Kad vasara netaptų pernelyg geltona

Vasara – toks metas, kai kiekvienas nori šiek tiek atsipalaiduoti, šiek tiek pavalgyti, šiek tiek išgerti... Jei dėl tokio „aktyvaus“ poilsio suskausta pilvą, – nieko tokio, galima išgerti vaistų nuo skausmo, tabletę kitą, trečią... Ryte skauda galvą? Nieko, dar viena tabletė nepakenks... Juk nepakenks? Ir čia vieną rytą priėjus prie veidrodžio pastebi, veidas kažkodėl geltonas... Kaip apsaugoti kepenis, sutiko papasakoti Kauno medicinos universiteto klinikų Gastroenterologijos klinikos vadovas gydytojas gastroenterologas profesorius Limas KUPČINSKAS.
 

Kuo žmogui svarbios kepenys?


Kepenys labai svarbios virškinimo procesui ir medžiagų apykaitai. Pagrindinės kepenų funkcijos yra išskirti tulžį, reikalingą su maistu patekusių riebalų emulsinimui ir virškinimui. Kepenys taip pat aktyviai dalyvauja detoksikuojant ir suardant organizmui potencialiai žalingas toksines medžiagas bei sintetinant organizmui reikalingus baltymus.
Kasmet suvartojami vis didesni kiekiai įvairiausių vaistų. Vos pajutę skausmą, dauguma žmonių bėga į parduotuvę ir perka pirmus po ranka pasitaikiusius vaistus nuo skausmo, vėliau juos geria, kai kada net saujomis. Kiek kepenims pavojinga apsinuodyti vaistais?
Kepenų pažeidimą gali sukelti bet kurie vaistai, tik vieni dažniau, kiti – labai retai. Tai priklauso nuo vaistų dozės ir įgimtų fermentinių ypatumų. Dėl kai kurių kepenų fermentų trūkumo gali išsivystyti vadinamosios alerginės (idiosinkrazinės) reakcijos – ypatingas organizmo jautrumas konkretiems vaistams. O medikamentinių kepenų pažeidimo spektras gali būti labai platus – nuo kepenų suriebėjimo iki ūminio kepenų nepakankamumo. Tiesa reikia pabrėžti, kad šios gydymo komplikacijos gana retos. Tačiau bet kuriuo atveju, piktnaudžiauti vaistais, ypač nepasikonsultavus su gydytoju, pavojinga.


 

Kokie preparatai labiausiai žaloja kepenis?


Dabar labai paplitęs savarankiškas vaistų nuo skausmo vartojimas. Tai ypač pavojingai tais atvejais, kai yra viršijama leistina dozė, kai vaistai vartojami tuomet, kai žmogus badauja ar itin mažai valgo. Taip pat pavojinga vartoti vaistus kartu su alkoholiu. Tokiais atvejais labai padidėja kepenų pažeidimo galimybė. Ypač pavojingas kepenims alkoholio ir nuskausminamojo vaisto acetaminofeno (paracetamolio) derinys.
 

Kokios turėtų būti saugumo priemonės vartojant vienų ar kitų vaistų?


Mano patarimai gana paprasti ir visiems girdėti. Tačiau, norint išsaugoti sveikas kepenis, būtina į juos atsižvelgti. Taigi pirmiausia vaistus reikia vartoti tik pagal gydytojo rekomendacijas. Kiekvienas gydytojas, paskirdamas vaistų, žino ir gali numatyti šalutinį vaisto poveikį, taip pat ir kepenų apnuodijimo (hepatotoksinį). Tokiu atveju gydytojas ne tik įspės apie nepageidaujamus simptomus, bet ir laiku užkirs kelią nepageidaujamiems padariniams. Dažniausios vaistų šalutinės reakcijos nurodomos vaistų anotacijose lietuvių kalba. Todėl, jei savarankiškai vartodamas vaistus žmogus pastebi nemalonius pojūčius, aprašytus vaistų informaciniuose lapeliuose, ,būtina nedelsiant pasikonsultuoti su savo šeimos gydytoju.
 

Ar kepenims gali pakenkti vaistažolių preparatai ir įvairūs užpilai (alkoholiniai). Kaip, kodėl ir kokių vaistažolių?


Būtina suprasti, kad vaistiniai augalai – taip pat vaistai. Ne vienos iš jų rūšių išskirtos veikliosios medžiagos tapo šiuolaikinių vaistų – širdį veikiančių gliukozidų, nuskausminamujų vaistų ir kt. pagrindu. Taigi gydymas vaistažolėmis taip pat gali sukelti nepageidaujamus poveikius, taip pat ir pakenkti kepenims. Pasaulyje aprašytas ne vienas atvejis, kai ūminį kepenų nepakankamumą ir ligonio mirtį sukėlė vaistažolės iš egzotiškų kraštų – Karibų jūros šalių, Azijos. Laimė, Lietuvoje mes tokių mirtinų atvejų dar neturėjome, juk mūsų lietuviškos vaistažolės turi mažiau veikliųjų medžiagų nei egzotiškų šalių augalai. Tačiau parduodant įvairias „gydomąsias“ žoleles Lietuvoje pasitaiko ir „šarlatanizmo“. Neseniai buvo išaiškinti ir plačiai žiniasklaidoje nuskambėjo atvejai, kai prekeiviai iš Kinijos platino „vaistažolių“ kapsules nuo nutukimo. Pasirodo, tose kapsulėse buvo sufarširuota dviguba patentuoto farmacijos kompanijos sukurto sintetinio vaisto nuo nutukimo dozė. Taip pacientai buvo apgaudinėjami dėl neva žolelių vaistų, o per didelės stipraus vaisto dozės galėjo sukelti itin nemalonius šalutinius poveikius.
Kalbant apie vaistažolių užpilus alkoholiu reikia pasakyti, kad bet kokių vaistų vartojimas su alkoholiu nesuderinamas. Įvairios alkoholio pagrindu pagamintos vaistų mikstūros – tai jau praėjęs medicinos etapas. Sudėtingoms ligoms gydyti tokie užpilai jau seniai nebevartojami. Tiesa, gydant nesudėtingus funkcinius sutrikimus, ši praktika dar pasitaiko. Tačiau, kaip minėjau, net ir vartojant vaistines žoleles, užpiltas alkoholiu, visada geriau pasitarti su gydytoju.
 

Kokie pirmieji simptomai, kad kepenys buvo pažeistos?


Gali atsirasti gelta, niežulys, kepenų padidėjimas, patamsėti šlapimas. Kai kuriais atvejais gali padidėti kepenų fermentai – tačiau tai nustatoma atliekant laboratoriniais tyrimais. Todėl, jei pastebėjote kokių nors odos spalvos pakitimų ar kitų išvardintų simptomų, – nedelskite.
 

Ar galima kaip nors kepenims padėti patiems? Gal yra kokių patarimų, ką daryti, kad kepenys būtų sveikesnės?


Sveika mityba ir saikingas alkoholinių gėrimų vartojimas – pats tiesiausias kelias turėti sveikas ir gražias kepenis.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai