Kaulams stiprinti – ir mažiems, ir dideliems

Žiūrėdami pro mikroskopą į pagyvenusio žmogaus kaulą, pamatytume daugybę skylučių. Ir išretėjusių kaulų liga osteoporoze pavadinta ne atsitiktinai – graikiškai osteon reiškia „kaulas“, o poros – „skylė“. Viena pagrindinių priemonių, galinčių padėti atitolinti šią ligą, yra kalcis, ir jis žmogaus organizmui yra būtinas nuo pat mažens. Tyrimai rodo, kad pakankamas kalcio ir kitų mikroelementų suvartojimas ankstyvame amžiuje turi didelę įtaką kaulų būklei senatvėje.
 

Kaulas – gyvas audinys
Kaulai yra sudaryti iš nuolat besikeičiančio audinio: vienos ląstelės gamina kaulinę medžiagą, kitos ją ardo. Trisdešimtaisiais gyvenimo metais kaulų masė būna pati didžiausia, paskui ima mažėti, ir kasmet tiek vyrai, tiek moterys jos netenka apie 1 proc. Tiesa, vyrų skeleto tvirtumą tai veikia mažiau, nes jų kaulai yra masyvesni.
Moterims ši liga pavojingesnė, nes jų kaulai ne tik plonesni, – jos per savo gyvenimą patiria didelius hormonų sistemos pokyčius, o tai paskatina kaulus dar labiau retėti. 5–10 metų po menopauzės moterų kaulams didžiausių išbandymų laikotarpis.
Blogai yra tai, kad žmogus nejaučia, kai kaulai ima retėti. Statistikos duomenimis, maždaug 99 proc. sergančiųjų nė neįtaria, kad liga prasidėjo, kol, smarkiai išretėjus stuburo kaulams, įvyksta kompresiniai lūžiai.
Reikia visiems
Osteoporozė ne vien modernaus pasaulio liga. Kasinėjimai rodo, kad jos simptomų būta ir Hipokrato laikais. Nepaisant stulbinamų sergančiųjų osteoporoze skaičių visame pasaulyje, net 80 proc. žmonių, vėliau patyrusių kaulų lūžį, niekada nebuvo gydyti nuo šios ligos.
Beje, klaidinga nuomonė, kad osteoporozė – tik pagyvenusių žmonių bėda. Pataruoju metu daugybei vaikų nustatoma osteopenija – būklė, kai kaulų tankis mažesnis nei norma.
Be to, mažiems vaikams dėl kalcio stokos gali išsivystyti rachitas, stuburo iškrypimas, kreivakojystė, susilpnėti ir suplonėti pirštakauliai. Kalcio trūkumas paauglystėje lėtina augimą ir vystymąsi, pagreitina nuovargį, padidina nervų sistemos jautrumą.


Šio mineralo daugiau reikia ir besilaukiančioms mažylio ar jį žindančioms moterims. Nors įsčiose esantis vaisius kalcio paprastai nepristinga, tačiau, jei būsimoji mama jo nepakankamai gauna su maistu, mažyliui mineralas tiekiamas iš mamos kaulų, tad vėliau jie gali imti retėti.
Kad organizmas geriau pasisavintų
Pagrindinis kalcio šaltinis yra maisto produktai, daugiausia jo yra piene nemažai brokoliuose, špinatuose, petražolėse, džiovintuose vaisiuose, lašišoje, žuvų kauluose.
Tačiau kalcio pasisavinimas organizme priklauso nuo daugelio kitų medžiagų. Ypač svarbūs vitaminas D, magnis ir cinkas. Vitaminas D reguliuoja mineralinių medžiagų apykaitą ir pagerina kalcio absorbciją žarnyne. Šio vitamino gamybą skatina buvimas saulėje, tad ypač svarbu jo gauti šaltuoju metų laiku, kai saulė rečiau palepina. Tyrimų duomenimis, kalcį vartojant kartu magniu ir cinku, geresnis poveikis kaulams. Cinkas, veikdamas kartu su vitaminu D, skatina kaulų mineralizaciją ir yra būtinas nuolatinei kaulų regeneracijai. Sumažėjęs magnio kiekis organizme slopina kalcio metabolizmą ir mažina jo tirpumą kraujyje, todėl padidėja inkstų akmenų formavimosi tikimybė.
Tinkamas pagalbininkas
Tiems, kuriems tinkamam kalcio kiekiui palaikyti mitybos nepakanka, farmacijos kompanijos siūlo nemažai įvairių veiksmingų priemonių. Viena tokių yra ir Osteocare. Šio preparato sudėtyje yra ne tik kalcio, bet ir sinergiškai su kalciu veikiančių magnio, vitamino D ir cinko.
Renkantis kalcio produktą, labai svarbu atkreipti dėmesį į kalcio formą. Osteocare preparate šis mineralas yra kalcio karbonato formos, kurioje yra net 40 proc. elementinio kalcio, o tai reiškia, kad, vartojant mažesnį preparato kiekį, bus gaunama toks pats elementinio kalcio kiekis, kaip ir vartojant kitą formą didesniais kiekiais (pvz., kalcio citratą, askorbatą, gliukonatą). Be to, jame nėra kiaukutinių ir kaulų mineralų kalcio, kuriame dažnai būna švino ir kitų sunkiųjų metalų, ypač žalingų augančiam organizmui.
Osteocare yra tablečių ir skysčio formos. Osteocare skystis ne tik itin gerai pasisavinamas, bet ir puikaus skonio. Be to, tai yra bene vienintelis skystos formos kalcio preparatas, todėl jį gali vartoti net ir maži vaikučiai.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai