Kokybiškas moters gyvenimas – be pertrūkių

Moterys visais laikais ieškojo būdų, kaip palengvinti „savo dienas“, kad galėtų gyventi visavertį gyvenimą. Pasisekė toms, kurioms didelių negalavimų nebūna ir šį periodą išgyvena lengvai. Deja, daugeliui artėjančios mėnesinės kelia nerimą ar net stresą: jos gausios, skausmingos, trukdo užsiimti kasdienine veikla. Vis dėlto reikėtų prisiminti, kad gyvename XXI amžiuje ir kentėti tokias pat kančias, kaip tai darė mūsų mamos ar močiutės, nėra reikalo. Mokslas sukūrė pažangių priemonių, skirtų moters gyvenimo kokybei pagerinti. Apie tai kalbėjomės su dr.G.Kravčenkos ginekologijos klinikos gydytoja ginekologe Ingrida KRAVČENKIENE.
 

Gausios mėnesinės, arba menoragija


Gausios mėnesinės, arba menoragija, – tai per ilgas ir per gausus kraujavimas. Normalios mėnesinės paprastai trunka 3–5 dienas, daugiausia – 7. Jeigu kraujuojama ilgiau, galima teigti, kad mėnesinės ilgos. Tai jau yra priežastis kreiptis į gydytoją. Kalbant apie prarasto kraujo kiekį, kaip pasakojo gydytoja, normalu yra netekti nuo 40 iki 70 ml kraujo per visas mėnesinių dienas. Jeigu moteris turi keisti paketus kas dvi valandas – tai pat parodo, kad mėnesinės gausios.
„Kita vertus, moterys yra nevienodai sudėtos, tad, palyginus mažutę ir smulkią su aukšta ir stambesnio sudėjimo moterimi, netenkamo kraujo kiekis vertinamas visiškai skirtingai, – sakė gyd.Ingrida Kravčenkienė. Todėl gydant gausias mėnesines atsižvelgiama ne tik į medicininius kriterijus, bet ir į konkrečios moters nuomonę bei savijautą.“
Anot gydytojos, jeigu mėnesinės trunka ilgai ir moteris nebegali tverti, nes ji jaučiasi silpna, nukraujavusi, nuolatos patiria stresą, negali dėvėti norimų drabužių ar užsiimti mėgstama aktyvia veikla, savaime suprantama, kad reikia imtis priemonių, idant tos kelios dienos nebūtų išbraukiamos iš gyvenimo.


 

Kodėl taip būna?


„Yra daug gausių mėnesinių priežasčių, – pasakojo ginekologė. – Viena iš jų – paprasčiausia fiziologinė prigimtis, nesusijusi su jokiomis patologijomis. Jei moters mama, močiutė gausiai kraujavo, tad ir ji pati kenčia dėl šios problemos. Kitos priežastys gali būti susijusios su moters amžiumi.“ Jaunoms merginoms mėnesinių kraujavimas gausesnis todėl, kad joms iki tam tikro amžiaus natūraliai dar nėra ovuliacijų. Vyresnio amžiaus moterų, artėjant menopauzei, ovuliacijos tampa retesnės, o kraujavimai – gausesni. Šio amžiaus moterys dažnai skundžiasi kraujavimo sutrikimais.
Pasak gydytojos, dažniausiai mėnesinės būna gausios, pradėjus vešėti gimdos gleivinei. „Gleivinė gali vešėti dėl įvairių priežasčių, pvz. dėl sutrikusios hormonų pusiausvyros. Išvešėjusioje gleivinėje vyksta piktybiniai arba gerybiniai procesai, – pasakojo gydytoja. – Gerybiniai yra tie, kai gimdoje ima augti mioma ir pan. Piktybiniai procesai gali sukelti netgi tokias ligas, kaip vėžys. Tad bet kokiu atveju reikia kreiptis į gydytoją.“
 

Hormoninė spiralė – efektyvi pagalba


Kas galėtų padėti moteriai palengvinti gausias menstruacijas ir kasmėnesinius skausmus? Kaip pasakojo gydytoja, jei gausių mėnesinių priežastis yra gerybiniai procesai, labai efektyviai gali padėti spiralė su hormonu levonorgestreliu (Mirena).
Ši spiralė, dar vadinama gimdos sistema, yra T formos plastikinis rėmelis su hormonų pripildytu cilindru. Iš jo į gimdą nuolat patenka labai maži hormono kiekiai. Kadangi hormonas išskiriamas į gimdą, į bendrą kraujotaką jo beveik nepatenka, todėl spiralė gerai toleruojama. Gimdos sistema veiksminga 5 metus. Visą šį laikotarpį visiškai išsaugomas moters vaisingumas, ir, išėmus spiralę, moteris gali sėkmingai pastoti ir išnešioti kūdikį.
Kodėl įdėjus spiralę kraujuojama mažiau? „Vienas iš kontraceptinės spiralės poveikių – gimdos gleivinės išplonėjimas. Dėl to ji, atėjus mėnesinėms, – mažiau atsidalija, todėl mažiau kraujuojama. Ilgainiui per menstruacijas netenkama vis mažiau kraujo arba kraujavimo išvis nebūna, – teigė gyd. I. Kravčenkienė. – Šis mėnesinių išnykimas nesusijęs su natūralia menopauze, tai – vienas iš spiralės privalumų ir pasireiškia tol, kol gimdoje yra ši priemonė . Moterys, kurios į mane kreipėsi dėl gausių mėnesinių, pasakoja, kad, įdėjus spiralę, pajuto akivaizdų skirtumą. Jų mėnesinių metu nebevargina gausus kraujavimas ar skausmai.“
Hormoninę spiralę, gali naudoti ir negimdžiusios moterys. Jos nereikėtų painioti su vario spirale, kurią naudojant mėnesinės neretai tampa dar gausesnės ir skausmingesnės.
Gimdos sistemą, kuri taip pat yra ir kontracepcijos priemonė, įdeda gydytojas ginekologas specialios procedūros metu. Nors jos veikimas yra 5 metai, moteriai nusprendus turėti vaikų anksčiau, gydytojas gali ją išimti bet kada.
 

Kiti hormoninės spiralės poveikiai


„Be to, kad padeda efektyviai išgydyti gausias mėnesines, hormoninė spiralė turi ir daug kitų naudingų savybių, – pasakojo gydytoja ginekologė Ingrida Kravčenkienė. – Visų pirma, tai patikima (99,9 proc.) ir visiškai jokių pastangų nereikalaujanti nuolatinė kontracepcija. Be to, pastebėta, kad ši priemonė sumažina dubens uždegimo riziką. Taip yra todėl, kad, naudojant spiralę, gleivės gimdos kaklelyje sutirštinamos, ir taip tampa sunkiau prasiskverbti įvairiems mikrobams, sukeliantiems infekcijas. Galų gale naudojančios šią priemonę moterys pajunta ir ekonominį poveikį – kai mėnesinės negausios ar net jų nėra visai, sutaupoma įklotams ar tamponams.“
Svarbu žinoti, kad pirmuosius 2-3 spiralės naudojimo mėnesius, kai kurių moterų mėnesinių ciklas gal pakisti (gali teplioti tarp mėnesinių ar kraujuoti ilgiau nei įprastai). Organizmui prisitaikius prie hormono tai praeina.
Apibendrinant galima drąsiai teigti, kad kontraceptinė spiralė – patogus ir efektyvus gausių mėnesinių gydymo metodas, patikimai užtikrinantis kontracepciją ir išsaugantis vaisingumą. „Gyvenimas be kasmėnesinių skausmų, gausaus kraujavimo ir baimės neplanuotai pastoti daro gyvenimą kur kas šviesesnį “, – džiaugiasi naudojančios šią priemonę moterys.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai