Jeigu susižalojote

Pavasarį prasideda darbų sezonas daržuose ir soduose, sodybų aplinkos tvarkymas. Tiek suaugusiesiems, tiek vaikams miela pramoga tampa važinėjimasis dviračiu. Ne viena šeima mielai iškylauja gamtoje. Aktyvesnis nei žiemą gyvenimo būdas verčia būti atsargesniems, nes dažnas ką nors nusibrozdina, susimuša, pasitempia raiščius ar sausgysles ir pan. Net ir atsargus žmogus ne visada išsisuka nuo nelaimės.
 

Sumušimas, raiščių ar sausgyslių patempimas


Sumušimo metu pažeidžiamos smulkios kraujagyslės, todėl sumušimo vietoje atsiranda skausmingų kraujosruvų. Įvykus patempimui - daliniam raiščių ar sausgyslių plyšimui:
• sužalota vieta patinsta;
• pasireiškia skausmas (judinant galūnę, skausmo pojūtis stiprėja);
• atsiranda kraujosruva.
Tiek susimušus, tiek patempus raiščius ar sausgysles, visų pirma būtina traumuotai galūnei suteikti ramybę ir gydyti šalčiu.
Traumuotą vietą pirmas dvi dienas būtina šaldyti. Gydymas šalčiu malšina skausmą, sumažina kraujosruvas ir patinimą. Jei sužeista galūnė, prieš uždedant šaltą kompresą ją reikia pakelti aukščiau, kad nebūtų kraujo sąstovio (traumuotą ranką rekomenduojama parišti, o koją, paguldžius nukentėjusįjį, - pakelti).
Šaldymo trukmė - 10-16 min. Tarp kompresų reikėtų daryti 1-1,5 val. pertrauką, kad traumuota vieta nenušaltų.


Po gydymo šalčiu galima pradėti šildomąsias procedūras arba įtrynimus šildomaisiais tepalais. Šie tepalai suaktyvina kraujotaką, padeda greičiau rezorbuotis kraujosruvoms.
Kad pagerėtų traumuotos galūnės būklė, patartina:
• Bintuoti elastiniu bintu (negalima per stipriai veržti, kad nesutriktų kraujotaka).
• Tepti tepalais su heparinu. Jie vietiškai slopina uždegimą, padeda greičiau išnykti kraujosruvoms, pagerina kraujotaką.
• Naudoti tepalus, gelius su nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo tais atvejais, kai skausmas ir uždegimas itin stiprus.
Paviršinis odos pažeidimas. Mažų žaizdų - įdrėskimų, nubrozdinimų, nedidelių įpjovimų ir pan. - atvejais dažniausiai reiškiasi kapiliarinis kraujavimas, ir kraujas nustoja tekėti savaime. Odą aplink žaizdą reikia valyti dezinfekuojamuoju tirpalu (jodo spiritiniu tirpalu, vandenilio peroksidu). Nuo žaizdos reikia nuimti neįsmigusius svetimkūnius. Jeigu sužeidimas nedidelis, patartina užklijuoti pleistru, jei didesnis - apvynioti bintu.
Kartais dėl netinkamos priežiūros bei aseptikos taisyklių nesilaikymo ir nedidelės žaizdelės gali sukelti komplikacijų. Taigi, jei oda apie žaizdą pradeda rausti, patinsta, žaizda blogai gyja, būtina kreiptis į gydytoją.
Gili žaizda. Jeigu, pvz., žaizdos pado srityje priežastis - aštri ir smaila stiklo šukė ar surūdijusi vinis, svarbu nedelsiant kreiptis į gydytoją (apvalius žaizdos kraštus dezinfekuojamuoju skysčiu ir aptvarsčius žaizdą steriliu tvarsčiu). Kvalifikuotas pirminis chirurginis žaizdos gydymas (chirurgas gali patikrinti, ar neliko žaizdoje svetimkūnių ir kt.) - tai garantija, kad neatsiras komplikacijų ir žaizda sugis kelis kartus greičiau nei gydantis savarankiškai.
 

Medikamentinės priemonės žaizdoms gydyti


Drėgni pavilgai. Jei žaizda nešvari, blogai gyja, ant jos reikėtų dėti drėgnus pavilgus. Drėgniems pavilgams galima naudoti įvairių augalų tinktūras (kalninės arnikos, gauruotosios rusmenės, rausvažiedės ežiuolės, vaistinės medetkos ir kt.). Paruošimo būdas - nesudėtingas: pasirinkto augalo tirpale (šaukštas tinktūros 1 l vandens) mirkomi marliniai kompresiukai ir dedami ant žaizdos.
Pradėjus žaizdai gyti, galima vartoti tepalus.
Tepalai. Kad žaizda greičiau gytų, patartina tepti antimikrobinio poveikio turinčiais augaliniais tepalais. Tepalus su antibiotikais reikėtų vartoti kovojant su infekcija ir siekiant pagydyti prastai gyjančias žaizdas. Kokį preparatą rinktis, turėtų patarti gydytojas.
Aerozoliniai gydomieji preparatai. Aerozoliniai žaizdų gijimą skatinantys vaistai pagreitina audinių regeneraciją, veikia antiseptiškai, todėl mažėja infekcinių komplikacijų pavojus. Pvz., aerozolis chloneksidinas tinkamas paviršinių odos sužeidimų atvejais - gerai išvalo užterštas žaizdas. Aerozolis oktiniseptas efektyviai naikina bakterijas ir virusus, beveik nesirezorbuoja. Oksikortą, į kurio sudėtį įeina ir antibiotikų, ir hormoninių dalių, galima naudoti, jei žaizda prastai gyja.
Pudra. Ji ypač tinka paviršinėms šlapiuojančioms žaizdoms gydyti (tepalo ant tokio pobūdžio žaizdų negalima tepti!). Pvz., baneocino pudra pasižymi plačiu antimikrobiniu veikimu - neleidžia augti ir daugintis pūlinių infekcijų sukėlėjams.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai