Tėvelių galvos skausmas – vaikų kosulys

Vaikų kosulys – vienas dažniausių simptomų, priverčiančių tėvelius kreiptis į gydytoją. Pastarasis yra varginančio pobūdžio, ypač mažiems vaikams, ir gali būti sunkios ligos ar paprasčiausio peršalimo požymis.
 

Kosulio fiziologija
Kosulys – tai refleksas, kurį sukelia receptorių, esančių ryklės, gerklų, trachėjos, bronchų gleivinėje, sudirginimas. Jis išvalo kvėpavimo takus nuo susikaupusio sekreto ar svetimkūnių. Kosulys prasideda giliu įkvėpimu, tuo metu išsiplečia trachėja ir bronchai, po to užsidaro antgerklis ir susitraukia krūtinės bei pilvo raumenys. Trečioji fazė prasideda staigiu antgerklio atsidarymu ir oro išsiveržimu. Kosulio garsumas priklauso nuo iškvepiamo oro slėgio, o jo tonas – nuo kvėpavimo takų sienelių ypatumų ir savybių.
Vaikai dažnai serga virusų sukeltomis kvėpavimo takų infekcijomis. Virusai ar bakterijos pažeidžia kvėpavimo takų gleivinę, sukeldami jos paburkimą ir patologinio sekreto kaupimąsi. Tai dirgina kosulio receptorius, ir kosulys tampa vienintele galimybe susikaupusiam sekretui iš kvėpavimo takų pašalinti.
 

Patarimai tėveliams


Virusinės viršutinių kvėpavimo takų infekcijos sukeltas kosulys dažniausiai būna drėgnas, trunka maždaug savaitę ir praeina savaime. Tačiau jūs galite sumažinti nemalonius pojūčius, varginančius jūsų vaiką, naudodamiesi šiais patarimais:
· Gausus šiltų skysčių vartojimas. Tinka vanduo, motinos pienas, sultinys, žolelių nuovirai, arbatos, ypač čiobrelių ir kiti gėrimai. Šilti skysčiai skystina gleives ir padeda lengviau atsikosėti, taip pat atpalaiduoja gerklės spazmus.
· Drėgnas ir švarus patalpos oras. Gerklę raminamai veikia drėgmė, taip pat patalpoje reikėtų vengti daiktų ir dizaino detalių, kuriose kaupiasi dulkės. Patariama išnešti kilimus, dažnai plauti grindis, šluostyti dulkes, vėdinti patalpas Taip pat kosinčiam vaikui geriau nežaisti su pliušiniais žaislais.
· Kūno padėtis. Jeigu vaikas mažas, patartina pagalvėmis pakelti galvą aukščiau, kad palengvėtų išskyrų nutekėjimas ir kvėpavimas, tačiau pagalvės neturėtų būti per minkštos. Didesni vaikai dažniausiai patys randa patogesnę padėtį.


· Ledinukai. Įvairūs čiulpiami saldainiai malšina gerklės kutenimą, tačiau nereikėtų jais piktnaudžiauti, geriau vaikui duoti lėtai čiulpti medaus šaukštelį ir užsigerti karštu pienu ar arbata.
· Druskos tirpalo lašai ir guminiai siurbliukai. Padeda tiems vaikams, kurie dar nemoka išsipūsti nosies. Druskos tirpalas nepažeidžia nosies gleivinės, suminkština nosyje susikaupusias sudžiūvusias išskyras ir susidariusią luobelę, palengvina kvėpavimą. Druskos tirpalas išskyras atpalaiduoja, ir jas galima išsiurbti gumine kriauše.
Jeigu kosulys nepraeina ar stiprėja, gali nepakakti šių priemonių, tuomet reikia vartoti tinkamus vaistus. Tačiau prieš juos perkant būtina žinoti keletą svarbių dalykų. Visų pirma, jeigu jūsų vaikui dar nėra 2 metų, nepasitarus su gydytoju jokių vaistų pirkti nerekomenduojama. Taip pat neduokite vaistų, skirtų suaugusiųjų kosuliui gydyti, nes vaikams jie gali netikti arba net pakenkti.
 

Vaistai kosuliui gydyti yra skirstomi į kelias rūšis:


· Lengvinantys atsikosėjimą
· Slopinantys kosulį
· Vietiniai preparatai
 

Atsikosėjimą lengvinantys vaistai


Produktyvus kosulys – tai kosulys su skrepliais, kurie valosi iš kvėpavimo takų. Sausą kosulį reikia lengvinti ir daryti produktyvesnį. Tuo tikslu gali būti skiriami šie medikamentai: N. acetilcisteinas, ambroksolio hidrochloridas ir kt. Vartojant vaistus, gydančius drėgną kosulį, patartina gerti pakankamai šiltų skysčių.
Atsikosėjimą lengvinantys vaistai stimuliuoja bronchų liaukų sekreciją, aktyvina virpamojo epitelio judesius, keičia skreplių klampumą, lengvina kvėpavimą.
Vienas iš dažniausiai vartojamų kosulį lengvinančių vaistų yra N. acetilcisteinas (pvz., Mucofluid, „Spirig Pharma AG“, Šveicarija). Šio preparato veiklioji medžiaga – natūralios aminorūgšties darinys, efektyviai skystina tąsias kvėpavimo takų, gerklės, nosies, ausų gleives, lengvina atsikosėjimą ir kvėpavimą, ramina kosulį. Šio vaisto forma – tabletės, kurias galima suvartoti kaip patogiau: nuryti tabletę užsigeriant vandeniu, tą pačią tabletę galima čiulpti arba, ištirpinus vandenyje ar karštoje arbatoje, išgerti.
 

Kosulį slopinantys vaistai


Kosulį slopinantys vaistai skiriami, kai kosulys yra sausas. Kosulį slopinantys vaistai skirstomi į centrinio ir periferinio poveikio preparatus. Centrinio veikimo kosulį slopinantys vaistai mažina padidėjusio kosulio centro aktyvumą, periferinio – slopina periferinių kvėpavimo organų sričių kosulį provokuojančius dirginimo impulsus. Tačiau vaikams jie skiriami retais atvejais.
 

Vietiniai preparatai kosuliui gydyti


Dažnai pamirštame dar vieną peršalimų gydymo būdą – įtrynimus kremais ar tepalais, kurių sudėtyje yra eterinių aliejų (eukalipto, mėtų, čiobrelių ir pan.) ir kamparo. Šios medžiagos skystina kvėpavimo takuose susikaupusias gleives, gerina atsikosėjimą ir lengvina kvėpavimą. Be to, teigiamai veikia ir pats įtrynimas krūtinės, nugaros ar padų srityse.
Resorban kremas („Spirig Pharma AG“, Šveicarija) – augalinės kilmės preparatas, kurio sudėtyje yra cineolio, niaoulio eterinių aliejų ir kamparo. Įtrintas krūtinės ir nugaros srityje, jis rezorbuojasi pro odą ir pasireiškia kremo atsikosėjimą lengvinantis veikimas.
Kaip kremą naudoti? Išspausti maždaug 2 cm ilgio Resorban kremo volelį ir įtrinti (kol jo neliks ant odos) nuo 2 iki 5 kartų per dieną. Vaikams nuo 2 iki 6 metų reikia įtrinti 1 cm kremo volelį nuo 2 iki 5 kartų per dieną. Įtrintas kūno vietas galima šiltai užkloti. Tepant kremu reikia saugoti, kad jo nepatektų ant gleivinės, atvirų žaizdų, į akis.
Nedelsiant kreiptis į medikus rekomenduojama, jeigu kosulys nemažėja, yra lojančio pobūdžio, atsiranda dusulys, švokštimas, kosulio priepuoliai iki pamėlynavimo, vėmimo, kai kosėja naujagimis ar kūdikis iki vienerių metų, kosulys su karščiavimu iki 38,6° ir daugiau, ir visada tuomet, jeigu jums neramu ar atrodo, kad vaiko būklė pablogėjo.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai