Danties implantas prieš dantų tiltą

Praradus dantį, yra kelios procedūros, leidžiančios susigrąžinti burnos estetiką ir funkcijas. Tačiau kurią pasirinkti? Kuri geresnė? Konsultuoja gydytojas odontologas-ortopedas Darius Kunčius.
 

Kas yra danties implantas ir dantų tiltas?


Danties implantas, tai – titaninis sraigtas, įsriegiamas į viršutinio ar apatinio žandikaulio kaulą prarasto danties vietoje ir atstojantis šaknį. Jis yra padengtas specialiu paviršiumi, gerinančiu implanto prigijimą žandikaulio kaule. Tai šiuolaikinė technologija, leidžianti išsaugoti gretimus dantis nuo šlifavimo ir suteikianti galimybę turėti anatomiškai artimiausią dančiui protezą.
Kelių dantų tiltas – tai protezo konstrukcija, kai, norint pašalinti dantų eilės defektą, dažniausiai nušlifuojami gretimi (abipus defekto esantys) dantys. Jeigu dantis buvo intaktinis (negydytais kanalais, neplombuotas), tai jam padaroma nepataisoma žala.
Dantų implantai ar tiltai reikalingi norint panaikinti dantų eilės defektą ar atkurti sąkandį. Šios procedūros pacientui sugrąžina galimybę normaliai kramtyti, estetišką išvaizdą, pasitikėjimą savimi ir gerą nuotaiką.

 

Procedūrų eiga


Danties implantavimo procedūra prasideda nuo objektyvaus žandikaulio kaulo įvertinimo. Tuomet analizuojami radioviziografiniai duomenys (padaroma panoraminė nuotrauka, kompiuteriniai tomografiniai matavimai), įvertinama paciento fiziologinė būklė, ligos (kraujo krešumas, diabetas ir kt.). Taip pat prieš procedūrą yra būtina profilaktinė burnos higienos procedūra.
Implantavimas atliekamas specializuotose odontologijos klinikose. Operacijos metu implantas(-ai) įsriegiamas(-i) į žandikaulio kaulą. Atsižvelgiant į aplinkybes, ant implanto gali būti užsukama gijimo galvutė ar laikinas dantis. Tai vėliau padeda natūraliai estetiškai suformuoti dantenas aplink būsimą protezą. Vėlesnis protezavimas ant implantų vyksta po 3–6 mėnesių (priklauso nuo operacijos sudėtingumo). Kai kuriais atvejais ant implanto(-ų) protezuojama iš karto.
Nesudėtinga vieno implanto implantacija, kai nenaudojamas dirbtinis kaulas ar membranos, neatliekamos jokios kitos papildomos procedūros, trunka apie 30 min. Kitą laiką sudaro pasiruošimas, pjūvio vietos tvarkymas ir kt. Viskas atliekama vietiškai nujautrinus. Tik išimtiniais atvejais reikalinga bendrinė nejautra, kurios metu be gydytojo implantologo ir asistentų dar dalyvauja ir gydytojas anesteziologas, kuris specialia įranga stebi paciento būklę.
Pasirinkus tiltinį protezą, pirmiausia įvertinama atraminių dantų būklė (vertinamos rentgeno nuotraukos, objektyvūs duomenys), sąkandžio ypatumai, paciento estetiniai reikalavimai, fonetika. Po paciento analizės pradedama procedūra – nušlifuojami gretimi (abipus defekto esantys) atraminiai dantys ir padaromi atspaudai ir laikini vainikėliai. Atspaudai perduodami dantų technikų laboratorijai. Vėliau pagamintas tiltinis protezas matuojamas ir cementuojamas.
Paruošimas nesudėtingam dviejų atraminių dantų tiltui trunka apie 1–2 val.(nuskausminimas, šlifavimas, atspaudai, laikini vainikėliai).
 

Privalumai ir trūkumai


Pagrindinis implanto pranašumas yra tai, kad jis leidžia išspręsti protezavimo problemas, kai dantų visai nėra arba yra dalinis dantų eilių defektas (trūksta kelių dantų). Taip pat implantai padeda išsaugoti gretimus dantis nuo šlifavimo, anatomiškai ir fziologiškai teisingai atkuria prarastą dantį. Vienintelis trūkumas – ne visiems priimtina kaina.
Dantų tilto pranašumai yra tik mažesnė kaina ir greitesnis padarymo laikas. Didžiausi ir pagrindiniai trūkumai – atraminių dantų žalojimas ir kaulo po tiltu sunykimas.
 

Komplikacijos


Po implantacijos galima didžiausia nesėkmė – implanto atmetimas, bet kadangi prigijimo sėkmės procentas labai didelis (96–98 proc.), tai pasitaiko labai retai. Netgi taip atsitikus, jei klinika dirba su pasaulyje pripažintais implantų gamintojais ir vertina savo prestižą, atmesto implanto pakeitimas pacientui nieko nekainuoja.
Po protezavimo tiltiniais protezais gali atsirasti atraminių dantų jautrumas. Taip pat, jeigu protezo tarpinė dalis yra ilgesnė, tai, laikui bėgant, pradeda kauptis maistas po tilto tarpine dalimi.


 

Dantų priežiūra po procedūrų


Po abiejų procedūrų reikalinga atidi ir kruopšti burnos ertmės priežiūra. Dantis valyti reikėtų tik švelniu dantų šepetėliu, kad nebūtų traumuojamos aplink implantus esančios dantenos. Būtina valyti tarpdančius siūlu, naudoti specialų burnos skalavimo skystį. Aplink implantus rekomenduojama naudoti specialų tarpdančių siūlą, dantų šepetėlius. Aplink sunkiai pasiekiamus protezus valyti vieno danties šepetėliu. Taip pat kas 6 mėnesius būtina atlikti profilaktinę burnos higieną pas profesionalą. Jis ir paaiškins, kaip tinkamai valyti, rekomenduos tinkamas burnos ertmės priežiūros priemones. Taip pat pacientams, turintiems daugiau protezuotų dantų, rekomenduojama įsigyti specialius valymo įrenginius, kurie sukuria stiprią vandens srovę ir padeda išvalyti sunkiai prieinamas vietas namų sąlygomis.
Po implantacijos procedūrų (atsižvelgiant į implantų kiekį ir operacijos sudėtingumą) rekomenduojama netraumuoti gyjančios žaizdos, todėl reikėtų valgyti tik minkštą ir vengti labai karšto ar šalto, aštraus maisto. Patariama vengti fizinio krūvio, maudynių pirtyse ar baseine. Po 3–6 mėnesių, įsitvirtinus implantui kaule, atliekamas galutinis protezavimas, po kurio, kaip ir po protezavimo tiltiniais protezais, galima valgyti iš karto, praėjus cementavimo medžiagos kietėjimo laikui.
 

Ilgaamžiškumas


Dantų protezų ir sraigtinių implantų ilgaamžiškumas priklauso nuo daugelio veiksnių. Pirmiausia tai nuo paciento individualių gyvensenos savybių, burnos higienos, paveldimumo ir kt. Vidutiniškai implantai tarnauja nuo 15 iki 40 metų (daugiau nėra duomenų, nes sraigtiniai implantai atsirado tik 1952 m.). Vidutinis statistinis tiltinių protezų tarnavimo laikas yra 8 metai. Tačiau protezų ilgaamžiškumas yra, kaip minėta, itin individualus dalykas, todėl pasakyti tikslų protezų ar implantų tarnavimo laiką labai sunku.
 

Išvados


Perskaitęs straipsnį, kiekvienas pacientas turėtų susidaryti savo nuomonę apie procedūras ir neturėtų pamiršti, kad kiekvienas atvejis yra individualus, todėl atsakyti, kas yra geriau, galima tiktai individualios konsultacijos metu, įvertinus objektyvius ir klinikinius kiekvieno paciento duomenis. Tačiau reikėtų pripažinti, šiuolaikinės implantologijos technologijos ima viršų.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai