Tarytum savi

Nemažai vidutinio ir vyresnio amžiaus žmonių Lietuvoje yra dalinai arba visiškai bedančiai. Taip atsitinka dėl įvairių priežasčių: periodonto ligų, nekokybiškai sugydytų dantų praradimo, traumų. Trūkstami dantys sukelia ne tik estetinių problemų, bet ir veikia bendrą sveikatos būklę, gyvenimo kokybę. Kokia išeitis? Konsultuoja odontologijos klinikos „Neodenta“ gydytojai odontologai Tomas Jašinskas ir Darius Kunčius.
 

Ploštelinių protezų problemiškumas


Geriausiai žinomas dantų protezavimo būdas – plokšteliniai protezai. Protezuojant visiškai bedančius žandikaulius plokšteliniais protezais, susiduriama su įvairiomis problemomis. Pirma, tai žmogaus psichologiniai veiksniai. Ne visiems yra priimtini protezai, kuriuos reikia išimti 2–3 kartus per dieną. Taip pat jie sukelia diskomfortą, pykinimą, kuris gali atsirasti protezui dengiant gomurį. Plokšteliniai protezai turi fiksacijos trūkumą – jie blogai laikosi kalbant ir valgant. Todėl planuojant dalinai ar visiškai bedančių pacientų protezavimo būdą, privaloma atsižvelgti į visus šiuos aspektus.
Plokšteliniai protezai nėra vienintelė išeitis bedančiam pacientui. Yra kitas būdas iškritusiems dantims pakeisti. Tai – dantų implantai.

 

Dantų implantai


Danties implantas – tai titaninis arba porcelianinis sraigtas, pakeičiantis prarasto danties šaknį. Implantas įsriegiamas į viršutinio ar apatinio žandikaulio kaulą ir tarnauja tarsi atrama atkuriamam dančiui. Prigijus implantui, imamasi protezavimo – gaminamas danties vainikėlis, tiltas arba tvirtinamas protezas.
Dantų implantai yra nuolatinis dantų šaknų pakaitalas. Jie laiko vainikėlį ar tiltą lygiai taip pat, kaip šaknys laiko dantį. Implantai – vienas didžiausių šiuolaikinės odontologijos laimėjimų. Dantų implantai, kitaip nei tiltai, įsitvirtina žandikaulyje. Vienas danties implantas yra įtvirtinamas tarp dantų, jų nepažeidžiant.
Dantų implantavimas neleidžia sunykti žandikauliui iškritus dantims, padeda išvengti diskomforto, jie gerai laikosi – galima laisvai valgyti visus maisto produktus. Dažnai dantų implantavimo procedūrą pasirenka tie, kurie prieš tai nešiojo dantų protezus.
Danties implanto atmetimo rizika yra labai maža. Įprasti protezai burnoje yra svetimkūniai, o implantai prigyja taip, tarsi būtų nuolatiniai dantys.



Prarasto danties atkūrimas implantu apsaugos gretimus dantis nuo slinkimo, o žandikaulio kaulą – nuo tirpimo.
 

Ką reikia žinoti prieš pasirenkant dantų implantavimo procedūrą


Paciento, kuriam atliekama dantų implantavimo procedūra, dantenos turi būti sveikos ir turi turėti pakankamai kaulinio audinio, kad būtų galima įsukti implantus. Jus apžiūrėjęs gydytojas odontologas nusprendžia, ar dantų implantai nepakenks jūsų sveikatai, ar nėra veiksnių, kurie gali pasunkinti kietųjų ar minkštųjų audinių gijimą. Ypač svarbu prieš įsukant implantus ir gaminant protezus atsižvelgti į fizines ir medicinines pacientų burnos ypatybes.

 

Implantavimo etapai


Pirmojo apsilankymo metu (konsultacija) atliekama ortopantograma (panoraminio rentgeno nuotrauka), išsiaiškinami paciento norai ir lūkesčiai, aptariamas optimalus implantų skaičius ir protezavimo būdas.
Antrojo vizito metu implantai įsriegiami į kaulą (vienos operacijos metu galima įsriegti 2–10 implantų) ir paliekami prigyti 3–6 mėnesiams. Šiuo laikotarpiu galima naudoti plokštelinį protezą. Kai kuriais atvejais plokštelė iš karto fiksuojama ant įsriegtų implantų.
Trečiojo vizito metu ant implantų uždedama speciali galvutė, ant kurios vėliau bus padaromas danties vainikėlis. Kartais galvutė uždedama operacijos metu.
Ketvirtojo vizito metu pradedamas protezavimas, pritaikoma spalva, forma, dydis, kad naujieji dantys nesiskirtų nuo tikrų dantų. Protezavimui reikalingų vizitų skaičius gali būti įvairus.
 

Dantų protezavimas ant implantų


Apatiniam bedančiam žandikauliui protezuoti galima panaudoti nuo 2–10 implantų, o viršutinio – nuo 4 iki 10. Atsižvelgiant į nuo implantų skaičių, protezas gali būti išimamas arba visiškai fiksuotas. Išimamiems protezams fiksuoti naudojami įvairūs elementai: rutuliniai užraktai, „Locator“ tipo, sijos, magnetai. Šiuos protezus taip pat tenka išimti 2–3 kartus per dieną, tačiau jie gerai fiksuojasi burnos ertmėje, kadangi jie nebedengia gomurio, paciento nebepykina. Šių protezų priežiūra yra lengva, protezai yra ilgaamžiai.
Esant 6–10 implantų, galima gaminti fiksuotą protezą, kuris burnos ertmėje yra prisukamas arba cementuojamas. Šių protezų išiminėti nereikia, ir žmogus gali pamiršti, kad turi dirbtinius dantis.
Protezavimas ant implantų – tai didelė, gera ir ilgalaikė investicija į puikią gyvenimo kokybę.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai