Rudenį primena sąnarių skausmai

Rudenį vis dažniau skauda sąnarius juos gelia, patinsta, atsiranda kitų nemalonių simptomų. Kodėl sąnarių skausmai labiau vargina rudenį? Ar galima jų išvengti? Pasistengsime į šiuos klausimus ir atsakyti.
 

Kodėl sąnarių skausmai dažniau vargina rudenį?


Labiausiai žmogų veikia oro temperatūra, santykinė drėgmė, atmosferos slėgis, vėjo greitis, krituliai. Pavojingiausi sveikatai yra greitai besikeičiantys orai, kai staiga krinta arba kyla slėgis, pakyla smarkus vėjas, atsiranda didelis debesuotumas. Tai būdinga rudeniui. Klimato pokyčius sunkiausiai išgyvena vaikai ir vyresnio amžiaus žmonės. Vyresnieji todėl, kad dažniausiai serga įvairiomis ligomis, o vaikai dar neturi susiformavusio atsparumo.
Pažeistas sąnarys, jo kapsulė ir raiščiai labai reaguoja į temperatūros ir drėgmės skirtumus. Šaltas ir drėgnas oras labai nepalankiai veikia sąnarius. Pajūrio klimato zonoje, kurioje yra ir Lietuva, palyginti daug žmonių serga lėtinais sąnarių uždegimais, artrozėmis bei kitomis sąnarių ligomis. Po traumų, sergant sąnarių ligomis ar jų pradžioje, sąnariai reaguoja į atmosferos pokyčius. Sumažėjus atmosferos spaudimui bei padidėjus drėgmei, didėja sąnario kapsulės veržimas. Organizmas tarsi ginasi: sąnarius skauda, jie patinsta, vidinėje kapsulėje kaupiasi uždegiminis, o ne tepamasis skystis.
 

Kokiomis ligomis sergant gali skaudėti sąnarius?


Skausmą dažniausiai sukelia įvairios sąnarių, raumenų ligos, pavyzdžiui:
▪ sąnarių liga – reumatoidinis artritas. Tai lėtinė liga, ji tęsiasi visą gyvenimą, progresuoja, deformuoja sąnarius, neretai sukelia negalią;
▪ periartritai;
▪ ūminis ar lėtinis sąnario tepalinio maišelio (bursos) uždegimas – bursitas;
▪ osteoartozė – tai kremzlės irimo procesas, sukeliantis pokyčius pokremzliniame kaule ir naujų kaulinių darinių (osteofitų) formavimąsi ir pan.
Skausmas gali atsirasti ir po traumos, sunkaus fizinio darbo, sporto.
 

Ar įmanoma išgyventi rudenį be skausmų ir kokių priemonių imtis?


Kadangi rudenį atvėsta orai, krinta temperatūra, didėja drėgmė, tai pirmiausia turime pasistengti, kad sąnariai būtų saugomi. Nepamirškime šilčiau apsirengti, mūvėti pirštinių, kad kuo mažiau juos veiktų šaltis ir drėgmė.


Svarbu atsižvelgti ir į šiuos veiksnius:
Antsvorio sumažinimas (jei yra) – sumažėjus kūno svoriui, sumažėja ir sąnarių skausmas, nes sumažėja krūvis, tenkantis sąnariams.
Fizinis aktyvumas – labai svarbu tinkamai mankštintis.
Tinka važiavimas dviračiu, plaukimas, gimnastika ir trumpi pasivaikščiojimai lygiu paviršiumi, taip pat mankšta gulint.
Avėti tinkamą avalynę – nereikėtų nešioti guminės avalynės, padeda įtvarai.
Vengti per didelio krūvio pažeistam sąnariui – netraumuoti sąnarių dideliu fiziniu krūviu.
Nereiktų pamiršti, kad taip pat tinka masažas, šilumos procedūros ir kompresai.
 

Kaip malšinti sąnarių skausmą?


Svarbiausia gydant ligą – koreguoti savo gyvenimo būdą ir tinkamai pasirinkti gydymą. Tam yra naudojami įvairūs tepalai, maisto papildai. Kai tai neveiksminga, gydytojas, įvertinęs ligą ir jos laipsnį, gali skirti vaistų nuo uždegimo ar injekcijas į sąnarius, numatyti operaciją. Dažniausiai skiriami skausmą ir uždegimą mažinantys vaistai arba nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo. Vienas efektyviausių vaistų yra meloksikamas išleidžiamas tiek tabletėmis, tiek ampulėmis (vaistinėse parduodamas, pavyzdžiui, pavadinimu Movalis). Jis ne tik mažina temperatūrą, skausmą ir uždegimą, bet yra pakankamai saugus, palyginti su kitais šios grupės preparatais. Vartojant meloksikamą, sumažėja nepageidaujamas poveikis virškinamajai sistemai – perforacijų, opų, kraujavimų tikimybė. Jis tinka ir esant nedideliam inkstų ar kepenų funkcijos sutrikimui, ir sergant gretutinėmis širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis.
 

Keletas liaudies receptų nuo sąnarių skausmo


▪ Pilną stiklinę smulkintų džiovintų varpučio šaknų užpilti litru verdančio vandens ir, indą sandariai uždengus, 12 valandų palikti, kad prisitrauktų. Pagal skonį pasaldinus medumi, gerti 3–5 kartus per dieną po pusę stiklinės.
▪ Mėsmale sumalti tris vidutinio dydžio citrinas ir 150 g česnako skiltelių. Gautą masę užpilti 1,2 l šalto virinto vandens, vienai parai palikti, kad nusistovėtų, ir nukošti. Gerti po 50 g kiekvieną rytą, nieko nevalgius.

 

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai