Gimdos pašalinimo operacija: reali grėsmė ar tik psichologinė baimė?

Moterys ne juokais sunerimsta, kai sužino, kad reikės atlikti gimdos pašalinimo operaciją. Vienos šią operaciją sieja su moteriškumo praradimu, kitos bijo ankstyvos menopauzės ar pooperacinių komplikacijų. Apie šią operaciją kalbėjomės su Kauno universiteto Akušerijos ir ginekologijos klinikos vadove prof. Rūta NADIŠAUSKIENE.
 

Histerektomija – viena dažniausių operacijų


Pasak prof. Rūtos Nadišauskienės, gimdos pašalinimo operacija (hysterectomia) yra viena dažniausių moterims atliekamų operacijų ginekologijos praktikoje. Jau praėjo daugiau nei šimtas metų nuo tada, kai dėl gimdos kaklelio vėžio buvo atlikta pirmoji gimdos pašalinimo operacija. Nuo to laiko stipriai pasikeitė ne tik operacijos technika, bet ir operacinės priemonės. Šiuo metu gimdos pašalinimo operacija gali būti atliekama prapjovus pilvo sieną, pro makštį arba endoskopinės operacijos būdu. Prof. R. Nadišauskienės teigimu, šiuolaikinė tendencija chirurgijoje – tai minimaliai invazinės operacijos. Todėl didelę dalį sudaro operacijos pro makštį ir endoskopine technika atliekamos operacijos. Po tokių operacijų smarkiai sumažėja pooperacinių komplikacijų grėsmė, moterys daug greičiau pasveiksta ir gali grįžti į normalų gyvenimą. Vien Kauno medicinos universiteto klinikose 2006 m. buvo atlikta apie 600 tokių operacijų.
Pagrindinės priežastys, dėl ko pašalinama gimda, yra gausus ir nesustabdomas kitomis priemonėmis kraujavimas iš gimdos, miomos, adenomiozė, gimdos kaklelio, gimdos gleivinės, kiaušidžių vėžys, gimdos slinkimas ir iškritimas pro lytinį plyšį bei kt.


 

Kodėl šios operacijos taip bijomasi?


„Natūralu, kad moterys, sužinojusios, kad teks pašalinti gimdą, dėl to išgyvena. Labai dažnai bijomasi, kad iš esmės pasikeis savijauta, lytinis gyvenimas, prasidės klimakso simptomai ir panašiai“, – pasakoja prof. Rūta Nadišauskienė. Klimakso simptomų atsiranda tik tuomet, kada pašalinamos aktyviai funkcionavusios kiaušidės. Pašalinus vien gimdą, jokių menopauzės simptomų nebūna.
Gimdos pašalinimo operacija sukelia ne tik fizinį, bet ir psichologinį diskomfortą. Tai ypač išryškėja tais atvejais, kada moteriai nėra suprantamai paaiškinama, kokia operacija atliekama, kokie galimi pasikeitimai, kaip įvairių organų pašalinimas gali paveikti jos savijautą. Nemažą problemą kelia ir tai, kad po šios operacijos moterys pradeda save menkinti, pasijaučia „tuščiomis“. Bijodamos, kad vyras ką nors pažeis ar pakenks, atsisako lytinių santykių, o dėl to nukenčia vedybinis gyvenimas ir tarpusavio santykiai. Paprastai moteris negali turėti lytinių santykių 5-8 savaites po operacijos.
„Skatinčiau moteris aktyviai domėtis bei su chirurgu išsiaiškinti visus rūpimus klausimus, tada ir pooperacinė eiga bus sklandesnė, ir vėliau iškils mažiau problemų. Moksliniai tyrimai rodo, jog po gimdos pašalinimo operacijų didžioji dalis moterų jaučiasi puikiai. Be to, pagerėja ir jų lytinio gyvenimo kokybė, nes nebelieka priežasčių dėl kurių moteris jautėsi blogai ir buvo operuota“, – sako prof. R. Nadišauskienė.
„Norėčiau pakviesti apsilankyti pas akušerį ginekologą tas moteris, kurios daugiau nei 5 metus turi intrauterines spirales. Kažkodėl moterys jas pamiršta ir nešioja net ir tada, kai jų jau nebereikia. Patekusi lytiniu keliu infekcija gali sukelti gimdos ir jos priklausinių uždegimą, pūlinius pilve ir tarp žarnų. Tokias sunkiai sergančias moteris tenka operuoti, pašalinti gimdą, kiaušintakius ir kiaušides, ilgai gydyti antibiotikais. Šiais atvejais gimdos pašalinimo operacijos ir jos komplikacijų galima išvengti laiku apsilankius pas gydytoją“, – pasakoja prof. R. Nadišauskienė.
 

Keli operacijos tipai


Yra keli gimdos pašalinimo operacijų tipai. Atsižvelgiant į klinikinę situaciją, moters amžių ir kitus veiksnius, pasirenkama visiško gimdos pašalinimo operacija, kada kartu pašalinama gimda ir kiaušidės, arba dalinė gimdos pašalinimo operacija. Tuomet pašalinama vien gimda. Jei moteris vyresnė nei 50 m. ar serga sunkiomis onkologinėmis ligomis, dažniausiai atliekama gimdos ir jos priedų pašalinimo operacija. Kitais atvejais stengiamasi išsaugoti funkcionuojančias kiaušides, kadangi, jas pašalinus, nebesigamins moteriški hormonai estrogenai. Sumažėjus šių lytinių hormonų koncentracijai, persitvarko ir visų kitų organų veikla, pasireiškia klimakso simptomai. Anksčiausiai atsiranda karščio pylimas, gausus prakaitavimas (ypač naktį) – parausta veidas, krūtinė, kaklas, užeina širdies plakimo priepuoliai, –„šokinėja” arterinis kraujo spaudimas, vargina galvos skausmas, svaigimas, kartais net iki nualpimo. Atsiranda psichogeninių simptomų: vyrauja prislėgta nuotaika, depresija, būdingas dirglumas, nemiga arba mieguistumas, pablogėja atmintis, panikos priepuoliai, pakinta lytinis potraukis. Vėliau pradeda sausėti makšties gleivinė, atsiranda šlapimo nelaikymas ir kiti moterį varginantys simptomai. Norint išvengti šių simptomų, moterims taikoma pakeičiamoji hormonų terapija.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai