Pozitronų emisijos tomografija

Pozitronų emisijos tomografija (PET) yra tyrimas, kurio metu naudojama gama kamera ir radioaktyvių medžiagų mišinys, norint pamatyti ir įvertinti vidinius organus. Tyrimo metu į veną jums bus suleista radioaktyvios medžiagos. Radionuklidai atpalaiduoja pozitronus, kurie skleidžia signalus. Gama kamera aptinka radionuklidų skleidžiančius signalus, kai jie juda kraujagyslėmis ir kaupiasi organuose. PET leidžia tiksliai ir kokybiškai įvertinti radionuklidų koncentraciją bet kurioje tiriamojo organo dalyje.
 

PET neparodo smulkių detalių, kurias galime pamatyti kompiuterinės tomografijos (KT) ar magnetinio rezonanso tomografijos (MRT) metu. Dažniausiai šis tyrimas atliekamas norint nustatyti naviką, patikrinti kraujotaką ar įvertinti tam tikrų organų funkciją.
 

Kada pozitronų emisijos tomografija atliekama?


· Įvertinti smegenų kraujotaką, metabolinį aktyvumą. PET tyrimas gali padėti gydytojui nustatyti nervų sistemos ligas, tokias kaip: Alzheimerio liga, Parkinsono liga, išsėtinė sklerozė, išeminis kraujotakos sutrikimas, šoninė amiotrofinė sklerozė, Hantingtono liga ar net šizofrenija.
· Nustatyti epilepsijos židinius smegenyse.
· Nustatyti kai kurios rūšies navikus, ypač krūties, smegenų, plaučių, žarnyno, prostatos ar limfomą. Ankstyvosiose stadijose galime daug greičiau pamatyti pakitimus nei KT ar MR tyrimo metu.
· Įvertinti, kaip progresuoja navikas, ar nėra metastazių. Dažnai, norint nustatyti naviką, prireikia atlikti abu tyrimus – ir KT, ir PET.
· Kai reikia pasirinkti geriausią naviko gydymo būdą. PET taip pat galima atlikti, kai reikia apsispęsti, kokios apimties operaciją reikia atlikti, norint pašalinti naviką.
· Norint nustatyti kraujotaką širdyje Nepakankama kraujotaka kuri gali būti išeminės širdies požymis.
· Nustatyti pažeistus širdies audinius, ypač po infarkto.


 

Kaip pasiruošti pozitronų emisijos tomografijos tyrimui?


· 24 val. prieš tyrimą nutraukite bet kokių medikamentų ar žolinių preparatų vartojimą. Jeigu vartojate insuliną, jums gali prireikti sumažinti dozę, pasikonsultuokite dėl to su savo gydytoju.
· 24 val. prieš tyrimą nerūkykite ir negerkite kavos ar alkoholinių gėrimų.
· 8 val. prieš tyrimą nevalgykite ir negerkite.
· Pasakykite gydytojui, jeigu esate ar galite būti nėščia.
· Pasakykite gydytojui, jeigu bijote uždarų patalpų.
· Prieš tyrimą jums teks pasirašyti, kad susipažinote ir sutinkate su skyriuje esančiomis taisyklėmis.
 

Kaip atliekama pozitronų emisijos tomografija?


Pozitronų emisijos tomografija yra atliekama branduolinės medicinos skyriuje. Jums teks atsigulti ant plokščio stalo, kuris jungiasi su skeneriu, kamera ir kompiuteriu. Jums į veną bus suleista radioaktyvaus mišinio. PET skeneris judės aplink jus, gauti vaizdai bus siunčiami į kompiuterį, taip gydytojas galės įvertinti duomenis. Labai svarbu yra gulėti ramiai ir nejudėti. Atliekant smegenų PET jums teks gulėti ant lovos, jūsų gali paprašyti paskaityti, ištarti raides ar papasakoti istoriją, tai priklauso nuo to, kas yra tiriama, – ar kalba, ar tarimas ar atmintis. Jeigu atliekama širdies PET, EKG elektrodai bus uždedami ant jūsų kūno. Tyrimo metu patalpoje jūs būsite vienas, laborantas matys jus pro langą, ir bet kuriuo metu jūs galėsite ką nors pasakyti ir girdėsite, kai jums ką nors sakys. Tyrimas užtrunka 1–3 valandas. Po tyrimo gerkite daug skysčių, kad per 24 val. iš organizmo pasišalintų radioaktyvus mišinys.
Ką pajausite pozitronų emisijos tomografijos metu?
Tyrimo metu jūs neturite jausti skausmo. Gali būti nepatogu gulėti ant stalo ir visą laiką išbūti nejudant. Tuo metu, kai jums bus leidžiama radioaktyvios medžiagos, galite jausti įkandimą, įdūrimą, šilumą ar tekėjimą, kol bus suleista. Tyrimo metu galite jaudintis, kadangi būsite uždaroje patalpoje, tačiau susikaupkite ir būkite ramiai.
 

Kaip jausitės po pozitronų emisijos tomografijos?


Kai kada galite jausti skrandžio sutrikimus ar gali paskaudėti galvą. Pasakykite gydytojui, jeigu taip jaučiatės. Vieta, kur suleista radioaktyvios medžiagos, gali niežėti, deginti, parausti.
 

Kokie yra pozitronų emisijos tomografijos privalumai?


· Greitai ir paprastai nustato naviką, patikrina kraujotaką, ar įvertina tam tikrų organų funkciją.
· Pati gama kamera neskleidžia papildomos radiacijos.
· Kadangi PET leidžia išanalizuoti kūno funkcijas, tai padeda gydytojui nustatyti biocheminius pakitimus, kurie sukelia tam tikras ligas, pradinių stadijų nematomas KT ar MR metu.
· Kadangi radioaktyvi medžiaga organizme išbūna labai trumpą laiką, radiacijos ekspozicinė dozė labai maža, kad galėtų paveikti normalius procesus organizme.
 

Kokie yra pozitronų emisijos tomografijos trūkumai?


· Visada yra tikimybė, kad nors ir labai maža radiacija, bet gali paveikti jūsų organizmą.
· Didžioji dalis radioaktyvios medžiagos pasišalina iš organizmo per 6 - 24 val., tad tą laikotarpį turite prisižiūrėti, ar nuplovėte klozetą, ar gerai nusiplovėte rankas ir įrankius, su kuriais valgėte.
· Alerginės reakcijos radioaktyviam mišiniui yra labai retos.
· Galite jausti deginimą ar skausmą toje vietoje, kur buvo suleista radioaktyvios medžiagos. Jeigu prireiks, dėkite drėgną šildomąjį kompresą.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai