Sąnarių ligos

Atšalus dažnas skundžiasi sąnarių skausmais. Trumpos vasaros, ilgi, šalti ir lietingi rudenys nėra palankūs nei sergantiesiems sąnarių ligomis, nei norintiesiems išlikti sveikiems. Manoma, kad trečdalis suaugusių Lietuvos gyventojų serga įvairiomis sąnarių ligomis, kurios linkusios paūmėti rudenį, prasidėjus šaltiems ir permainingiems orams. Todėl apie tai, kuo skiriasi dažnesnės sąnarių ligos bei apie su artroze susijusias problemas paprašėme papasakoti VšĮ Šilainių poliklinikos gydytojos reumatologės Danguolės JOČIENĖS. Lietuvos ortopedų traumatologų draugijos prezidentas Kauno medicinos universiteto Ortopedijos traumatologijos klinikos vadovas doc. dr. Romas Jonas KALESINSKAS dalijasi mintimis apie šiuolaikines endoprotezavimo technologijas ir teigia, kad pacientus pas chirurgus dažniausiai atveda skausmas. O apskritai endoprotezavimo operacijos taikomos gydant dėl įgimtų sąnario pakitimų, displazijų (neišsivystęs sąnarys), yrant sąnario kremzlei ar kaului dėl infekcinių arba reumatinių ligų, po patirtų traumų.
 

D.J. Vien reumatinių sąnarių ligų pagal tarptautinę ligų klasifikaciją skiriama per šimtą, tačiau daugelis žmonių sąnarius pažeidžiančioms ligoms apibūdinti vartoja vieną ar du populiarius terminus. Labai dažnai painiojamos ligos yra reumatoidinis artritas, reumatas ir artrozė.
Reumatoidinis artritas (RA) - tai sisteminė, uždegiminė jungiamojo audinio liga, pažeidžianti ir sąnario kremzlę. Kadangi jungiamojo audinio yra visame organizme, visuose organuose ir organizmo sistemose, liga gali pažeisti ne tik sąnarius, bet ir kitus organus: širdį, inkstus, akis, plaučius. Paprastai liga prasideda palyginti jauno amžiaus žmonėms. Tai viena iš sunkiausiai gydomų reumatinių ligų, dažnai, nepaisant pacientų ir gydytojų pastangų, ji progresuoja ir sukelia invalidumą.
Reumatu dažniausiai pradedama sirgti vaikystėje, 5-10 m. amžiaus. Tai infekcinė alerginė liga. Ji paprastai prasideda po streptokokinės infekcijos (pvz., persirgus angina). Pirmieji ligos simptomai yra sąnarių tinimas, aukšta temperatūra (daugiau nei 38O C), širdies veiklos pokyčiai. Daugelis žmonių klaidingai galvoja, kad reumatas - tik sąnarių liga, tačiau labai dažnai jis pažeidžia širdies vožtuvus ir sukelia reumatines širdies ydas.
Artrozė - vyresnio amžiaus žmonių liga, tačiau pastaruoju metu pastebimas didėjantis jaunų žmonių sergamumas. Skiriama pirminė artrozė, pasireiškianti kremzlės nepakankamumu, ir antrinė - sutrikus sąnario kremzlės mitybai po traumų, ar dėl ilgalaikio pernelyg didelio sąnario apkrovimo. Ligos požymiai - skausmas, girgždėjimas, ilgainiui ir pabrinkimas bei deformacijos. Sergant artroze kremzlės pažeidimas daugeliu atvejų progresuoja lėtai, tad tausojant sąnarius ir tinkamai gydant galima ilgam išvengti skausmų.
 

Tausoti sąnarius lengviau nei atnaujinti


D.J. Kremzlės audinio pokyčius gali išprovokuoti įtemptas sunkus fizinis darbas, antsvoris, traumos. Profilaktika rekomenduotina nuo jaunų dienų - mankšta, racionali mityba.
Kremzlės atsinaujinimą galima paskatinti tik iš dalies. Tai priklauso nuo kremzlės pažeidimo sunkumo, paciento amžiaus. Pastaruoju metu vis plačiau vartojami specialūs vaistai Arthryl, homeopatiniai preparatai, taip pat maisto papildai, kurių sudėtyje yra gliukozamino sulfato ir chondroitino sulfato. Arthryl modifikuoja ligos eigą ir, reikia pastebėti, yra vienintelis preparatas, su kuriuo kurio atlikti moksliniai tyrimai.
Šie preparatai neturi šalutinių poveikių ir jų galima vartoti ilgą laiką. Taip užkertamas kelias organizmo senėjimui ir kai kurioms ligoms išsivystyti. Pacientai, kurie jų vartoja pakankamai ilgai - keletą mėnesių ir ilgiau, sako, kad sumažėja skausmas. Šie preparatai padeda išsaugoti pažeistas sąnarių kremzles bei sumažinti kremzlės pažeidimus.


 

Atitolinti operaciją, išsaugoti sąnario kremzlę


R.J.K. Sąnario kaulinė ir kremzlinė dalis pradeda irti sergant uždegiminėmis (specifinėmis ir nespecifinėmis) ligomis, “sugraužiančiomis” sąnarius. Jų paviršiai tampa gruoblėti, dalis audinio sunyksta, kitoje sąnario paviršiaus vietoje išauga kaulinės išaugos. Taip organizmas ginasi, sąnariai “stato” sau atramą. Šlaunikaulio galvoje gali susidaryti cistų, kremzlė įgriūva, galva suplokštėja. Klubo sąnario pakitimams progresuojant, kremzlei plonėjant, sutrumpėja koja. Jei procesas apima kelio sąnarį, jis iškrypsta. Tai gali būti ne tik artrozės ar reumatoidinio artrito, bet ir sportinių traumų bei sunkaus nuolatinio fizinio darbo pasekmė. Netinkamas, ilgalaikis sąnarių perkrovimas žaloja sąnarių paviršių. Dalis ligų išsivysto dėl nepakankamo judėjimo aktyvumo bei antsvorio. Kol pakitimai nėra dideli, padeda tinkamas konservatyvus gydymas. Pažeidimams progresuojant atliekamos endoprotezavimo operacijos.
Šiuolaikinės farmacijos naujovės sudaro galimybes anksti pradėti medikamentinį gydymą ir išsaugoti gerai funkcionuojančius sąnarius. Preparatai su gliukozaminu ir chondroitinsulfatu, pvz., Artresan (gliukozamino su vitaminu C preparatas), Flexodon A padeda tausoti kremzlinį audinį, pagerinti sąnarių funkciją, mažinti skausmą. Jų rekomenduojama vartoti po tris mėnesius rudenį ir pavasarį. Nereikia tikėtis, kad pavartoję porą savaičių pasieksite pastebimų rezultatų, tačiau pagerėjimą daugelis pacientų pajaučia jau po 4-6 savaičių.
Ortopedai, atlikę tyrimus, gali prognozuoti, kaip vystysis liga ir kokį gydymą skirti. Konsultuojantis su artrologais ir reumatologais neretai pavyksta atidėti operaciją ar jos išvengti. Jeigu kremzlė nėra visiškai sunykusi. Patariame operuotis laiku, kol sąnario funkcijos nesunykusios. Tada ir operacijos rezultatai geresni, ir judesio amplitudė didesnė.
Reikia pastebėti, kad sergan-čių artroze pacientų amžius jaunėja. JAV daugiausiai šių operacijų atliekama 50-60 metų pacientams, Lietuvoje - 65-75 metų. Tai lemia ir šalies finansinės galimybės. Lietuvoje iki 1992 metų endoprotezavimo operacijų beveik nebuvo atliekama, taip susidarė žmonių, kuriems seniai reikėjo radikalios pagalbos, eilės. Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, daugiausia endoprotezuojami klubo sąnariai. Taip pat protezuojami kelio sąnariai ir kol kas palyginti nedaug atliekama peties, alkūnės, čiurnos sąnario protezavimo operacijų.
 

Konservatyvaus artrozės gydymo galimybės


D.J. Gydant artrozę svarbu, kad fizinis krūvis sąnariams būtų optimalus. Todėl pacientai, jeigu jų kūno masė nėra optimali, turi mažinti antsvorį, avėti patogią avalynę, naudotis ortopedijos priemonėmis, lazda. Gerai veikia šilumos procedūros, fizioterapija, masažas, gydomoji mankšta. Paūmėjimų metu, atsižvelgiant į paciento amžių ir kitas ligas, skiriama analgetikų, taip pat nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (NVNU).
NVNU slopina uždegimą bei skausmą. Nuo to, kaip selektyviai NVNU slopina specifinį fermentą ciklooksigenazę (COX-2), priklauso šalutinių poveikių rizika. Pagal minėto fermento slopinimą preparatai skirstomi ir į grupes. Kadangi sergantiesiems reumatinėmis ligomis vaistų dažnai tenka vartoti ilgai, racionalu vartoti selektyvių NVNU, pvz., plačiai vartojami meloksikamas, nimesulidas, etodolakas. Kaip rodo praktika, meloksikamas (Movalis) yra pakankamai veiksmingas ir saugus virškinamajai sistemai. Tai vienintelis šios grupės vaistas, išleidžiamas ir injekuojamąja forma (ampulėmis), kuri efektyvi gydant ūminius skausmus. Preparatas vartojamas vieną kartą per dieną. Numalšinus skausmą, uždegimą slopinantį gydymą patogu tęsti tokią pat veikliosios medžiagos dozę turinčiomis tabletėmis.
Į sąnarių pažeidimą organizmas reaguoja raumenų spazmu, taip bandydamas apsaugoti sąnarius nuo tolimesnio pažeidimo, tačiau raumenų spazmas ir pats gali būti skausmo priežastis (tai itin būdinga įvairių stuburo kremzlinių jungčių pažeidimui). Šiuo atveju veiksmingi raumenis atpalaiduojantys vaistai, pvz., tolperizonas (Mydocalm). Šis vaistas neturi slopinamojo poveikio, todėl jo vartojant galima užsiimti įprasta veikla, pvz., vairuoti automobilį. Tolperizonas turi anestetikams būdingų savybių, todėl labai veiksmingai slopina skausmą.
Aprimus ligos procesui, rekomenduotini maisto papildai, padedantys palaikyti ilgalaikę remisiją ir stabdantys ligos progresavimą. Progresuojant pažeidimams bei varginant skausmams atliekamos sąnarių endoprotezavimo operacijos.
 

Sąnarių endoprotezavimas


R.J.K. Šiuolaikiniai sąnarių endoprotezavimo pasiekimai - tai ilgas sprendimų, ieškojimų ir eksperimentų kelias. Bandyta endoprotezavimui naudoti net mirusiųjų sąnarius. Ilgą laiką išradėjai negalėjo įsivaizduoti, kad metalinis sąnarys funkcionuos netepamas, kad, net ir sukūrus indiferentiškas žmogaus audiniams endoprotezavimo medžiagas, iš metalo pagaminti sąnariai “prigis” ir tarnaus keliolika metų. Lietuvoje pirmoji endoprotezavimo operacija atlikta 1972 metais Šakių ligoninėje. Gydytojas traumatologas V.Purlys, tuo metu taikęs ypač modernias technologijas bei kaulų lūžių gydymo metodus, “persodino” ligoniui Sivaš tipo klubo sąnarį. Tai buvo vadinamasis vieno bloko metalinis, necementuojamas klubo sąnario endoprotezas.
 

Endoprotezai


Protezai yra cementiniai ir necementiniai. Ir vieni, ir kiti yra kokybiški, o kuris pacientui būtų geriausias bei patvariausiais, priklauso nuo sąnario būklės, ligos tipo ir pažeidimo sunkumo. Necementiniai endoprotezai yra maždaug du kartus brangesni.
Taikant cementavimo technologiją, pašalinus dalį šlaunikaulio, išvalius kremzlinį audinį gūžduobėje, į ją dedama specialaus cemento ir įspaudžiamas protezas. Cementas yra indiferentiškas natūraliam audiniui.
Necementinio tipo endoprotezas tvirtinamas sąnario dauboje įsukant sriegiu arba įpresuojant bei tvirtinant 2-3 sraigtais. Kita protezo dalis tvirtai įkalama į šlaunikaulio kanalą.
 

Senyvas amžius – ne kliūtis operacijai


Operuoti negalima, jeigu organizme yra infekcija, retais atvejais - kai sąnarys labai “susidėvėjęs”. Senyvas amžius nėra riba. Ortopedas traumatologas, anesteziologas ir terapeutas sprendžia, ar ligonį galima operuoti, jei jis serga gretutinėmis - širdies ir kraujagyslių ar kt. ligomis, ypač tais atvejais, kai atliekamos rekonstrukcinės, išplėstinės operacijos. Atsisakoma operuoti tik kritinės būklės pacientus. Šiuo metu endoprotezavimo operacijos atliekamos 17 traumatologijos-ortopedijos skyriuose bei centruose. Pacientai, rašydami prašymą Ligonių kasai, gali pasirinkti gydymo įstaigą.
 

Dažniausios pacientų baimės


Bijoma operacijos, pooperacinio laikotarpio, bijoma didesnio nei iki operacijos skausmo pooperaciniu periodu ir nepasitikima endoprotezo patvarumu. Šiuolaikinės medicinos galimybės leidžia atlikti operaciją be skausmo ir sekančią dieną po operacijos pacientas gali pradėti vaikščioti su specialia vaikštyne, o šiuolaikiniai endoprotezai tarnauja nuo 15 iki 20 metų.
 

Po operacijos – viena diena, ir vėl ant kojų


Pacientai atvyksta paskirtu laiku ir operuojami jau kitą dieną. Jeigu reikia, prieš operuojant atliekami papildomi tyrimai. Tai gali trukti 1-2 dienas. Po operacijos stacionare ligoniai gydomi 7 ar 8 dienas ir vienam mėnesiui išvyksta į reabilitacijos įstaigas. Kitą dieną po operacijos pacientai jau pradeda vaikščioti. Tuo būna patenkinti ir jie patys, ir medikai, nes išvengiama komplikacijų.
 

Gyvenimas su “geležiniu” sąnariu


Protezas tarnauja 15 metų ir ilgiau. Neretai praėjus pusmečiui po operacijos žmonės dirba, vairuoja automobilį. Judėjimo aktyvumas priklauso nuo to, koks jis buvo iki operacijos.
 

Naujovės ir perspektyvos


Sąnarių endoprotezavimo operacijos atliekamos ne tiktai sergantiesiems artroze ar kitomis reumatinėmis ligomis. Sergantiesiems onkologinėmis ligomis sudėtingos kaulų rekonstrukcijos operacijos pradėtos KMU Ortopedijos ir traumatologijos klinikoje. Pvz. pacientui pakeičiamas kelio sąnarys, blauzdikaulis ir dalis šlaunikaulio arba visas šlaunikaulis ir dalis dubens. Jauniems žmonėms tai galimybė grįžti į visavertį gyvenimą.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai