Pavojai namų dulkėse

Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) ekspertai įspėja, kad patalpose tvyrančiame ore yra nuo 4 iki 10, o kartais net ir šimtą kartų daugiau nuodingųjų medžiagų negu lauke. Kodėl kartais imama čiaudėti, varva nosis ar kankina kosulys. Blogai savijautai dažniausiai įtakos turi dulkės, naminiai gyvūnai, mikroskopiniai grybeliai. Mokslininkų yra nustatyta, kad dauguma gyventojų yra alergiški namų dulkėms, dažnai kenčia nuo įvairių kvėpavimo takų bei odos ligų.
 

Dulkių erkė – paprasta akimi nematomas voragyvis


Namų dulkių erkės – mikroskopiniai voragyviai (ilgis apie 0,3 mm), gerai prisitaikę gyventi žmonių buityje: kilimuose, pūkinėse pagalvėse, patalynėje, minkštuose balduose ar grindų plyšiuose. Jos minta nusilupusiomis žmogaus odos dalelėmis – epidermiu.
Pasaulyje namų dulkių mėginiuose randama daugiau nei 100 įvairių erkių rūšių. Dažniausiai randamų erkių rūšių skaičius dulkių pavyzdžiuose kiekvienoje šalyje yra individualus ir priklauso nuo geografinės padėties, klimato sąlygų, higienos tradicijų. Lietuvoje namų dulkėse identifikuotos 49 rūšių erkės, tačiau Lietuvoje, kaip ir kitose Europos šalyse, labiausiai paplitusi erkė Dermatophagoides Pteronyssinus.
 

Geriausios sąlygos erkėms egzistuoti yra lovose


Erkių paplitimą namų dulkėse lemia trys pagrindiniai veiksniai: maistas, temperatūra ir santykinė oro drėgmė. Optimaliausios sąlygos erkių vystymuisi yra +20–25°C temperatūra ir 70–80 proc. santykinė oro drėgmė. Temperatūra nulemia erkių gyvybinę veiklą, o santykinė oro drėgmė veikia erkių vystymosi intensyvumą. Žemesnėje temperatūroje erkių vystymasis sulėtėja. Esant žemesnei nei 50 proc. santykinei oro drėgmei, erkės išgyvena ne ilgiau nei 6–11 dienų.


Dažniau pasitaiko dulkių erkių iš blokinių nei iš mūrinių namų. Dulkių erkių randama visais sezonais, didžiausi jų kiekiai (iki 1000 individų/1g dulkių) aptikti rudenį. Nustatyta, kad erkės butuose plinta su drabužiais, o į naujus namus jų patenka kartu su senais baldais, kilimais, žaislais bei patalyne.
Daugelio pasaulio mokslininkų darbai parodė, kad geriausios sąlygos erkėms egzistuoti yra lovose, kur nuolat šilta ir drėgna bei yra pakankamai maisto. Patalynės dulkių viename grame gali būti nuo 2000 iki 15000 erkių! Jos minta ne tik nusilupusiu žmogaus epidermiu, bet ir pagalvių pūkais, mikroskopiniais grybeliais. Tačiau erkių randama ne tik patalynėje, bet ir minkštų baldų apmušaluose, minkštuose žaisluose, iš kilimų, drabužių ar panašių namų apyvokos daiktų surinktose dulkėse.
 

Pavojai sveikatai, kuriuos sukelia dulkių erkės


Nuo 1964 metų, kai Olandijos ir Japonijos mokslininkai nustatė, kad Dermatophagoides Pteronyssinus erkės yra namų dulkių sukeliamų ligų – alerginės astmos ir rinito – priežastis, tyrimai šioje srityje pradėti vykdyti visame pasaulyje. Šiandien apie 10 proc. žmonių visame pasaulyje kenčia nuo įvairių kvėpavimo takų bei odos ligų. Mokslininkai nustatė, kad maždaug 6–12 proc. gyventojų yra alergiški namų dulkėms, dažnai to net nežinodami.
Pagrindinis namų dulkių erkių alergenas yra jų ekskrementuose: jie yra smulkūs, tad pasiskleidžia ore. Kvėpuodamas žmogus kartu įkvepia ir erkių alergenus, sukeliančius alergines reakcijas, kurių pasekmė – rinitai, dermatitai, egzemos ar bronchų astma. Bronchinė astma diagnozuojama 1–3 Lietuvos vaikų ir 4 suaugusiųjų.
 

Ar įmanoma apsaugoti namus nuo dulkių erkių?


Namų dulkių erkių kiekiui sumažinti yra siūlomi fiziniai, cheminiai bei kombinuoti metodai.
· Patalynės, pagalvių ar čiužinių įvilkimas į sintetinius užvalkalus sumažina erkių kiekį. Tyrimų rezultatai parodė, kad patikimą namų dulkių erkių, taip pat ir bakterijų bei mikroskopinių grybų alergenų sumažėjimą naudojant čiužinių užvalkalus, pagamintus iš poliesterio su poliuretano paviršiniu sluoksniu.
· Ypač kruopščiai turi būti prižiūrima patalynė, nes joje ypač veisiasi erkutės. Ji turi būti keičiama ne rečiau kaip kartą per savaitę, patalai vėdinami, kartais laikomi atvirame ore, kad juos paveiktų tiesioginiai saulės spinduliai. Patalynę skalbti rekomenduojama karštesniame nei 60 °C temperatūros vandenyje, nes visas erkes tokia temperatūra veikia žudančiai.
· Tiesioginiai saulės spinduliai yra efektyvūs tik tada, jei patalynė ar kilimai laikomi ilgiau nei 6 valandas.
· Sausas valymas ypač efektyvus naikinant erkes iš lovos reikmenų, drabužių.
· Lyginimas padeda naikinti erkes tik iš plonų drabužių ir patalynės. Gilesniuose sluoksniuose lieka gyvų erkių.
· Šaldymas. Minkštus žaislus ar kitus nedidelius daiktus siūloma bent 12 valandų palaikyti šaldymo kameroje, o žiemą – ant sniego.
· Dulkių siurbimo efektyvumas priklauso nuo to, kaip yra surenkamos dulkės. Rekomenduojami dulkių siurbliai, kuriuose dulkės nusodinamos į vandenį. Vandens filtro privalumas, kad yra surenkamos pačios mažiausios dulkių erkutės, alergenai, žiedadulkės. Tradicinis dulkių siurblys po valymo orą išpučia atgal į valomas patalpas, sukeldamas dar neišvalytas dulkes, mikroorganizmų sporas ir paskleisdamas jas patalpose. Šios dulkės dar kelias valandas kabos ore, kuriuo mes kvėpuojame. Be to, joks filtras iki galo nesulaiko mikrobų ir mikroorganizmų sporų, bakterijų, todėl visi jie grįžta atgal į patalpas, kur jų vis daugėja. Plaunamasis dulkių siurblys skiriasi nuo sausai valančio siurblio tuo, kad su juo, be sauso valymo, galima plauti ne tik kilimus, bet ir baldus, kietos dangos grindis, langus.
· Cheminių priemonių nuo erkių naudojimas nėra tikslingas dėl trumpalaikio poveikio ir neigiamos įtakos žmonių sveikatai. Patalpos turi būti valomos kiek įmanoma vengiant buitinės chemijos preparatų, nes cheminės medžiagos taip pat gali sukelti alergines reakcijas.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai