Neleiskime vaikams tapti kuprotiems

Juvenilinė kifozė, Morbus Scheuermann, juvenilinė osteochondrozė, stuburo osteochondropatija – visa tai vienos ligos pavadinimai. Jai būdinga kupra, kurios nebegalima lengvai kompensuoti raumenimis. Šia liga dažniau serga vaikinai negu merginos (3:1), dažniausiai 14–17-os metų. Priežastis nėra aiški. Šiuo metu galioja nuomonė, kad slankstelių augimo žiedo srityje sutrinka kaulėjimo procesas. Panašių slankstelių pakitimų yra maždaug 25 proc. paauglių, bet liga nustatoma ne visiems.
 

Daugelis pradinukų netgi mokslo metų pradžioje negali ilgesnį laiką išsėdėti tiesiai, pradeda kūprintis, bet tai dar tik laikysenos sutrikimai. Tėvams ar mokytojams pareikalavus, vaikai nesunkiai išsitiesia. Tėvai tikisi, kad gerai parinkti suolai padės vaikams išlikti tiesiems. Bet tai nėra vienintelė taisyklingos vaiko laikysenos sąlyga. Dažnai laikyseną bandoma taisyti naudojant vadinamuosius „cypsinčius voriukus“. Tačiau ne kartą teko patirti, kad šios už gaminio garsą atsakingos baterijos jau pirmą savaitę ima ir išsikrauna, o po mėnesio dingsta ir pats „voriukas“. Tik tuomet, kai tėvai kartu su vaiku nuspręs, kokiu būdu galėtų sustiprinti liemens raumenis, pvz., sportuodami, šokdami, plaukdami ar mankštindamiesi, ir tai darys reguliariai – jau maždaug po dviejų mėnesių galėsite matyti sustiprėjusį ir tiesiai ilgiau sėdėti galintį vaiką. Ypač svarbi raumenų būklė, prasidėjus paskutiniam augimo šuoliui 14–17-aisiais metais.

Tuomet tėvai jau sunkiau gali kontroliuoti vaiko laisvalaikį. Čia tenka pasitelkti ir gydytojus. Jie turi įrodyti paaugliui reguliaraus sporto ar mankštos būtinybę. Jau minėjau, kad sergant stuburo osteochondropatija vien raumenų pastangų neužtenka. Tada į pagalbą kviestis tenka ir specialų ortopedinį įtvarą – vadinamąjį reklinatorių ar korektorių. Tai gali būti paprastesnis įtvaras su diržais, savo išvaizda šiek tiek primenantis „voriuką“, tik be „signalizacijos“, tai gali būti ir tvirtesnis korseto tipo reklinatorius. Laiko turime nedaug. Artėja augimo pabaiga, ir laukti, kol paaugliui susiformuos raumenys, neturime kada. Šie įtvarai su diržais nėra patogūs. Kartais bendraklasiai pasijuokia iš „surištų“ draugų. O tuomet dar sunkiau gydytis. Bet kito kelio nėra. Jeigu didelis stuburo išlinkimas bus negydomas ir taip sukaulės – ištaisyti jau negalėsime. Atskirais atvejais paaugliams pritaikomi netgi kieto plastiko įtvarai, taisantys didesnes stuburo ar krūtinės deformacijas.
Reguliari mankšta, plaukimas, treniruokliai ir tinkama ortopedijos techninė priemonė padės efektyviai išlaikyti taisyklingą stuburo padėtį, kol jis sukaulės.
 

Taisyklinga sėdėsena


Stalo aukštis turi būti toks, kad, padėjus ant jo sulenktas per alkūnes rankas, pečiai nepakiltų į viršų. Nugara tiesi, kūno svoris tolygiai pasiskirstęs ant abiejų sėdmenų, kojos per kelius ir čiurnos sąnarius sulenktos < 90 ŗ. Jeigu kojos nesiekia grindų, po jomis reikia padėti suoliuką (dėžutę). Taisyklingą laikyseną, sėdint prie rašomojo stalo, padeda išlaikyti ir specialios pagalvėlės.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai