Reumatinės ligos. Kaip įveikti sąnarių skausmą

Dėl ko skauda sąnarius?


Sąnarių ligos yra įvairios. Degeneracines ligas (artrozę, osteochondrozę) lemia sąnario kremzlės pakitimai dėl amžiaus, antsvorio, didelio fizinio krūvio, traumų, vienodos pozos darbe, buvusių sąnario uždegimų ir kt. Lėtinio sąnarių uždegimo priežastis gali būti imuniteto sutrikimai. Pvz., reumatoidinis artritas, kuriuo serga labai daug - apie 1 proc. gyventojų, taip pat siejamas su imuninės sistemos sutrikimais. Sąnario skausmą sukeliančio uždegimo priežastis būna ir podagra - lėtinė liga, susijusi su medžiagų apykaitos sutrikimu.
Sąnarių uždegimą gali išprovokuoti infekcija. Vienais atvejais infekcija tiesiogiai patenka į sąnarius ar aplinkinius audinius ir sukelia pūlingą procesą. Kitais atvejais dėl organizme rusenančios infekcijos (pvz., neišgydytų dantų pūlinių, urologinių, žarnyno infekcijų ir kt.) prasideda autoimuninio pobūdžio sąnarių uždegimas.
Kad ir kokios sąnarių ligos priežastys, vienas iš pagrindinių simptomų, varginančių pacientus, yra skausmas.
Skausmo kentėti nereikia, nes per ilgesnį laiką kyla su tuo susijusių kitų sveikatos sutrikimų. Be to, esant skausmams, žmogus mažiau gali judėti, netenka įprasto darbingumo.
 

Kuo geriau malšinti sąnarių skausmą?


Skausmo malšinimas turėtų būti veiksmingas ir nekenksmingas ligoniui. Lėtinėmis sąnarių ligomis sergančių pacientų apklausos rodo, kad net 30-50 proc. atvejų vartojami medikamentai arba nepakankamai veiksmingi, arba sukelia kokių nors nemalonių reiškinių, t.y. blogai toleruojami. Kai kurie ligoniai nepatenkinti vaistų veikimo trukme, tuo, kad nepatogu jų vartoti, ir pan.
Saugumo požiūriu, ypač gydant ne uždegimus, o kitas ligas, pvz., artrozę, siekiant sumažinti šalutinį poveikį virškinamajam traktui ir komplikacijų tikimybę, rekomenduojama kiek įmanoma plačiau vartoti nemedikamentines skausmo malšinimo priemones - kompresus, tepalus, fizioterapijos procedūras, iš medikamentų - paracetamolį. Deja, tai ne visiems ligoniams padeda. Tokiais atvejais rekomenduojama gerti nesteroidinių vaistų nuo uždegimo, patariant jų vartoti kuo trumpesniais kursais, tik tada, kai labiausiai skauda, ir mažiausią veiksmingą dozę. Tačiau šiuo atveju, geriant kuo mažiausiai vaistų, skausmas nevisiškai nuslopinamas, galimybė judėti išlieka ribota, mažesnis darbingumas ir fizinis aktyvumas.


Statistiškai patikimai įrodyta, kad dėl patobulinto vaisto veikimo mechanizmo naujieji nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, pvz., rofekoksibas (Vioxx), sukelia mažiau grėsmingų skrandžio ir žarnyno opų. Todėl šių vaistų vartojant nebetenka prasmės minėti griežti dozės apribojimai, pacientas gali gerti visą rekomenduojamą vaisto dozę ir todėl pasiekiamas geresnis skausmą ir uždegimą slopinantis poveikis.
Pasaulyje rofekoksibas plačiai vartojamas nuo 1999 m., tad gydymo šiuo vaistu patirtis labai didelė. Dauguma pacientų, bendrosios praktikos gydytojų bei specialistų pažymi, kad įvairūs negrėsmingi, bet varginantys ligonius virškinimo sutrikimai, pvz., pilvo pūtimas, nevirškinimas, maudimas pilvo plote, pykinimas ir pan., kurie dažnai pasireiškia geriant senųjų vaistų nuo uždegimo, vartojant rofekoksibo yra labai reti, t.y. ligoniai jį geriau toleruoja. Galimos vaisto dozės įvairios - ilgalaikei artrito terapijai rekomenduojama 25 mg vienkartinė paros dozė, artritui paūmėjus arba ūminio skausmo atveju - iki 7 dienų galima gerti 50 mg vieną kartą per parą (preparatas pradeda veikti per 30 min., poveikis išlieka 24 val.), artrozės atvejais, kai skausmas nėra labai intensyvus, pakanka 12,5 mg per dieną dozės.
Klinikiniai tyrimai bei praktinis patyrimas įrodė, kad šios rofekoksibo (Vioxx) dozės visiškai pakanka minėtais atvejais, poveikis labai geras, vertinant pagal visus sąnarių pažeidimo požymius - skausmą ramybės metu, einant, naktimis, sąnarių patinimą, rytinį sustingimą, ligonio judrumą ir sugebėjimą atlikti buitinius darbus bei savęs apsitarnavimą, bendrą jo savijautą ir vaisto poveikio vertinimą. Palyginti su kitais šios grupės vaistais, poveikis tolygus arba geresnis, labai palankūs Europoje atliktų pacientų apklausų rezultatai - bendras vaisto vertinimas pagal efektyvumą, patogumą vartoti, toleravimą.
Be to, rofekoksibą (Vioxx) galima vartoti kitų skausmo būklių atvejais - esant migrenai, skausmingų mėnesinių sindromui, prieš mažas operacijas (pvz., danties traukimą, kitas nedideles medicinines intervencijas) bei ruošiant ligonius planinėms operacijoms. Pastaroji indikacija susijusi su tuo, kad šios grupės preparatai, skirtingai nuo senųjų vaistų nuo uždegimo, nesutrikdo kraujo krešėjimo ir neprailgina kraujavimo laiko, todėl nedidina kraujavimo pavojaus operacijos metu. Tai labai svarbu lėtinius skausmus kenčiantiems pacientams. Senųjų vaistų vartojimas turi būti nutraukiamas bent 5 dienas prieš operaciją - tokiu atveju skausmai labai sustiprėja, o jei yra artritas, paūmėja uždegimas, ir tai pasunkina pooperacinio gijimo bei ligonio reabilitacijos eigą.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai