Nudegimų gydymas

Kasmet Lietuvoje nudega per 8 000 žmonių, apie 40 procentų iš jų - vaikai. Ketvirtadaliui šių žmonių reikia sudėtingo gydymo ligoninėje; kartais medikai būna bejėgiai padėti. Dalį šių žmonių būtų galima išgelbėti, palengvinti sunkiai nudegusiųjų būklę, sumažinti dėl nudegimų atsirandančius kosmetinius defektus, jei būtų suteikta kvalifikuota pirmoji pagalba. Deja, dažnai naudojamos liaudiškos priemonės ne tik nesumažina nudegimo, bet dar ir pasunkina gydymą.
 

Jei atisitiko tokia nelaimė, pirmiausia reikia pašalinti nudegimo šaltinį, tada nudegimo vieta atšaldoma. Medicininiai tyrimai rodo, kad efektyviausia staigiai atšaldyti nudegusią vietą - laikyti 3-5 minutes po tekančiu - 5-10 laipsnių temperatūros vandeniu, galima šaldyti ledu ar sniegu. Staigiai atšaldžius sumažėja skausmas, nutraukiamas žalojantis aukštos temperatūros poveikis audiniams - pavyksta apsaugoti gilesnius odos sluoksnius. Toliau būtina žaizdą šaldyti 18-20 laipsnių temperatūroje. Tą galima padaryti uždedant ant žaizdos drėgną tvarstį, sumirkytą furacilino tirpalu. Nuo tvarsčio garuodamas skystis gerai atvėsina žaizdą. Praėjus 6 ir daugiau valandų, iškilus ar trūkus pūslėms, uždedamas tvarstis su specialiu ne riebalų pagrindu pagamintu sidabro tepalu - Sulfargin®. Šis tepalas nuskausmina, apsaugo žaizdą nuo išorinio traumavimo ir užteršimo bakterijomis, sudaro optimalias sąlygas gyti (pakankamos drėgmės sąlygomis). Patepus Sulfargin®, tvarstis neprilimpa prie žaizdos, neskauda perrišant. Dažni perrišimai tik kenkia tokios žaizdos gijimui, geriausia perrišti kas 2-3 dienas. Jeigu nudegimo plotas nedidelis, į gydytoją galima kreiptis ir po kurio laiko, pvz., kitą dieną.


Klinikinė patirtis rodo, kad sSulfargin® tepalo veikliosios medžiagos sidabro sulfadiazino platų antimikrobinį poveikį galima efektyviai išnaudoti ne tik nudegimams gydyti, bet ir įvairiai odos ir žaizdų infekcijai naikinti. Tai aktualu dirbantiems pacientams, kai ir nedidelė odos žaizdelė blogai gyja dėl infekuotumo, taip pat sergantiesiems diabetu, kuriems pavojingos net ir nedidelės paviršinės traumos, ypač apatinių galūnių srityje. Sidabro sulfadiazinas smarkiai paspartina trofinių opų ir pragulų išsivalymą, odos sluoksnio regeneraciją. Net jei trofinės opos ar pragulos gijimas užsitęsia, sidabro tepalas apsaugo nuo pakartotinės infekcijos, todėl sumažėja sekretavimas, pūliavimas, blogas kvapas ir pagerėja paciento gyvenimo kokybė. Pašalinus negyvus audinius, tepamas plonas tepalo sluoksnis, po to aptvarstoma ar gydoma atviru būdu. Tvarstį pakanka keisti vieną kartą per dieną ar dar rečiau.
Dėl efektyvaus veikimo šio stipraus ir nebrangaus vietinio veikimo antibakterinio sidabro preparato turėtų būti kiekvienoje namų vaistinėlėje, taip pat jis naudingas kelionėje, darbo ir poilsio vietose.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai