Abortas po ar tabletė prieš

Ko tik nesigriebė mūsų protėviai, norėdami išvengti nepageidaujamo nėštumo. Senovėje ant gimdos kaklelio dėdavo citriną, iš korpijos ir medaus darydavo kamštį, netgi į makštį kišdavo acte išmirkytą kempinę. „Šiuo metu mes turime daug patikimesnių priemonių, leidžiančių išvengti nepageidaujamo nėštumo ir aborto“, – sako akušerė ginekologė dr. Dalia LAUŽIKIENĖ.
 

Tie, kurie išgyveno


Esame daug kartų girdėję pasakojimų apie tuos, kurie išgyveno žemės drebėjimą, lėktuvo katastrofą ar klinikinę mirtį. Bet ar kada girdėjote ir pagalvojote apie žmones, išgyvenusius abortą? Apie tuos besidžiaugiančius gyvenimu, kurių nenorėjo ir buvo pasiryžusios nužudyti jų pačių motinos?
• Giannna Jassen. Žavi ir energinga šviesiaplaukė keturiolikmetė mergina iš Kalifornijos, serganti cerebriniu paralyžiumi, tik prieš keletą metų sužinojo savo ligos priežastį – jos motina bandė dar negimusią ją nužudyti. Gydytojas į vaisiaus vandenis suleido druskos tirpalo. Tai įprasta procedūra, kurios metu po poros valandų turėjo prasidėti vaiko priešmirtinė agonija, konvulsijos ir neišvengiama žūtis. Kitą dieną vietoje laukto negyvo vaisiaus motina pagimdė mergaitę. Ją įvaikino ir užaugino slaugė.
• Ivan Solorsano. Kai jos motinai buvo 22, ją išprievartavo jos viršininkas, vyr. teisininkas, ir ji tapo nėščia. Šeima liguistai smerkė jos bėdą: visaip žemino, tyčiojosi, vertė gulėti ant šaltų grindų. Kai jau buvo ketvirtą mėnesį nėščia, ją privertė pasidaryti abortą. Procedūra nepavyko ir po poros dienų ją ruošėsi pakartoti. Bet staiga motina pajuto mano širdies tvinksnius, sako Ivan, ir nusprendė išsaugoti gyvybę. Motiną vedė jos draugas jai dar esant nėščiai, suteikė savo pavardę. Ji susilaukė dar šešių vaikų, bet aš likau artimiausia, – sako ji.
Yra ir daugiau tokių, tik niekur neskelbtų, širdį veriančių istorijų.
 

Abortų rūšys


Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, pasaulyje kasmet nutraukiama apie 50 milijonų nėštumų. 2004 m. Lietuvoje moterų pageidavimu buvo atlikti 10 644 abortai. Paguosti gali tik tai, kad dėl lytinio švietimo ir gausėjančio kontraceptinių priemonių pasirinkimo abortų mažėja (1974 jų buvo net 45 300).
Atsižvelgiant į tai, kuris nėštumo mėnuo buvo, kai nėščioji kreipėsi į gydytoją, parenkamas tinkamiausias aborto būdas.
Plačiausiai pasaulyje taikomas chirurginis abortas, kai naudojant įvairius instrumentus kūdikis pašalinamas iš gimdos. Jų efektyvumas 99 proc. Ir tik prieš 10 metų pradėtas taikyti moterį mažiau traumuojantis medikamentinis abortas. Jo efektyvumas 80–95 proc.
• Vakuuminis išsiurbimas. Atliekamas iki 12 nėštumo savaitės. Paralyžiuojami, po to ištempiami gimdos kaklelio raumenys. Į gimdą įkišamas vamzdelis, vaisius suplėšomas ir ištraukiamas siurbliu.
Pasidariusiai abortą moteriai kyla daug komplikacijų, tarp kurių pati grėsmingiausia – kraujavimas. Ne viena sako, kad antro karto neištvertų: „Jau maniau, nebeištversiu nepakeliamo skausmo ir mirsiu“, „Po to sunkiausia grįžti namo. Vyras apsimeta, kad nieko neįvyko. Kai lieku viena, verkiu...“.
• Gimdos turinio išsiurbimas ir ertmės išgrandymas. Atliekamas 7–12 nėštumo savaitę. Rekomenduojama bendrinė nejautra. Praplėtus gimdos kaklelį vaisius išsiurbiamas. Gimdos sienos nugramdomos aštriu grandikliu ir dar kartą išsiurbiamas turinys.


• Ru 486. Didelį atgarsį ir diskusijas sukėlęs medikamentas. Išgėrus tabletę, vaisiuje blokuojamas gyvybiškai svarbus hormonas. Vaisius motinos įsčiose miršta iš „bado“. Metodas efektyviausias iki 49 nėštumo dienos. Dažniausios komplikacijos – smarkus kraujavimas, infekcija.
• Nėštumo nutraukimas metotreksatu. Onkologijoje ir kai kuriose kitose srityse plačiai vartojamas vaistas. Buvo pastebėta, kad, patekęs į nėščiosios organizmą, jis slopina vaisiaus formavimąsi ir sukelia abortą.
 

Geriau tabletė prieš...


Vaistinių lentynos lūžta nuo kontraceptinių priemonių pasirinkimo: tabletės, pleistrai, kremai, spiralės... Kiekvienam gydytojas parinks tinkamiausią.
Viena iš efektyviausių kada nors sukurtų kontraceptinių priemonių – sudėtinės hormoninės kontraceptinės tabletės.
Hormonai – tai natūralios organizmo medžiagos, padedančios kontroliuoti vieningą jo veiklą. Hipofizė (viena svarbiausių organizmo liaukų), stimuliuodama moterų kiaušides, brandina folikulus (juose bręsta kiaušialąstė) ir gamina estrogeną bei progesteroną. Estrogenai skystina gimdos kaklelio gleives, mažina klampumą ir sudaro tinkamas sąlygas spermatozoidams judėti gimda aukštyn ir apvaisinti kiaušialąstę. Tuo tarpu progesteronas veikia priešingai: sutirština gleives, padidina klampumą ir formuoja spermatozoidams neįveikiamą kamštį. Tabletėse esančių hormonų sudėtis panaši į natūralių, kiaušidžių gaminamų hormonų, tad organizmas nesugeba jų atskirti ir laiko savais. Padidėjusi šių hormonų koncentracija ir apsaugo nuo nėštumo.
 

Skubi kontracepcija. Kas tai?


Ne tik nuo nėštumo, bet ir nuo lytiškai plintančių ligų saugantis prezervatyvas gali suplyšti, aistros įkarštyje nusmukti. Kartais galite pamiršti išgerti piliulę ar, apimti geidulio, net nepagalvojat apie apsaugą. Ir, tik atslūgus aistrai, susimąstote apie pasekmes. Neverta klausyti draugių patarimų apie greitą lytinių takų išsiplovimą, mankštą ar kitus liaudies medicinos metodus. Tai beprasmiška, nes jau praėjus penkiolikai sekundžių po ejakuliacijos sėkla patenka į gimdos ertmę, kur tampa jokiomis priemonėmis nepasiekiama. Tuomet, norint išvengti nepageidaujamo nėštumo, ir prireikia skubios kontracepcijos. Pasaulio sveikatos organizacijos atlikti tyrimai parodė, kad efektyvi ir saugi (tinkamai vartojant) skubios kontracepcijos priemonė – levonorgestrelis (vaistinėse parduodamas Postinor pavadinimu). Tabletėje yra hormono, veikiančio panašiai, kaip natūralus moterų kiaušidžių hormonas – progesteronas. Padidėjusi šio hormono koncentracija pasunkina spermatozoido judėjimą lytiniuose takuose, pavėlinamas kiaušialąstės subrendimas. Norint, kad priemonė būtų veiksminga, pirmąją tabletę būtina išgerti per 72 valandas po nesaugaus lytinio akto, antrąją – praėjus 12 valandų po pirmosios. Šis preparatas nesukelia neigiamo poveikio moters ar būsimų jos vaikų sveikatai. Tačiau verta pažymėti, jog kartais gali atsirasti pykinimas, galvos skausmas ar nedaug kraujo išskyrų. Dėl didelės hormonų koncentracijos negalima naudoti kaip nuolatinės priemonės.
 

Kai kurie mitai apie kontracepciją


Vakarų šalyse hormoninę kontracepciją naudoja 50–60 proc. moterų. Tuo tarpu pas mus dėl daugybės iš piršto laužtų prasimanymų tik 5,5 proc.
 

Kai kurie mitai, keliaujantys iš lūpų į lūpas.


• Kontraceptinės tabletės sukelia vėžį
Nuolat girdime apie didėjantį sergamumą vėžiu, todėl moterims sunku patikėti, kad hormoniniai kontraceptikai apsaugo nuo baisiausio kiaušidžių ir gimdos vėžio. Abejojama dėl krūties vėžio, nes čia daug prieštaringų tyrimų. Bendra jų išvada tokia, kad geriamieji hormoniniai kontraceptikai nedaug padidina riziką susirgti krūties vėžiu, jei tabletės vartojamos ilgiau nei 8–12 metų. Tuo tarpu tikimybė sirgti gimdos kaklelio vėžiu labiau susijusi ne su pačių hormoninių kontraceptikų veikimu, o su tuo, kad kontraceptikus vartojančios moterys gyvena labai aktyvų lytinį gyvenimą. Dažnai keisdamos seksualinius partnerius, padidina tikimybę užsikrėsti žmogaus papilomos virusu, kuris ir sukelia gimdos kaklelio vėžį.
• Piliulės didina svorį
Tai daugiau senųjų kombinuotų kontraceptikų problema dėl didelės estrogenų koncentracijos. Kūno masės svyravimas būdingas natūraliai ciklo eigai. Ciklo pradžioje vyraujant estrogenams organizme kaupiasi druskos, sulaikančios vandenį ir didinančios svorį, tuo tarpu antroje ciklo pusėje įsivyravus progesteronui, vyksta priešingi reiškiniai.
• Kontraceptikai didina nevaisingumą
Nieko panašaus. Hormoniniai kontraceptikai apsaugo moterį nuo daugelio ligų (mažina riziką susirgti dubens organų uždegimu, negimdiniu nėštumu, kiaušidžių cistomis, kiaušidžių ir gimdos vėžiu). Kuo ilgiau jie vartojami, tuo mažesnė tikimybė susirgti šiomis ligomis ir netekti vaisingumo.
• Išberia spuogai ir padidėja plaukuotumas
Tai buvo senųjų kontraceptikų problema, nes jų sudėtyje buvo didelės dozės progesterono. Jie turėjo daug vyriškiems hormonams būdingų savybių, dėl to ir padidėdavo plaukuotumas bei veido odos spuoguotumas.
• Kontraceptines tabletes būtina gerti kiekvieną dieną tuo pačiu metu. Tai nėra griežta taisyklė, o daugiau tam, kad būtų lengviau atsiminti. Kontraceptikus moteris turi be pertraukos gerti 21 dieną ir tik po to padaryti ne ilgesnę kaip 7 dienų pertrauką.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai