Pagreitinti žaizdos gijimą visada galima

Buityje nuolat patiriame nemažai įvairių traumų. Kraujosruvos, nubrozdinimai, įpjovimai sukelia skausmą ir dažnai sutrikdo sužeistos vietos funkciją. Nuo to apsisaugoti sunku, tačiau pagreitinti žaizdų gijimą visada galima. Kaip tai padaryti, klausėme Šv. Jokūbo ligoninės I traumatologijos-ortopedijos skyriaus vedėjo gyd. traumatologo-ortopedo Romualdo Algirdo BURBOS.
 

Ką daryti susižeidus? Skausmui malšinti


Pirmąsias 24 valandas skausmą geriausiai sumažina šaltis. Jį galima taikyti bet kokiu pavidalu.
Vėliau reikia pradėti šildomąsias procedūras, kurioms galima pritaikyti šiltą pūslę, šildomuosius tepalus.

 

Žaizdai sutvarstyti


Pirmasis žingsnis
Susižeidus ranką, koją ar kitą kūno vietą, jei žaizda nedidelė ir kraujuoja negausiai, nuo žaizdos paviršiaus pašalinę nešvarumus, patepkite žaizdos kraštus dezinfekuojamuoju tirpalu (tik svarbu, kad jo nepatektų į žaizdos vidų ). Tam puikiai tiks jodas ar spiritas. Ir apvyniokite steriliu tvarsčiu. Jei žaizda nedidelė, drąsiai klijuokite pleistrą – jis mažiau varžys judesius.
Kai sužeidimas didesnis, kreipkitės į medikus.
Antrasis žingsnis
Praėjus kraujavimui, sužeistą vietą galima pradėti tepti tepalu, kuris padeda greičiau gyti žaizdai ir neleidžia patekti infekcijai. Tepalų pasirinkimas be galo didelis – tiks tokie, kaip Curiosin ar pan. Pažeistai odai gyti jie padeda keleriopai: sudaro tam būtinas sąlygas, apsaugo pažeistą odą, kad ant jos nepatektų mikroorganizmų, ir mažina žaizdos skausmą bei uždegimą. Taip pat padeda atkurti normalią odos būklę ir išvaizdą.
 

Jei žaizdos kraujavimas yra arterinis


(Tai rodo plūstantis skaisčiai raudonos spalvos kraujas)
Būtina užveržti aukščiau pažeistos vietos apibintuojant steriliu spaudžiamuoju tvarsčiu, užspaudžiant maitinamąją arteriją, ir kreiptis į medikus. Jie sustabdys kraujavimą ir susius žaizdą, nes tvarstis tokio kraujavimo nesustabdys.
Pirmiausia reikia stabdyti kraujavimą.
Net ir nedidelė žaizda, susiūta ligoninėje, sugyja kelis
kartus greičiau.


Atsiradus kraujosruvai
Sumuštos vietos geriau net neliesti. Šiam atvejui tiktų
nebent šaldomosios procedūros, sumažinančios sutrenkimą. O po paros galima taip pat pradėti šildomąsias procedūras – taip pamėlusi žymė išnyks vos per savaitę.
Paraudimai
Sutrenkus kurią nors kūno vietą, gali atsirasti tiesiog paraudimų – tokiu atveju išties užteks šalčio procedūrų.
Augalai, padedantys žaizdoms gyti
• Arbatmedžio aliejus – žaizdoms dezinfekuoti puikiai tinkamas augalas, veikiantis antiseptiškai.
• Drungna medetkų ar siauralapio gysločio arbata – ja nuplaukite sužeistą kūno vietą.
• Alavijas – jį galima išvysti ant palangės kone kiekvienuose namuose, todėl, netikėtai susižeidę, suvilgykite žaizdas grynomis alavijo sultimis.
Taip žaizda gis greičiau, nes labai pagreitės odos sluoksnių atsinaujinimas.
• Paparčio sultyse sumirkyti tvarsčiai – dar vienas būdas žaizdos gijimui pagreitinti.
Kiekvienam žaizdos gyja labai nevienodai
Vieni jau po kelių dienų pamiršta apie sužeidimą, o kitiems tenka ištisas savaites kankintis, žaizdos negyja, ima pūliuoti.
Viskas priklauso nuo organizmo imuninės sistemos – jei ji gera, žmogus nėra išsekęs, pavargęs, gerai maitinasi, paskutiniu metu nesirgo sunkiomis ligomis – į jo organizmą infekcijos patenka sunkiau, ir šis lengviau su jomis kovoja, todėl ir žaizdos gyja geriau.
Organizmo imunitetui stiprinti tinka įvairūs maisto papildai, polivitaminai. Gana veiksmingas augalas – ežuolė – pagerina imuninę sistemą.
Maisto papildų vartojimas bus veiksmingas, jei susižeidėte ir žaizdos dėl silpno imuniteto negyja. Jie pagerins gijimo procesą.
 

Kad neatsirastų randų


Kai randėjimo procesas būna iškreiptas, šie pasidaro raudoni ir dideli. Tačiau, tinkamai suteikus medicinos pagalbą, specializuotai gydant žaizdą, kosmetiškai darkančių randų tikimybė būna gana nedidelė. Jei žaizda didesnė, ją būtina siūti – tuomet tikimybė atsirasti infekcijai ar susiformuoti randui labai sumažėja. Dažniausiai randai atsiranda tuomet, kai žaizda supūliuoja.
Neverta pamiršti, jog randų atsiradimas gali būti pavojingas, nes, formuojantis didesniems randams šalia sausgyslių, atsiranda kontraktūrų (susitraukia sąnarys), sutrinka sąnarių funkcijos.
Kaip panaikinti susiformavusį randą? Yra specialių tepalų. Jie sumažina ar visiškai panaikina rando žymę tepant randą, net jei jis jau susiformavęs. Medikamentų galima vartoti ir praėjus mėnesiui po rando susiformavimo, tačiau, pavyzdžiui, po pusės metų randą galima pašalinti tik kosmetologijos kabinete. Tad, atsiradus randui, nedelskite.
Kad žaizda greičiau gytų...
• Į žaizdą infekcijų sukėlėjai sunkiau prasiskverbs, jei švelniai pamasažuosime aplink žaizdą esančius audinius – taip paskatinsime jos kraujotaką.
• Kad ant žaizdos susidarytų apsauginė luobelė – vadinamasis šašas – nereikia nuvalyti paskutinių pasirodžiusių kraujo lašų.
• Pažeistą vietą reikėtų kiek įmanoma mažiau uždengti tvarsčiu ar pleistru – į ją turi laisvai patekti oras bei žaizdos gijimo procesą skatinantys saulės spinduliai.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai