Gyd. Vaiva Maleckienė:

Tai frazė, kurią sugrįžtantiems pacientams taria Medicinos centro "Neuromeda" gydytoja Vaiva MALECKIENĖ.
 


Nugaros skausmų specifika?
Visų nugaros skausmų pradžia - stuburo iškrypimai. Neretai nugaros skausmais skundžiasi sėdimą darbą dirbantieji žmonės, net moksleiviai.
Iš pradžių jaučiami buki, maudžiantys nugaros skausmai. Pasilenkus sunku atsitiesti. Ilgainiui skausmas intensyvėja, tampa gręžiantis, bet teapima tik strėnas. Tačiau kito paūmėjimo metu skausmas išplinta į kojas. Pradedama šlubuoti, neretai skausmas plinta užpakaline kojos dalimi, net iki pirštų galiukų. Tai rodo, jog liga progresuoja, kad pažeistas sėdimasis nervas. Skundžiamasi, jog skauda priekinį šoninį šlaunies paviršių. Skausmas gali nukeliauti žemyn priekine šlaunies dalimi iki didžiojo piršto. Jaučiamas tirpimas, mėšlungiški raumenų trūkčiojimai. Dažnai šąla galūnės, pasitaiko deginančių padų skausmų.
Pritaikius ortopedijos priemones, atliekant specialius mankštos pratimus, išmokus taisyklingos judesių metodikos, pritaikius elektroterapiją bei masažą, šios problemos pasitraukia. Tačiau bet koks stuburo pažeidimas reikalauja nuoseklaus ir ilgo gydymo bei savikontrolės.
Kokius gydymo metodus rekomenduojate?
Apžiūros ir neurologinio tyrimo metu įvertinus stuburo deformacijas bei patologiją, rekomendacijos ir gydymas skiriamas individualiai: vienam masažas ar mankšta, kitam - masažas ir elektroterapija, racionali mityba. Jei kamuoja stiprūs skausmai, taikomas naujausias ir progresyviausias metodas skausmui malšinti - elektroterapija.
Sakoma, kad skausmas - tai kūno sargas?..


Skausmas - ne liga, o simptomas. Tačiau jo kęsti neverta. Skausmas sukelia raumenų įtampą, o ši dar didina skausmą. Tai - užburtas ratas. Kartu padidėja nervų sistemos jautrumas. Žmogus tampa labai pažeidžiamas, suirzęs. Jei dar kamuoja skausmas naktį - nepailsima, vystosi depresija. Elektroterapija efektyviai malšina skausmą, procedūrų metu pacientai jaučia slopstant skausmą, jis tarsi ištraukiamas išorėn. Po pirmos procedūros būklė pagerėja trumpam, reikia gydymo kurso. Tačiau ūminio "radikulito" pričiuptas žmogus po procedūros atsitiesia. Procedūros pradžioje įsitaisęs priverstinėje padėtyje, jau po keliolikos minučių atsipalaiduoja, nes skausmas atlėgsta. Kai tai regi kasdien, suvoki, ką reiškia posakis: "Malšinti skausmą - dieviškas darbas".
Kas vyksta elektroterapijos procedūros metu?
Elektroterapija, arba transkutaninė nervų stimuliacija (neveikianti odos), tiesiogiai veikia gilesnius sluoksnius - raumenis, raiščius, sąnarius. Interferencinė srovė nedirgina, nenudegina odos, skverbiasi į raumenis ir sąnarių vidų. Procedūros metu jaučiamas malonus virpėjimas, primenantis giluminį masažą. Srovės stiprumas parenkamas individualiai, o procedūros metu, jei reikia, atsižvelgiant į subjektyvius paciento pojūčius, koreguoju srovės režimą. Pirmiausiai pacientas jaučia srovės poveikio plitimą gilyn, po to ji apima aplinkinius audinius. Taip veikia interferencinė srovė. Aparato "Myomed", kuriuo atliekamos procedūros, galimybės labai didelės. Jis tinka raumenims stimuliuoti ir atpalaiduoti, veiksmingai stiprina raumenis esant stuburo iškrypimams. Srovė pasiekia antkaulį, jį stiprina. Todėl šis metodas tinka osteoporozei gydyti. Esant stipriems skausmams, gydant išvaržas, galima procedūras atlikti kasdien, 2-4 kartus per dieną po 0,5-1 valandą. Tarpslankstelinio disko išvaržos vietoje formuojasi randas. Neseniai, pritaikius šį metodą dviem jauniems žmonėms pavyko išvengti operacijos. Beje, elektroterapija pagerina kraujo ir limfos tekėjimą.
Kuo naudingas limfos tekėjimo paspartinimas?
Limfoje kaupiasi toksinės medžiagos. Labai svarbus elektroterapijos poveikis moterims, nes jos linkusios sirgti celiulitu - poodinio audinio uždegimu, kuris išsivysto sutrikus limfos apykaitai. Elektroterapija ne itin sumažina kūno apimtis, tačiau oda tampa glotnesnė, lygesnė. Tai patyrė visos moterys, kurioms atliktos procedūros nuo celiulito. Tačiau pastebėjome atvejų, kai mažėjo antsvoris. Tai suprantama: suaktyvėja medžiagų apykaita. Gerų rezultatų pasiekiama, jeigu elektroterapijos procedūros derinamos su mitybos ir fizinių pratimų programa, kuri sudaroma individualiai. Pratimai stiprina ne tik nugaros raumenis, bet ir kitas raumenų grupes.
Kada negalima taikyti elektrostimuliacijos?
Kontraindikacija - implantuotas širdies stimuliatorius, nėštumas iki 3 mėn., ūminis venų uždegimas, karščiavimas (daugiau nei 38 laipsniai). Žmonės kartais maloniai nustemba, kai dingsta ne tik skausmai, bet ir sugrįžta jutimai. Neretai, persirgus radikulitu, lieka šoninio ar priekinio šlaunies paviršiaus nejautra. Kai tokie pacientai kreipiasi dėl atsinaujinusių nugaros skausmų, stimuliuojami prispausti nervai "atgyja" - vyksta regeneracijos procesai.
Ko vis tik reikia, kad netektų kęsti nugaros skausmų ar jie nesikartotų?
Nėra recepto, tinkančio visiems. Priemonių ir būdų yra daug, tereikia juos tinkamai parinkti ir taikyti optimaliausius. Medikamentai atlieka savo darbą, fizioterapijos priemonės turi dar kitą poveikį, ortopedinės priemonės atlieka tai, ko negali vaistai. Puiki profilaktikos priemonė - švediška ortopedinė pagalvė. Ją patarčiau naudoti žmonėms, kuriems rytą atsikėlus "viskas eina ratu" - tai liudija esant slankstelinės arterijos nepakankamumą. Miegant ši pagalvė padeda išvengti arterijos užspaudimo. Vyresni žmonės, deja, sunkiausiai priima gyvenseną keičiančius patarimus. Tokiems žmonėms netinka manualinė terapija, nors daugeliu atvejų ji taikoma jungčių tarp slankstelių panirimui šalinti. Sukamieji judesiai ir lenkimasis per juosmenį, amžiaus pakitimai - besivystantis slankstelių sąnarinių paviršių grublėtumas - vadinamųjų ataugų atsiradimas - sukelia slankstelių panirimus, užspaudžia nervus ir pasireiškia skausmu. Manualinės terapijos tikslas - stuburo sąnarių, jungiančių slankstelius, korekcija. Kiekvienu atveju įvertinama, ar pacientui galima atlikti manualinę terapiją. Nugaros skausmai kamuoja antsvorio turinčius žmones. Todėl labai daug kas priklauso nuo mitybos. Svarbu, kad taisyklingai vaikščiotume, avėtume, sėdėtume, rašytume. Tam tikrai verta laiku skirti dėmesio, kad vėliau netektų skirti …pinigų. Yra taisyklė: kuo anksčiau kreipiamasi, tuo greičiau sveikstama ir pasiekiama geresnių gydymo rezultatų. Praktikoje buvo atvejų, kai nugaros skausmus, primenančius radikulitą, išprovokavo vėžio metastazės kauluose.
Ko palinkėtumėte savo pacientams?
Linkiu būti sveikiems. Paciento šypsena - tai įrodymas, kad gydytojo darbas duoda rezultatų. Gydytojui iš tiesų malonu matyti sugrįžtančius pacientus. Jų vizitai tarsi įrodo, kad gydytoju pasitikima, o kartu jam suteikiama daugiau atsakomybės. Tai - malonus įpareigojimas, raginantis galvoti apie savo pacientus ir po darbo valandų. Nuoširdžiai linkiu visiems sveikatos.
Nervų sistemos tyrimų centras "Neuromeda", Tvirtovės al. 90A, LT-3009 Kaunas, tel.: (8*27) 33 15 55, 33 15 11
Dažniausiai nuo pačių pacientų priklauso, ar jiems bus galima pasakyti šiuos žodžius.
Apžiūros metu gydytoja pacientams visuomet pasako ir apie esamus sveikatos būklės sutrikimus, ir apie tai, kas gerai. Juk pacientui malonu girdėti, kad jo stuburas neiškrypęs, kad refleksai geri, kad kraujospūdis normalus. Po terapinės ir neurologinės apžiūros gydytoja skiria gydymą ir pataria, kaip išvengti paūmėjimų arba kaip juos atitolinti. Konsultacijai V.Maleckienė neretai skiria dvi valandas ar net daugiau. "Daugelį dalykų, kurių mokau, esu pati patyrusi", - sakė gydytoja V.Maleckienė, turinti 15 metų darbo patirtį. Sėkmingai dirbti padeda ir tai, kad, kaip teigia pacientai, gydytoja moka juos išklausyti. Esama pacientų, kurie pasidžiaugia net, atrodytų, smulkmena - gražia ir įskaitoma rašysena. Geros gydytojos rankos bei Medicinos centre "Neuromeda" naudojama moderniausia aparatūra, naujausi gydymo metodai padeda nugaros skausmus kenčiantiems pacientams greitai jų atsikratyti. Neretai - visiems laikams. Kai kurie pacientai net suklūsta: "Po procedūrų "Neuromedoje" man nieko nebeskauda. Gal be reikalo ir atėjau?!".
Gydytojos V.Maleckienės nuomone, rūpintis savo sveikata reikia nuolat. Medikė apgailestavo, kad nustačius ligą valstybinėse įstaigose neretai paskiriamas tik trumpalaikis įprastinis medikamentinis gydymas bei fizioterapija. O kaip tausoti savo stuburą, kad būtų išvengta paūmėjimų, kaip maitintis, kaip dirbti, kaip taisyklingai atlikti judesius - apie tai beveik nekalbama.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai