Neišsaugotus dantis tenka rekonstruoti

Dantis lengviau išsaugoti sveikus nei, jiems sugedus ar jų netekus, rekonstruoti. Tačiau, pasitelkdami šiuolaikinę įrangą ir aparatūrą, mokslo žinias ir patirtį, odontologijos specialistai gali labai daug padėti. Kaip? Apie dažniausius dantų rekonstrukcijos būdus – išsamiau.
 

Dantis galima rekonstruoti


Pirmiausia dantys gydomi. Protezavimas – estetinio vaizdo ir kramtymo funkcijos grąžinimas – yra baigiamoji gydymo stadija.
 

Paprasčiausia rekonstrukcija yra plombavimas.


Siekiant ilgaamžiškumo ir tobulesnio estetinio rezultato, geriau rekonstruoti visą dantį – protezuoti. Specialios keramikos masės tiek fizinėmis, tiek estetinėmis savybėmis yra artimos sveiko danties audiniui.
Skiriamos dvi protezų grupės: išimamieji ir neišimamieji.
Išimamieji naudojami vis rečiau – kai dėl didelių pažeidimų negalima protezuoti neišimamaisiais arba jie naudojami laikinai, kol, pavyzdžiui, „prigis“ implantas ar laboratorijoje bus pagamintas neišimamasis protezas. Protezu galima rekonstruoti pavienius dantis ar dantų grupę.
Protezavimo technologijos taikomos atsižvelgiant į paciento poreikius bei tikslus. Jeigu ne protezai iš keramikos, antroje vietoje rekomenduotini protezai iš tauriųjų metalų. Anksčiau plačiai naudoti lydiniai, kurių sudėtyje yra kobalto, chromo, nikelio, nerekomenduotini dėl alerginių bei metalų sąveikos ir oksidacijos reakcijų. Be to, taurieji metalai yra plastiški, o gaminiai iš jų – tikslesni. Antra, jie lydomi žemesnėje temperatūroje, fiziniai jų susitraukimo pokyčiai mažesni nei netauriųjų metalų. Tai turi įtakos galutiniam rezultatui. Auksas biologiškai artimas žmogaus organizmui.
 

Dirbtinis dantis gali atrodyti kaip natūralus


Keramika be metalo yra naujausia ir geriausiai estetikos kriterijus atitinkanti medžiaga (daugiausiai naudojami cirkonio lydiniai). Tam tikromis savybėmis ji pranoksta metalo keramiką.
Bemetalė keramika yra pralaidi šviesai, jos fizinės savybės artimos natūralaus danties savybėms. Tuo tarpu metalinė protezo konstrukcija (kai protezuojama metalo keramikos technologija) nėra pralaidi šviesai. Todėl ir dantenos gali atrodyti tamsesnės.
Priekinius dantis patartina protezuoti bemetale keramika.
 

Kitos konstrukcijos dantims protezuoti


Tai gali būti užklotai. Jei prarasta daugiau nei 50 proc. danties audinių, užuot plombavus krūminį dantį, rekomenduojama rekonstruoti dantį užklotu. Plombavimo medžiaga kietėdama atsitraukia nuo audinio sienelės paviršiaus, ir susidaro mikroplyšys, kuriame ilgainiui gali išsivystyti ėduonis. Užklotas tarnauja ilgiau ir sudaro patikimesnę atramą nei kompozicinės plombos. Užklotu pažeistas dantis restauruojamas labai tiksliai, nesudarant mikrotarpelių. Užklotai gaminami laboratorijoje iš keramikos, tauriojo metalo ar kompozito.
Rekonstruojant priekinius dantis, kai plombavimas negali suteikti pakankamai gero estetinio vaizdo ir tvirtumo, naudojamos laminatės – keramikos plokštelės dantų priekinės plokštumos paviršiui uždengti.


 

Implantologija – viena perspektyviausių odontologijos šakų


Implantuojama, kai netenkama danties dėl traumos arba komplikuoto ėduonies. Tuomet į žandikaulį „įsodinamas“ implantantas (dažniausiai – iš titano). Po to ant šio pagrindo galima protezuoti. Gali pakakti poros ar kelių implantantų visam žandikaulio lankui protezuoti.
Šis gydymo būdas užtikrina patikimus ir ilgalaikius rezultatus, nereikia žaloti gretimų sveikų dantų, sustabdoma kaulo atrofija.
Tinka ir vyresnio amžiaus žmonėms, tik būtina įvertinti kaulo atrofijos laipsnį.
Šiuo metu galima implantuoti greitai, kokybiškai ir neskausmingai. Žinoma, kartais operacijos būna sudėtingos ir reikalaujančios ypatingo profesionalumo.
 

Lietos konstrukcijos – pranašesnės nei štampuoti protezai


Lietomis konstrukcijomis galima labai tiksliai „apvilkti“ nušlifuotą dantį, nepaliekant „kabančių“ ir neretai dantenas žalojančių kraštų bei nišų, kurias sunku išvalyti šepetėliu ar siūlu. Šių protezų gamyba brangesnė, tačiau liejimo būdu pagaminti protezai gerai priglunda, nesukelia dantenų uždegimų ar kaulo pokyčių.
Štampuotųjų protezų pritaikymo prie nušlifuoto danties formų galimybės ribotos, ir neretai šie gaminiai sudaro sąlygas kauptis apnašoms ir bakterijoms – uždegimų sukėlėjoms.
Metodikos, kurias galima vadinti vakarykščia diena, dar gali būti taikomos, tačiau specialistai pataria pacientams orientuotis į naująsias.
 

Netekus danties, visuomet būtina rekonstrukcija


Žmogus, praradęs vieną dantį, paprastai mano, kad didelės bėdos nėra. Iš tiesų bėda ilgainiui atsiranda. Pavyzdžiui, netekta vieno apatinio krūminio danties. Greta tuščios ertmės esantys dantys pradeda „virsti“ į tuštumą, išretėja. Viršutinis dantis, kuris kontaktavo su apatiniu, „ieško“ atramos ir smunka žemyn. Viršutinis dantų lankas taip pat pakinta. Taigi šiuo atveju vieno danties netekimas yra kelių aplinkinių dantų pokyčio priežastis ir funkcijos praradimas.
Kaip padėti? Reikia ortodontinio gydymo – grąžinti apatinio lanko dantis į vietą, kiek galima – ir viršutinį, arba jį depulpuoti (pašalinti dalį danties), išvalyti kanalus ir tik tuomet protezuoti. Štai kiek daug reikia procedūrų, užuot protezavus laiku ir nepraradus funkcijos. Ištraukti dantį ir taip palikti – netinkamas sprendimas.
Kada pradėti rekonstrukciją, sprendžia gydytojas. Paprastai laikomasi principo „kuo greičiau, tuo geriau“. Labai svarbu, kad kaulas nebūtų pažeistas uždegimo ir, jei reikia, tinkamai gydomas.
Konsultavo gydytoja
odontologė
Aida IVAŠKEVIČIENĖ
(Odontologijos klinika
„Vis Vitalis“,
tel. (8 ~ 37) 79 88 11; Savanorių pr. 241 Kaunas)

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai