Ruduo - puikus metas kurti grožį

Sakoma, kad niekada nevėlu rūpintis savo grožiu ir sveikata. Tačiau verta žinoti, kada pastangos duoda geriausią rezultatą. Apie procedūras, kurias labiau tinka atlikti rudenį, kalbame su Grožio terapijos ir chirurgijos klinikos gydytoja dermatologe Jolanta Žiliene.
 

Atliekant kai kurias medicinines atvirų kūno vietų procedūras (veido, kaklo, dekolte, rankų srityse), kurių metu šalinami įvairūs defektai (apgamai, kraujagyslinės ar pigmentinės dėmės), 1-1,5 mėnesio rekomenduojama vengti saulės spindulių. Tai svarbu todėl, kad, veikiant saulės spinduliams, operacijos vietoje odos pigmentacija gali būti ryškesnė nei aplinkinių audinių. Be to, kai kurios procedūros turi būti kartojamos.
Rudenį patariama šalinti odoje esančius kraujagyslių darinius, t.y. hemangiomas, telenagiektazijas. Vasarą būna karšta, kraujagyslės išsiplečia, todėl dariniai gali atsinaujinti, rudenį šio sutrikimo dažniausiai išvengiama. Vasarą įprasta laikyti poilsio metu, žmonės važiuoja prie atvirų vandens telkinių, maudosi, o po procedūrų ribojamas buvimas saulėje ir aktyvus sportas. Hemangioma - tai kraujagyslių darinys. Jo išvaizda labai įvairi. Tai gali būti žvaigždės formos (centre taškelis ir į šonus besitęsiantis kraujagyslių voratinklis) arba iškilus, kartais nemažo dydžio darinys. Hemangiomos gali būti įgimtos. 50 proc. tokių darinių iki 5 gyvenimo metų išnyksta savaime. Tėveliams patariama stebėti įgimtas hemangiomas. Jei hemangioma mažėja arba auga tik tiek, kiek auga vaikas, ji neoperuojama. Pirmas požymis, parodantis, kad hemangioma pradeda nykti, - šviesesnių plotelių atsiradimas arba hemangiomos įdubimas. Jei darinys pastebimai didėja, jį reikia šalinti. Šalinama paprastai derinant kelis būdus, t.y. kriodestrukciją (šaltis), operaciją ir lazerio terapiją. Suaugusiesiems hemangiomos taip pat šalinamos pasirenkant optimaliausią konkrečiu atveju metodą, tačiau procedūrą gali tekti pakartoti kelis kartus. Hemangiomų nereikia bijoti, jos neturi polinkio suvėžėti, tačiau gali prakiurti, kraujuoti, be to, darko išvaizdą.


Šaltuoju metų laiku patariama operuoti ir apgamus. Vieni apgamai - tiesiog kosmetinis defektas ir jokio pavojaus sveikatai nekelia. Tačiau pastebėta, kad melanomos dažniau vystosi būtent tose vietose, kur odoje yra melanino, t.y. apgamuose. Kuo daugiau ir kuo didesni pigmentiniai apgamai - tuo didesnė ir rizika. Rizika padidėja ir tuomet, jei buvote smarkiai nudegę saulėje arba šeimos nariams buvo diagnozuota melanoma. Apgamų nereikia bijoti, tačiau juos reikia stebėti, jei matote, kad keičiasi apgamo dydis, spalva, forma, būtinai pasikonsultuokite su gydytoju. Žinoma, jei apgamas yra priekinėje kūno dalyje, jį stebėti lengva, bet ant nugaros esančio apgamo pokyčius pamatyti sunku. Todėl, jei toks apgamas kelia įtarimų arba yra nuolat traumuojamose vietose (pavyzdžiui, liemenėlės srityje, pečių srityje, jei nešiojate kuprinę, kėdės atlošo traumuojamoje vietoje), gali būti rekomenduojama šį apgamą pašalinti. Stebint ir vertinant apgamų pokyčių, atliekama dermoskopija. Tai visiškai neskausminga procedūra, kai pro mikroskopą matoma apgamo vidinė struktūra, vertinama, kaip išsidėsto pigmentas. Reikalui esant, pigmento išsidėstymo pobūdis stebimas ir lyginamas maždaug kas pusmetį, optimaliai įvertinant apgamo pokyčius. Pakitę apgamai paprastai operuojami. Pašalinto audinio gabalėlis paimamas ir atliekamas histologinis tyrimas. Lygiai taip pat stebimi ir vaikų apgamai. Nepakitę apgamai, siekiant gero kosmetinio rezultato, šalinami lazeriu.
Šaltasis metų laikas puikiai tinka tatuiruotėms šalinti, nes šalinimo procedūrą reikia atlikti keletą kartų. Jei procedūra būtų atliekama vasarą, tatuiruotės dažo neliktų, tačiau ta vieta įdegtų smarkiau nei aplinkiniai audiniai. Grožio terapijos ir chirurgijos klinikoje yra vienintelis tokio efektyvumo lazeris Pabaltijos šalyse. Tačiau, jei tatuiruotę dar tik planuojate daryti, nepamirškite, kad efektyviai galima pašalinti tik tamsias tatuiruotes, jei piešinyje yra raudonų, žalių ar geltonų dažų, rezultatas bus prastesnis. Šalinant kokybiškai atliktas tatuiruotes, prireikia 6-8 procedūrų, mėgėjiškoms ar seniau atliktoms tatuiruotėms pašalinti gali pakakti ir 3 kartų. Tarp procedūrų daromos 2-3 mėnesių pertraukos. Tuo pačiu lazeriu šalinamas ir permanentinis makiažas (formos netikslumai, asimetrija, dažo spalvos pokyčiai, pvz., buvęs juodas dažas tampa mėlynas arba rudas).
Norėčiau priminti, kad ruduo - toks metas, kai keičiasi sezonas, todėl turi pasikeisti ir odos priežiūra. Yra specialios šaltajam sezonui skirtos odos priežiūros priemonės, kuriomis šiuo metu reikėtų pasirūpinti. Šios priemonės saugos odą nuo nužvarbimų, net ir probleminė oda bus patrauklesnė.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai