Skauda gerklę: ar tai pavojinga?<br />

Kai kurie žmonės mano, kad gerklės skausmas nepavojingas, ir nekreipia į jį dėmesio. Ir išties, paprastai gerklės uždegimas nesukelia didelių problemų ir greitai praeina, tačiau reikia nepamiršti, kad pažeista gleivinė turi greitai atsinaujinti, nes kitaip ji tampa puikia vieta kitiems ligų sukėlėjams, kurie gali sukelti stiprias infekcijas. Kada gerklės skausmą galime gydytis patys, o kada jau kreiptis į gydytoją?
 

Dažniausios gerklės skausmo priežastys


Gerklės skausmą dažniausiai sukelia virusai (adenovirusai, gripo ir paragripovirusai, rinovirusai) ir bakterijos (streptokokai, stafilokokai), rečiau grybeliai (candida ar aspergilius). Taip pat įtakos gali turėti ir skausmo atsiradimą provokuoja staigus temperatūros skirtumas, permainingi, šalti orai, šalti gėrimai, kondicionieriai, aštrus maistas, rūkymas, organizmo imuninės sistemos silpnumas ir kt.

 

Keletas gerklės ligų


Faringitas – ryklės gleivinės uždegimas. Dažniausiai ryklės gleivinės uždegimas atsiranda dėl infekcijos. Paprastai jį lydi skausmas ryjant. Ypatinga forma yra rečiau pasitaikanti šoninių ryklės volelių angina, kuri pažeidžia šoniniais voleliais vadinamus limfos nutekėjimo kanalus. Negydoma liga komplikuojasi – susergama lėtine sloga, dantų ėduonimi, gleivinės ir virškinamojo trakto disbakterioze.
Laringitas – gerklų, kuriose yra balso stygos, uždegimas. Gerklų, kuriose yra balso klostės, uždegimą dažniausiai sukelia virusai, rečiau bakterijos. Gerklų uždegimo simptomai yra užkimimas iki balso praradimo, nuolatinis krenkštimas, intensyviai išsiskiriantis sekretas, kartais gerklės skausmas.
Tonzilitas– bakterinės ar virusinės kilmės tonzilių uždegimas. Kartais tonzilitas vadinamas angina. Tonzilitui būdinga paraudusios, patinusios tonzilės. Gali būti matomi balti apnašo lopeliai ant tonzilių. Kiti simptomai ir požymiai yra ryklės skausmas, skausmingas rijimas, galvos skausmas, karščiavimas ir šaltkrėtis, padidėję, jautrūs čiuopiant kaklo ir požandikauliniai limfmazgiai. Anginą būtina gydyti antibiotikais, kadangi negydant liga gali progresuoti ir pakenkti netgi širdies vožtuvams.


 

Kada reikėtų kreiptis į gydytoją?


Gerklės skausmas dažniausiai praeina savaime, tačiau kreiptis į gydytoją reikėtų, kai:
▪ stiprus gerklės skausmas trunka ilgiau nei savaitę,
▪ tampa sunku ryti ir kvėpuoti,
▪ vargina aukšta temperatūra,
▪ patinę kaklo limfmazgiai arba jus išbėrė,
▪ ilgiau nei dvi savaites vargina užkimimas,
▪ seilėse ar skrepliuose pasirodo kraujo,
▪ gerklės skausmas nuolat kartojasi.
 

Patarimai, kaip gerklės skausmą galite sumažinti jūs patys


Skysčiai – rekomenduojama gerti daug šiltų skysčių. Ramunėlių ir šaltmėčių arbata drėkina bei gydo gerklę. Arbatos padeda, kai gerklės skausmas ir uždegimas yra nedidelis. Galima išgerti šilto pieno ir suvalgyti šaukštelį medaus.
Gerklės skalavimas – medetkų nuoviru, druskos ar sodos tirpalu. Šilto vandens stiklinėje ištirpinkite arbatinį šaukštelį druskos. Toks tirpalas sušildo ir išvalo gerklę. Gerklę skalauti reikėtų 4–5 kartus per dieną.
Gerklės inhaliacijos. Lygiomis dalimis sumaišykite ramunėles, čiobrelius ir raudonėlius. 2 valgomuosius šaukštus šio mišinio įberkite į dubenį ir užplikykite 1 litru verdančio vandens. Galvą, viršutinę kūno dalį bei dubenį su užplikytomis žolelėmis apdenkite dideliu rankšluosčiu ir kvėpuokite garais pakaitomis pro nosį ir pro burną.
Gerklės kompresas – galima dėti medaus kompresą ir šiltai aprišti gerklę, tai turėtų padėti sumažinti skausmą.
Kojų kaitinimas – rekomenduojama kas vakarą prieš miegą, po 15 minučių pakaitinti kojas vonelėje. Kojų pamirkymas karštame vandenyje tonizuoja visą organizmą ir pagerina nosies bei gerklės kraujotaką.
Drėgnas oras – gerklę raminamai veikia drėgmė.
Pastilės, ledinukai, aerozolis – drėkina gerklę, mažina skausmą.
Organizmo stiprinimas, grūdinimas – rekomenduojama daugiau laiko būti gryname ore, vartoti vitaminus su ežiuole ir vitaminu C.
Venkite papildomų dirgiklių – rūkymo, alkoholio, aštrių prieskonių, cheminių garų arba skersvėjo.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai