Savo vaikų akimis rūpinkimės nuo mažens

Rugsėjis mūsų vaikams – naujų mokslo metų, atradimų, pažinimo pradžios laikas. Labai svarbu, kad to jiems niekas netrukdytų. Juolab – prastas regėjimas. Vaikučių tėveliai turėti gerai žinoti, kad, laiku pastebėjus, regėjimo problemas dar įmanoma ištaisyti. Tiesiog reikia šiek tiek pasidomėti. Apie tai kalbamės su VšĮ Kauno Centro poliklinika gydytoja-oftalmologe Rimgaile Pilipavičiene.
 

Kokios pagrindinės vaikų regėjimo sutrikimų priežastys?


Dažniausias vaikų sutrikimas – trumparegystė. Jei tėvai taip pat nešioja akinius, yra didelė tikimybė, kad ir vaikams gali jų prireikti. Be abejo, įtakos turi ir nesveikas gyvenimo būdas. Per dažnas televizoriaus žiūrėjimas, žaidimas kompiuteriu, skaitymas nepakankamai apšviestoje patalpoje ir t.t. Blogas matymas gali išsivystyti ir labai anksti – kaip gimdymo traumų pasekmė atsiradus kraujosruvoms naujagimio akių dugne.
 

Kaip galima nuo to apsisaugoti?


Nors, kaip minėta, prasto regėjimo priežasčių yra daug, yra vienas esminis patarimas – profilaktika turi būti atliekama reguliariai. Tik taip galima kuo anksčiau išsiaiškinti ir užkirsti kelią ligai. Kiekvieną dieną būtina laikytis akių higienos, sveikai maitintis, nepiktnaudžiauti sėdėjimu prie televizoriaus ar kompiuterio, sportuoti.
 

Kokio amžiaus vaikų akis reikia tikrinti?


Vaiko binokulinis matymas baigia formuotis 2,5–3 m. amžiuje. Dėl šiuo laikotarpiu nepastebėtų ir nekoreguotų ydų pradeda vystytis rimti regėjimo sutrikimai.
Pagal sveikatos priežiūros apžiūrų instrukcijas, okulistas privalo profilaktiškai patikrinti tik 3 metų ir ikimokyklinio amžiaus vaikus. Vis dėlto šiose nuorodose praleidžiamas pats pavojingiausias ir jau minėtas vaiko amžius – apie 2–3 metai. Įgimtos akių ligos ir kiti sutrikimai turi būti pradedami gydyti tuoj po vaiko gimimo, nes po to jau yra vėlu.


 

O kaip mokyklinio amžiaus vaikai?


Vaiko regėjimą reikėtų patikrinti kartą per metus, jei juntamas pablogėjimas, – bent kartą per pusę metų. Jei vaikas pradėjo skųstis akių nuovargiu, skausmais, silpnesniu regėjimu, taip pat jei pastebėta, kad jis skaito iš labai arti, žiūri prisimerkęs – nieko nelaukus reikia jį vesti pas akių gydytoją.
 

Kur ir kaip tai atliekamas vaikų regėjimo tikrinimas?


Gydytojas oftalmologas yra kviečiamas į naujagimių stacionarą, jis apžiūri visus patologiškai gimusius vaikus. Vaikai, turintys regėjimo patologiją, yra siunčiami pas gydytoją okulistą stebėti vaikų poliklinikoje. Vėliau vaikų akys tikrinamos taip pat poliklinikoje arba optikos centruose.
 

Kaip regėjimas gali būti koreguojamas?


Kartais, pablogėjus regėjimui, pakanka vitaminų ir pratimų akims. Tačiau dažniausiai prireikia ir akinių. Netiesa, kad vaikystėje akinių nešioti nereikia ir nuo jų regėjimas nepagerės. Reikia įsidėmėti, kad akiniai tikrai nekenkia, priešingai – regėjimui jie padeda. Taip pat derėtų vaikui paaiškinti, kad akinių bijoti nereikia. Juk galima įsigyti labai įvairių ir priderinti visiems pagal poreikius.
 

Kur patariate įsigyti akinius?


Didelis akinių pasirinkimas ir puikūs specialistai dirba „Optikos pasaulyje“. Čia ne tik rasite įvairiausių akinių ar kontaktinių lęšių, bet ir sulauksite patarimų.

 

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai