpročius. Dažnai griebiamasi stiprių hormoninių tepalų, kurie laikinai pagerina būklę, tačiau iš esmės pasunkina ligos eigą ir gydymą. Nesigydykite pati, kreipkitės į gydytoją dermatologą.
[klausimas]Mano sūnui 9 metai. Ant jo kūno nemažai pigmentinių dėmių. Norėčiau daugiau sužinoti, kaip nuo jų apsisaugoti, ar būtini tyrimai.
Laimutė K., 32 m.[/klausimas]
Kiekvienas žmogus turi apgamų, jie gali būti dėmelių ar mazgelių tipo, įvairios pigmentacijos - nuo kūno iki tamsiai rudos ar juodos spalvos. Jie gali būti nuo kūdikystės, vaikystės ar atsirasti vyresniame amžiuje. Pigmentinių apgamų gausumas nulemtas genetiškai. Jei apgamas didėja, keičiasi jo paviršius, spalva, jis tampa jautrus, pakraujuoja - būtina onkologo konsultacija. Dažnas apgamo traumavimas, saulės spinduliai provokuoja apgamo supiktybėjimą.
Apsisaugoti nuo apgamo atsiradimo neįmanoma. Galima tik saugoti odą nuo saulės spindulių, netraumuoti apgamo, laiku kreiptis į specialistą apgamui pakitus. Tiek vaikams, tiek suaugusiesiems reikia naudoti saulės apsaugos priemones, kurios neleidžia UVA ir UVB spinduliams pažeisti odos, sukelti destruktyvių pokyčių. Rizika susirgti odos vėžiu didesnė šviesios odos žmonėms, taip pat tiems, kurie vaikystėje ar jaunystėje smarkiai (iki pūslių) nudegdavo saulėje. Apsaugos nuo saulės priemonių galite įsigyti vaistinėse. Yra specialių apsauginių kremų nuo saulės, pritaikytų vaiko odai.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai