Podagra šiandien išgydoma

Podagra – liga, sena kaip pasaulis. Ją yra aprašęs Hipokratas, tačiau manoma, kad daug šimtmečių iki jo laikų žmonės susidurdavo su podagra. Deja, ir šiandien liga nėra tik istorinė problema. Ja besiskundžiančių pacientų gydytojai sutinka kiekvieną dieną. Blogiau tai, kad dauguma apie šią ligą nieko nežino, nenutuokia apie rizikos veiksnius ir į medikus kreipiasi tik spaudžiami rimtų skausmų, kai liga gerokai įsisenėjusi. Šiuo straipsniu norėtųsi atkreipti dėmesį į podagros rizikos veiksnius, simptomus ir priminti, kad šiandien podagra yra neretai išgydoma . Kalbamės su Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Reumatologijos skyriaus vedėja profesore Irena Butrimiene.
 

Kaip ši liga atsiranda, kas skatina jos vystymąsi?

Podagra - lėtinė šlapimo rūgšties apykaitos sutrikimo liga. Dėl kraujyje ir kituose organizmo skysčiuose padidėjusio šlapimo rūgšties kiekio atsiranda natrio uratų kristalų, kurie nusėda sąnariuose ir audiniuose aplink juos, taip pat vidaus organuose. Anksčiau vyravo nuomonė, kad podagra - gerai gyvenančių žmonių liga, nes jos atsiradimui įtakos turi maistas. Podagra dažniau serga tie, kurie mėgsta valgyti daug sotaus maisto (ypač mėsos), geria daug alkoholinių gėrimų. Nemažai lemia paveldimos organizmo savybės.

Daugumą sergančiųjų - vyrai, nes moteris apsaugo moteriški hormonai- estrogenai.Tačiau menopauzės metu, mažėjant šių hormonų, rizika atsiranda ir joms.

Pagrindiniai podagros rizikos veiksniai
 

  • Vyriška lytis
  • Amžius - daugiau nei 40 metų
  • Antsvoris
  • Paveldimumas
  • Alkoholio vartojimas
  • Inkstų nepakankamumas
  • Arterinė hipertenzija

Kaip podagra pasireiškia?

Žmogus iš pradžių nieko nejaučia, nors liga vystosi, progresuoja, ir šlapimo rūgšties kristalai pamažu kaupiasi audiniuose. Paprastai pirmą kartą pajunta, kai įvyksta pirmasis priepuolis - kuris nors sąnarys sutinsta, tampa labai skausmingas. Dažnai tai būna didžiojo pėdos piršto sąnarys. Kai liga negydoma, prasideda ir kitų sąnarių pažeidimas. Priepuoliai darosi ilgesni, o tarpai tarp jų trumpėja. Po keleto metų vystosi lėtinis sąnarių uždegimas, pasireiškiantis vieno ar kelių sąnarių skausmais, funkcijos sutrikimu. Dėl didelės šlapimo rūgšties kristalų koncentracijos atsiranda ir inkstų, širdies, kraujagyslių ir kitų organų pažeidimų.

Kaip neleisti podagrai tapti lėtine?

Kaip minėjau, sergant podagra būna padidėjusi šlapimo rūgšties koncentracija kraujyje. Tad pirmiausia ją reikia ir patikrinti. Svarbu žinoti, kad šį tyrimą reikia atlikti ne priepuolio metu, o jam pasibaigus (kitaip tariant, tarp priepuolių). Tyrimas yra nesudėtingas ir visiems prieinamas.

Kitas svarbus tyrimas - sąnario ertmės skysčio tyrimas, kuris parodo, ar jame yra natrio uratų kristalų.

Kadangi podagra sergantiems žmonėms dažnai yra padidėjusi rizika sirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, cukriniu diabetu, tikslinga sekti arterinį kraujo spaudimą, kūno svorį, cholesterolio ir gliukozės kiekį kraujyje.

Kaip gydoma ši liga?

Podagros gydymas susideda iš dviejų etapų:
 

  • Ūminio priepuolio gydymo, kai malšinamas skausmas ir uždegimas ir
  • šlapimo rūgšties koncentracijos kraujyje mažinimo vaistais ir dieta.

Antrasis etapas labai svarbus, nes iš esmės mažina šlapimo rūgšties susidarymą. Beveik 40 metų Lietuvoje podagrai gydyti buvo tik vienas preparatas (alopurinolis), atliekantis šią funkciją. Dabar ir pas mus, ir visame pasaulyje yra naujas efektyvus vaistas (febuksostatas) rūgšties koncentracijai kraujo serume mažinti. Tuo džiaugiasi ir medikai, ir pacientai. Naujas preparatas leidžia pagydyti žmones, kurie dėl kokių nors priežasčių (pvz., individualaus jautrumo, alerginių reakcijų) negalėjo vartoti anksčiau turėtų vaistų. Naujasis gydymas gerai toleruojamas ligonių ir neleidžia atsirasti naujiems priepuoliams.

Dieta - labai svarbi, tačiau noriu pabrėžti, kad vien dieta podagros neišgydysime. Vaistai yra reikalingi. Man, kaip gydytojai, džiugu, kad jei pacientas vartoja vaistus, laikosi tam tikrų taisyklių, bendradarbiauja su gydytoju reumatologu - podagros priepuolių galima išvengti.

 Profesorė priminė, kad sergantieji podagra turėtų vengti riebios, keptos mėsos, vidaus organų (kepenų, inkstų), smulkios žuvies, nes ji dažnai valgoma su vidaus organais, kuriuose yra daug purinų, riebių padažų, sultinių, ankštinių daržovių, saldumynų, šokolado, alkoholio.

O pieno produktai labai tinka, nes juose mažai purinų, skatinančių šlapimo rūgšties kaupimąsi, be to pieno produktai turi šlapimo rūgšties išsiskyrimą skatinantį poveikį.

Sergant podagra patartina gerti daug vandens.

 

Daugiau informacijos www.pasveik.lt
 

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai