Nėštumas ir žvynelinė

Žvynelinė – tai lėtinė odos liga, kuriai būdingos sulipusių sidabro spalvos žvynelių plokštelės. Uždegimo sukelti pakitimai gali pažeisti odą, nagus, sąnarius, jie dažnai atrodo nemaloniai, ir dalis žmonių bijo užsikrėsti, tačiau žvyneline kontakto būdu neužsikrečiama. Tai paveldima liga, kurią provokuoja įvairūs veiksniai: stresas, infekcinės ligos, odos pažeidimai ir kt. Žmonės paprastai susigyvena su šia liga, tačiau planuojant nėštumą iškyla daugybė naujų klausimų. Skaitykite apie tai, ko norėjote paklausti.
 

Nėštumo įtaka žvynelinės eigai


Nėštumas – ypatinga būklė, kurios metu organizme padaugėja estrogenų ir kitų hormonų, o tai neretai turi teigiamos įtakos žvynelinės eigai. Mokslinių tyrimų duomenimis, nuo 16 iki 63 procentų moterų nėštumo metu pastebėjo, kad ligos eiga nėštumo metu pagerėjo. Tyrėjų nuomone, „kaltas“ hormonas progesteronas. Tiesa, tie patys tyrėjai pažymėjo, kad, praėjus maždaug šešioms savaitėms po gimdymo, žvynelinės eiga paprastai grįžta į pradinę padėtį ir pažeidžia maždaug tokį patį kūno paviršiaus plotą, kaip ir iki nėštumo. Tiesa, dalis moterų pastebėjo, kad jų žvynelinės eiga nėštumo metu pasunkėjo. Todėl gydytojai paprastai negali žadėti nieko konkretaus, – juk ligos eiga gali būti nevienoda net ir tai pačiai moteriai skirtingų nėštumų metu.


 

Gydymasis nėštumo metu ir po jo


Nei vienas metodas nėra 100 procentų saugus. Nėščiosios paprastai gydomos vietinio poveikio tepalais ir pan. Nėštumo metu itin veiksmingi ir sąlyginai saugūs yra ultravioletiniai spinduliai. Taigi paplūdimys jums skirtas tarsi pagal receptą. Kita vertus, nereikėtų pamiršti, kad pernelyg ilgas buvimas saulės atokaitoje, ilgalaikis deginimasis gali turėti neigiamos įtakos jūsų ir būsimo mažylio sveikatai. Dėl gydymo būtina pasitarti su nėštumą prižiūrinčiu gydytoju.
Jei moteris planuoja žindyti, vietinio poveikio tepalų negalima tepti ant spenelių. Jei pažeistas didelis odos plotas, išlieka tikimybė, kad vietiškai vartojamų tepalų veiklioji medžiaga pateks į kraujotaką ir į motinos pieną, todėl kiekvienu atveju dėl žindymo reikia pasitarti individualiai.
 

Kokio gydymo nėštumo metu reikia vengti?


· Metotreksato. Šio vaisto vartojimą reikėtų nutraukti mažiausiai 12 savaičių prieš planuojant nėštumą. Beje, tokios pačios rekomendacijos galioja ir vyrams.
· Planuojant nėštumą, jo metu ir žindymo periodu negalima vartoti ciklosporino.
· Kalcipotriolis – vitamino D analogai. Jo poveikis vaisiui nėra žinomas, todėl nėštumo metu jis vartojamas tik esant būtinybei.
· Pagal galimybę reikia vengti PUVA (ilgųjų bangų ultravioletinių spindulių).
· Biologinė terapija priskiriama B kategorijai, t.y. sąlyginai saugūs vaistai. Tačiau visuomet reikia pasverti žalos ir naudos santykį.
· Izotretinoinas (Etetrinate) gali būti žalingas, net jei buvo vartotas likus 3 metams iki pastojant.
· Nėščiai ar pastoti ketinančiai moteriai taip pat negalima skirti ir geriamųjų retinoidų.
 

Jūsų klausimai


Ar psoriazė turi įtakos vaisingumui?
Ne, psoriazė nepažeidžia nei vyrų, nei moterų reprodukcinės sistemos, todėl įtakos galimybei pastoti neturi.
Ar kontraceptinės tabletės turi įtakos žvynelinės eigai?
Kadangi kontraceptinės tabletės gaminamos hormonų pagrindų, jų vartojimas gali turėti arba teigiamą, arba neigiamą poveikį ligos eigai. Priklauso nuo individualių savybių.
Ar psoriazė turi įtakos nėštumo eigai ar baigčiai?
Psoriazė nėra infekcinė liga. Tyrimų duomenimis, ši liga paprastai neturi įtakos nei nėštumo eigai, nei jos baigčiai. Persileidimo ir priešlaikinio gimdymo tikimybė yra tokia pati, kaip ir nesergant šia liga. Kita vertus, planuojant nėštumą ir nėštumo metu labai svarbu parinkti tinkamą ligos gydymą, kadangi kai kurie šiai ligai gydyti vartojami vaistai, pvz., metotreksatas, gali sukelti vaisiaus apsigimimus.
Ar mano vaikas sirgs psoriaze?
Yra mažiausiai 9 teorijos, paaiškinančios, kodėl susergama psoriaze. Viena iš jų – genetinė. Tačiau nurodoma, kad genetiškai perduodama ne pati liga, o polinkis ja sirgti. Polinkis – nėra tai kas neišvengiama. Be to, jei serga vienas iš tėvų, tikimybė, kad polinkis sirgti šia liga bus perduotas vaikui, yra tik 25 procentai, tuo tarpu tikimybė, kad atitinkamo geno vaikas neturės, yra net 75 procentai. Jeigu žvyneline serga abu tėvai, tikimybė, kad polinkis vaikui nebus perduotas, yra 25 proc. taigi ne viskas prarasta.
Ar dėl psoriazės atliekama cezario pjūvio operacija?
Kai kuriais atvejais, pavyzdžiui, sergant psoriaziniu artritu, gimdyti natūraliais takais gali būti sunkiau. Todėl šiuo ir kai kuriais kitais atvejais gali būti svarstoma planinio cezario pjūvio operacijos galimybė. Kaip jau supratote, psoriazė nėra ta būklė, dėl kurios natūralus gimdymas būtų neįmanomas.
Turiu žvynelinės židinių ant spenelio, ar galėsiu žindyti kūdikį?
Jeigu psoriazė pažeidusi būsimos mamos spenelius, juos būtina minkštinti naudojant emolientus ar drėkinamuosius tepalus. Pažeisti speneliai kūdikiui nepakenks.

 

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai