Kaip pasiruošti pilvo organų echoskopijai?

Pilvo organų echoskopija (tyrimas ultragarsu) yra labai naudingas tyrimas siekiant įvertinti vidaus organų (kepenų, kasos, inkstų, blužnies ir kt.) pakitimus.
 

Kas yra ir kada atliekama pilvo organų echoskopija?


Kadangi gaunamas vaizdas rodomas realiu laiku, galime vertinti:
• organų kraujotaką,
• funkciją,
• atlikti biopsiją, nusiuntę audinį tolimesniam histologiniams ištyrimui,
• leidžia įvertinti pakitimus, galėjusius sukelti pilvo skausmus, (pavyzdžiui, ūminis apendicitas arba akmenys tulžies pūslėje),
• leidžia įvertinti vidaus organų anatominius pokyčius, pvz., padidėjimą.
Doplerinė echoskopija yra specialus tyrimas, kurio metu vertinami pakitimai kraujagyslėse, kraujo tėkmės sutrikimai (trombai, krešuliai), įgimtos anomalijos. Kadangi yra žinomos kraujo tėkmės ir tūrio normos, galime spęsti apie tolimesnes gydymo procedūras, tokias kaip angioplastika.
Pilvo echoskopija atliekama ir vaikams. Kaip ir suaugusiesiems, galime vertinti visus pilvo organus ir jų pažeidimus, tarp jų apendicitą, tulžies pūslę, blužnį, kepenis, kasą ir žarnas. Aiškinamasi pilvo skausmų priežastys, po trauminės situacijos. Apendicitas paprastai pati dažniausiai ūminio pilvo priežastis vaikų amžiuje. Dažniausiai ši patologija gydoma skubiai operuojant. Echoskopuojant matomi pūlinis procesas pilvo organuose arba pilvo sienoje, uždegiminė kirmėlinė atauga (apendicitas), laisvas skystis.
Kaip ir kitais atvejais, kontroliuojant echoskopu galima atlikti pilvo organų biopsiją.
 

Kaip aš turėčiau pasiruošti pilvo organų echoskopijai?


Turėtumėte dėvėti patogius ir laisvus drabužius. Dažniausiai echoskopijos tyrimas yra atliekamas iki pietų, todėl pacientų prašoma iš ryto nieko nevalgyti, negerti ir nesišlapinti. Negalima netgi rūkyti, nes dūmai sudirgina skrandžio gleivinę, kaupiasi dujos ir gali būti sunkiau ištirti kai kuriuos vidaus organus. Kai kurie diagnostikos centrai prieš tyrimą pataria naudoti žarnyno dujas neutralizuojančius vaistus, pvz., Espumisan, nes pro jas ultragarsinės bangos nepraeina ir taip pasunkina tyrimą.
Geriausia, kai pacientas ar pacientė ateina su pilna šlapimo pūsle. Prieš tyrimą vaikams galima duoti gerti.


 

Kaip atliekama pilvo organų echoskopija?


Pacientas paguldomas ant specialios kušetės. Užpilama želė, kuri pagerina ultragarso bangų sklidimą audiniais. Gydytojas radiologas prispaudžia daviklį prie odos ir vertina echoskopinius vaizdus. Gydytojas radiologas gali paprašyti pasiversti ant šono, ant pilvo, atsistoti: viskas priklauso nuo tiriamo organo ar patologijos anatominės padėties.
 

Ką aš jausiu pilvo organų echoskopijos metu?


Pilvo echoskopija yra neskausminga, greita ir paprasta. Jūs gulėsite ant nugaros. Galite jausti diskomfortą, kai tyrėjas spaus daviklį prie pilvo sienos ir judins po pilvo sieną, siekdamas rasi geriausią vaizdą. Tyrimas užtruks maždaug apie pusvalandį.
 

Kaip aš jausiuosi po pilvo organų echoskopijos?


Jokio diskomforto po tyrimo neturėtumėte jausti. Jei bus atliekama biopsija, po tyrimo galite jausti nemalonų maudimą ar netgi skausmą dūrio vietoje. Bet kuriuo atveju gydytojas radiologas jus informuos, kokį diskomfortą gali pajusti ir kaip reikia elgtis keletą pastarųjų dienų po biopsijos.
 

Kokie yra pilvo organų echoskopijos tyrimo privalumai?


• Neinvazinis, neskausmingas.
• Plačiai ir lengvai naudojamas, pigus.
• Nėra jonizuojamosios spinduliuotės.
• Vaizdas gaunamas realiu laiku. Galima atlikti minimaliai invazines procedūras.
• Apžvalginės echoskopijos metu galime vizualizuoti organų struktūrą, judesį ir funkciją bei vertinti kraujotaką.
• Vaikui nebūtina gulėti sustingusiam, jis gali gulėti atsipalaidavęs.
 

Kokie yra pilvo organų echoskopijos tyrimo trūkumai?


Nėra žinoma jokių šalutinių reakcijų žmogaus organizmui.
Dėl tiriamojo kompleksijos (pvz., antsvorio) ar kitų ypatybių gali būti sunku įžiūrėti atskiras struktūras. Kartais sunku atskirti audinių ribas.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai