Dėl kokių priežasčių skauda nugarą?

Nugara yra puikiai iš kaulų, raumenų, nervų ir kitų minkštųjų audinių sukurta struktūra. Jos atliekama funkcija yra būtina visiems mūsų judesiams. Todėl nugara yra ypatingai jautri sužeidimams ir jos skausmas gali padaryti neįgaliu. Keturi iš penkių suaugusiųjų patiria bent vieną nugaros skausmo protrūkį per savo gyvenimą. Be to, nugaros skausmas yra viena iš dažniausiai pasitaikančių priežasčių apsilankyti pas gydytoją.
 

Priežastys. Mūsų apatinė nugaros dalis išlaiko didžiąją dalį kūno svorio ir spaudimo. Nugaros skausmas dažniausiai atsiranda dėl raumenų ir raiščių patempimo, netinkamai ar sunkiai keliant, ar po staigaus nepatogaus judesio. Kartais raumenų traukulys (spazmas) gali sukelti skausmą. Dažnai būna spaudimo padidėjimas vieno judesio metu, kuris taip pat sukelia skausmą. Daugeliu atveju, tai gali ir neturėti aiškios priežasties. Kitos priežastys taip pat gali sukelti nugaros skausmą:
 Stuburo išvarža. Atsiranda, kai disko medžiaga užspaudžia nervą.
 Sėdmens nervo skausmas. Ši būklė pasireiškia, kai stuburo disko išvarža pažeidžia sėdimąjį nervą, sukeldama aštrų, staigų skausmą po sėdmenimis ir kojos užpakalyje.
 Stuburo susiaurėjimas. Ši būklė pasireiškia, kai erdvė aplink stuburo smegenis ir nervų kanalus susiaurėja dėl sąnarių uždegimo ir kaulų nenormaliai greito augimo. Tai gali spausti ir suvaržyti nervą.
 Priekinio išilginio stuburo raiščio sukaulėjimas. Tai sąnarių uždegimo rūšis, paveikianti stuburą. Tai yra dėl degeneracinių pakitimų, kurie dažnai išryškėja senstant.
 Slankstelio slydimas (į priekį, dažniausiai į dubens ertmę). Ši būklė atsiranda, kai vienas slankstelis stubure slysta į priekį virš kito slankstelio.
Kitos retesnės, bet daug rimtesnės priežastys:
 Arklio uodegos sindromas. Tai rimta neurologinė problema, sukelianti kojų silpnumą, sustingimą kirkšnies vietoje bei vidurių ir pūslės kontrolės praradimą.
 Stuburo vėžys. Gali užspausti nervą ir sukelti skausmą.
 Infekcija stubure. Jei karščiavimas ir jautri, šilta vieta sąveikauja su stuburu, priežastis gali būti infekcija.


 Sužeidimas. Pakenkimas nugaros kaulams, raiščiams ir nervams gali sukelti aštrų skausmą.
Pasikartojantys nugaros skausmo priepuoliai ir daugybė nepavykusių operacijų gali privesti prie chroniško nugaros skausmo. Toks nugaros skausmas gali būti susijęs su pakitimais dėl to, kaip nervai atsako į dažnus skausmo dirgiklius. Jis gali būti sunkiai išgydomas.
Gydymas. Dauguma nugaros skausmų pagerėja po kelių savaičių gydymosi namuose ir rūpestingos priežiūros. Reguliarus skausmą mažinančių vaistų vartojimas ir karšta bei šalta terapija gali būti viskas, ko reikia mažinant skausmą. Trumpas poilsis lovoje malšina skausmą, bet daugiau nei pora dienų gulėti lovoje nepatariama. Tada galima labiau pakenkti nei padėti. Jei gydymas namų sąlygomis nepadeda, kreipkitės į gydytoją. Jis tiksliau nustatys skausmo priežastį, jei reikia - paskirs stipresnių vaistų nuo skausmo ar uždegimo ar kitas jums tinkančias terapijas.
 Fizinė terapija ir mankšta. Fizioterapeutas gali pritaikyti daugelį gydymo būdų, tokių kaip karštis, ledas, ultragarsas, elektrinė stimuliacija ir raumenų atpalaidavimo metodą nugarai ir jos minkštiesiems audiniams, kad sumažintų skausmą. Kai skausmas sumažėja, terapeutas gali pamokyti specialių pratimų lankstumui pagerinti, nugaros ir pilvo raumenų sustiprinimui, laikysenai patobulinti. Nuolatinis šių metodų taikymas apsaugos nuo skausmo pasikartojimo.
 Vaistai. Gydytojas gali išrašyti nesteroidinius priešuždegiminius vaistus arba, kai kuriais atvejais, raumenų relaksantus, kurie palengvina lengvus ir vidutinio stiprumo nugaros skausmus.
 Kortizono injekcijos. Jei skausmas nesumažėja naudojant kitas priemones ir jums pasireiškia skausmas spinduliškai plintantis nuo užspausto nervo žemyn koja, tuomet gydytojas gali paskirti kortizono injekciją – priešuždegiminį vaistą, leidžiamą į stuburą apie stuburo smegenis. Kortizono injekcija padeda sumažinti uždegimą apie nervo šaknį.
 Elektrinė stimuliacija. Procedūra, vadinama (TENS), jos metu per odą daroma elektrinė nervo stimuliacija, naudojant elementą, kuris siunčia silpną elektros srovę per specialius taškus odoje į nervo kelius. Tai atliekama norint pertraukti skausmo signalus, apsaugant, kad jie nepasiektų galvos smegenų. Nors ši procedūra saugi ir neskausminga, tačiau TENS nėra veiksminga visiems ir visų tipų skausmui. Paprastai tai labiau veiksminga aštriam, bet ne chroniškam skausmui gydyti ir dažnai yra naudojama kartu su kitais metodais. TENS yra tinkamas žmonėms, kurie negali vartoti vaistų, arba vaistai buvo neveiksmingi.
 Chirurgija ir kitos procedūros. Nėra efektyvių operacijų nugaros skausmui sumažinti, kuris yra susijęs su raumenim ar minkštaisiais audiniais. Operacija yra paprastai atliekama, kai skausmas yra sukeliamas dėl stuburo išvaržos.
Nugaros operacijų rūšys:
 Stuburo kanalo atvėrimas ir pašalinimas. Ši procedūra apima dalies slankstelių pašalinimą. Ji gali palengvinti kojų skausmą, sukeltą kaulo atšakos ar disko fragmento išsikišimo į stuburo kanalą arba užspaudus nervo šaknį stuburo viduje.
 Sujungimas. Ši operacija apima dviejų slankstelių sujungimą, taip pašalinant skausmingus judesius.
 Intradiskinė elektroterminė terapija (IDET). Gydant šiuo būdu, per keterą yra įkišama adata i diską. Adata yra kaitinama aukšta temperatūra apie 20min. Šiluma suminkština ir apsupa disko sieną, sumažindama disko išsipūtimą ir nugaros nervo dirginimą.
Prevencija. Nugaros skausmo galima išvengti, didinat fizinį aktyvumą ir gerinant savo fizinę būklę. Norint išlaikyti savo stuburą sveiką, reikia:
 Mankštintis. Reguliarios žemo intensyvumo aerobikos treniruotės (tos, kurios netempia ir nekrato nugaros) gali padidinti nugaros stiprumą ir ištvermingumą bei įgalinti raumenis dirbti geriau.
 Padaryti raumenis tvirtus ir lanksčius. Pilvo ir nugaros raumenų pratimai (šerdies tvirtinimo) šių raumenų būklę pagerina taip, kad jei pradeda veikti kaip natūralus korsetas mūsų nugarai.
 Mesti rūkyti. Rūkaliai turi sumažintą deguonies kiekį nugaros audiniuose ir tai gali kliudyti gijimo procesams.
 Palaikyti normalų kūno svorį. Viršsvoris padidina apkrovą nugaros raumenims.
Kitos tinkamos priemonės:
 Stovėkite protingai. Palaikyti neutralią dubens padėti. Jei jums reikia stovėti ilgą laiką, padekite kojas ant žemo kojų stalelio, kad nuimtumėte truputį naštos nuo apatinės nugaros dalies.
 Sėdėkite protingai. Pasirinkite vietą sėdėti su gera apatinės nugaros atrama, porankiais. Pasidėkite pagalvę ar susuktą rankšluostį už nugaros, kad išlaikytumėte natūralų jos linkį. Palaikykite kelių ir klubų aukštį.
 Kelkite protingai. Leiskite, kad dirbtų kojos. Laikykite nugarą tiesią ir lenkite tik per kelius. Laikykite keliamą daiktą arti kūno. Jei objektas yra sunkus, raskite padėjėją.
 Miegokite protingai. Žmonėms kenčiantiems nuo nugaros skausmo bendrai buvo patariama naudoti kietus čiužinius, tačiau naujausi tyrimai rodo, kad pusiau kietas čiužinys yra tinkamesnis. Naudokite pagalves atramai, bet nenaudokite pagalvių, kurios pakelia kaklą dideliu kampu.

 

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai