Nevaisingas vyras. Ką daryti?

Šiuo metu visame pasaulyje, taip pat ir Lietuvoje, apie 15 proc. porų yra nevaisingos, o demografai ateityje – po 10–15 metų – prognozuoja dar labiau gąsdinančius skaičius. Manoma, kad tuo metu jau kas trečia pora susidurs su nevaisingumo problemomis. Tam įtakos turės net ir tokie veiksniai, kaip bendras neigiamas aplinkos fonas ar užterštumas. Kaip visiems žinoma, nevaisingumo priežastys gali būti kelios: moters, vyro arba abiejų nevaisingumas, taip pat atvejai, kai medicina neranda jokio paaiškinimo.
 

Tačiau šiame „Sveikas žmogus“ numeryje daugiau dėmesio skirsime vyrams bei su jų nevaisingumu susijusioms problemoms ir jų sprendimu. Šia tema konsultuoja Gražinos Bogdanskienės Vaisingumo centro gydytoja akušerė-ginekologė Gražina BOGDANSKIENĖ.

 

 

Įgytos nevaisingumo priežastys


Vyrų nevaisingumo priežastys gali būti įgimtos ir įgytos. Remiantis statistika, įgytos priežastys yra dažnesnės. Viena iš dažniausiai pasitaikančių priežasčių yra infekcija.
Ji pakenkia latakams, kuriais spermatozoidai patenka į išorę (taip gali nutikti ir persirgus prostatos uždegimu), tačiau svarbu tai, kad dėl infekcijos atsiradęs nevaisingumas nėra absoliutus ir neišgydomas. Pati infekcija, pvz., chlamidinė, daugiausia yra plintanti lytiniu būdu, buityje užsikrečia tik maža dalis pacientų.
Be infekcijos, nevaisingumą gali sukelti lytinių organų (pvz., sėklidžių) traumos, po kurių vystosi įvairios komplikacijos, tarp jų ir nevaisingumas. Taip pat spermos pakitimų atsiranda tiems vyrams, kurie vartoja įvairių hormoninių preparatų, anabolinių steroidų – per ilgą laiką jie, veikdami vyrų hormonų sistemą, pablogina spermos kokybę, sutrikdo spermatozoidų gamybą.
Vienas iš reikšmingų nevaisingumo atsiradimo veiksnių yra spindulinis arba chemoterapinis gydymas. Toks gydymas veikia spermatogenezę ir dažniausiai, nors dabar didelė dalis onkologinių ligų yra išgydomos, po jų šis procesas nebeatsinaujina.


Iš kitų priežasčių galėtume paminėti įvairios kilmės pooperacinį nevaisingumą, taip pat uždegimo sukeltus pakitimus, sistemines ligas (pvz., kepenų cirozė), sėklidės navikus.
Yra ir viena išskirtinė nevaisingumo priežastis, įgyta sąmoningai – tai sterilizacija. Lietuvoje tokių atvejų nėra daug, tačiau, pvz., Skandinavijos ar kitose šalyse prieš 10–15 metų tai buvo gana populiaru.
 

Įgimtos nevaisingumo priežastys


Iš nepaveldimų įgimto nevaisingumo priežasčių dažniausiai pasitaikančios yra sėklidžių nenusileidimas arba nepakankamas nusileidimas, taip pat chromosomų pakitimai, nulemiantys blogos kokybės spermą.
Sėklidžių nenusileidimą labai svarbu pastebėti kuo ankstyvesniame amžiuje, kadangi, operavus paauglystėje arba vėliau, operacija nebeduoda tokių gerų rezultatų kaip norėtųsi. Jei vaikui nenusileidusios abi sėklidės, tai pastebi tiek gydytojai, tiek tėvai, tačiau tokiu atveju, kai nenusileidusi tik viena, tai dažnai lieka nepastebėta. Ir nors atrodytų, kad tokiu atveju jos funkcijas turėtų perimti antroji, praktika rodo, kad taip nėra.
Kai sėklidės labai mažos, gali būti, kad jos nepakankamai gerai gamina spermatozoidus, o chromosomų pakitimų nulemta blogos kokybės sperma moters arba visai neapvaisina, arba ji gali dažnai patirti persileidimus.
Paveldima įgimta liga – cistinė fibrozė sutrikdo spermatozoidų patekimą į išorę latakais, dėl to vyras gali būti nevaisingas. Daugelyje Vakarų Europos šalių vyrus, kurių spermos tyrimas yra blogas, privalu tirti, ar nėra cistinės fibrozės, tačiau Lietuvoje šią paslaugą atlieka tik vienas centras.
 

Tyrimas


Tiriant vyrų nevaisingumą, pirmiausia atliekamas spermos tyrimas. Deja, šiuo metu Lietuvoje vis dar yra labai daug mėgėjiškų gydymo įstaigų, kuriose šis tyrimas vykdomas senomis technologijomis ir dėl to nekokybiškai, tuos pačius tyrimus atlikus pagal Europinius standartus dažnai duomenys nesutampa, todėl patartina pasirinkti patikimą kliniką.
Du kartus atlikus spermos tyrimą ir gavus tokius pat teigiamus rezultatus, manoma, kad vyras vaisingas, tačiau, rezultatams nesutapus, ieškoma priežasčių. Radus nukrypimų nuo normos, pacientą apžiūri gydytojas urologas, jei reikia, atlieka sėklidės ir prostatos echoskopiją, taip pat hormonų tyrimus. Biopsija atliekama tik patvirtinus jos poreikį, kadangi tai yra operacinė intervencija.
 

Gydymas


Deja, vyrų nevaisingumo gydymas yra sudėtingesnis nei moterų, dėl šios priežasties siekiant pagerinti situaciją, pirmiausia reikia stengtis pašalinti nevaisingumą sukėlusias priežastis. Infekcijos yra gydomos (dažniausiai antibiotikais) ir labai dažnai, jei uždegimas nėra įsisenėjęs ar lėtinis, sperma pagerėja.
Tačiau, jeigu nevaisingumo priežastis yra dėl buvusių medikamentų vartojimo sutrikusi spermatogenezė, tai, nutraukus vartojimą, nėra didelės tikimybės, kad spermos kokybė atsinaujins. Taip pat ir po sterilizacijos atlikus mikrochirurginę operaciją, vyro reprodukcinė funkcija atsinaujina tik iki 10 proc.
Esant įgimtam ar įgytam nevaisingumui dažniausiai naudojamos dirbtinio apvaisinimo technologijos. Jei spermos kokybė nėra bloga, tokiu atveju procedūra (intrauterinė inseminacija) atliekama moteriai – atitinkamai paruošus spermą, ji yra talpinama į moters gimdą. Pastojimo tikimybė per tokią vieną procedūrą yra apie 15 proc., tad per 6 kartus ji pakyla iki 90 proc. Atlikus nuo 1 iki 6 inseminacijų ir moteriai nepastojus, siūlomas dirbtinis apvaisinimas mėgintuvėlyje.
 

Dirbtinis apvaisinimas mėgintuvėlyje


Pirmoji ir paprasčiausia procedūra – moters kiaušialąstė mėgintuvėlyje yra apvaisinama vyro sperma ir vėliau į patalpinama į gimdą.
Jeigu spermoje yra tik keli spermatozoidai (vidutiniškai spermos mililitre yra per 20 mln. spermatozoidų labai gero judrumo koncentracija), jie turi būti išgaudyti iš spermos ir labai plona pipete įdedami į kiaušialąstę – tai vadinama intracitoplazmine spermijų injekcija. Inkubatoriuje auginami embrionai vėliau dedami į gimdą.
Esant pačiai sudėtingiausiai situacijai – neobstrukcinei azoospermijai, kai dėl užsikimšusių latakų spermatozoidai neišeina į išorę arba po sterilizacijos, biopsijos metodu (plona adatėle) iš sėklidžių paimama sperma, nustačius, kad spermatozoidai vis dėlto gaminasi, iš audinio išrinkus pavienius spermatozoidus taip pat atliekamas dirbtinis apvaisinimas.
Galiausiai tais atvejais, kai spermatogenezė dėl vienos ar kitos priežasties yra sutrikusi, lieka tik apvaisinimas donoro sperma, tačiau Lietuvoje tai nėra atliekama.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai