Odontologo pagalba: kada restauruoti, kada protezuoti?

Svarbiausieji gydytojo odontologo darbo uždaviniai yra dantų skausmo malšinimas ir dantų funkcijos sugrąžinimas. Labai dažnai geras odontologo darbas vertinamas pagal rezultatus, kurių... nematyti, t.y. pagal gydytų ar protezuotų dantų estetinį vaizdą.
 

Protezuoti ar plombuoti? Alternatyvos ir motyvai


Pradėjus odontologijos srityje taikyti keramikos masę, reikalui esant, galima “įstatyti” dirbtinius natūraliai atrodančius dantis. Sukūrus vadinamąsias šviesos polimerines medžiagas, arba helio plombas, jos tapo visiškai nematomos. Estetinis vaizdas tiek įstačius danties protezą, tiek po plombavimo turi būti vienodas: dantis neturi išsiskirti iš natūralių dantų eilės. Yra ir skirtumų.
Plombuojant galima geriau priderinti spalvą, nes plombos spalva parenkama pagal dantų spalvą. Tačiau metalo keramikos ar keramikos dantų protezai visą savo tarnavimo laiką blizga kaip natūralūs. Norint suteikti natūralų blizgesį helio plomboms, jas reikia periodiškai poliruoti.
Metalo keramikos protezai gaminami ilgiau (dirba odontologas ortopedas ir dantų technikas), nei trunka plombavimas. Tačiau plombas tenka ir restauruoti, padengti papildomu sluoksniu. Tuo tarpu keraminiai protezai yra patvaresni.
Priimant optimalų sprendimą, gydytojui ir pacientui reikia įvertinti bei suprasti klinikinę situaciją, pasirinktosios technologijos kainą, proceso trukmę. Aktualūs ir gydytojo darbo sąnaudų bei kvalifikacijos veiksniai. Odontologas turėtų informuoti pacientą apie įvairių technologijų privalumus bei trūkumus, šiuolaikines dantų implantavimo, protezavimo bei plombavimo galimybes, apie visas alternatyvas ir pacientui kainą.
 

Naujiena – keramika be metalo


Šiuolaikinės dantų protezavimo vystymo kryptys labiausiai priklauso nuo šių veiksnių:
• didėjantis palyginti nebrangių, išoriškai nuo natūralių dantų nesiskiriančių dantų protezų poreikis,
• galimybė visiškai arba iš dalies atsisakyti metalų gaminant dantų protezus.
Keramika be metalo – tai palyginti naujas metodas. Nors tai brangesnė nei metalo keramikos technologija, daugėja pacientų, kurie renkasi naujo tipo protezus. Turintieji keletą ar daugiau metalo keramikos dantų protezų kartais patiria nepatogumų dėl burnoje jaučiamo specifinio skonio bei burnos džiūvimo. Yra ir objektyvių priežasčių, dėl ko naujoji technologija tinka geriau nei metalo keramika. Tai – periodonto ligos. Jų išsivystymą gali paskatinti proteze esančių metalų ar jų lydinių korozija. Dėl šios priežasties Šveicarijoje odontologijos srityje leidžiama naudoti tik tauriuosius lydinius iš aukštos prabos aukso ir draudžiama naudoti lydinius su dideliu paladžio kiekiu.


Be to, naujieji keramikos be metalo (kompozitų) gaminiai savo funkcinėmis galimybėmis nenusileidžia tradiciniams protezams su metalais ir keramikos mase ir puikiai tinka vadinamosioms tiltų konstrukcijoms gaminti.
Yra dvi keramikos be metalo protezų rūšys arba kryptys:
Pirmoji kryptis. Visiems protezo konstrukcijos elementams gaminti naudojama tik keramikos masė (porcelianas). Taikomos degimo-presavimo technologijos.
Trūkumai: aukšta kaina (daug didesnė nei metalo keramikos), negalima protezuoti daugiau kaip trijų greta esančių dantų.
Privalumai: visiškas biosuderinamumas, ypač aukštų estetinių reikalavimų tenkinimas.
Antroji kryptis. Protezo karkasui gaminti naudojamos stiklo ar kitos keramikos bei polietileno masės, o apdailai – vadinamosios keromerų (angl. – ceramik optimized polymer) grupės medžiagos. Jos yra labai tvirtos.
Protezų konstrukcijų be metalo privalumai:
– labai tiksliai priglunda prie danties kultės;
– karūnėlė visiškai netraumuoja dantenų kraštų, todėl išvengiama alerginių reakcijų ir dantenų pažeidimų;
– gaminant protezą, nesudėtinga koreguoti spalvą ir formą;
– geros estetinės charakteristikos (pusiau peršviečiamas, t.y. nėra neskaidrių sluoksnių, natūralus blizgesys, dantų kaklelio srityje riba tarp dirbtinio vainikėlio ir dantenų krašto yra nepastebima, kramtomuosiuose paviršiuose kokybiškai suformuotos vagelės).
Be to, keromerų medžiagoms būdinga didelė amortizacija. Jos minkščiau nei metalo keramikos protezai “perduoda” kramtymo jėgą atraminiams dantims. Ši aplinkybė ypač svarbi, kai atraminis dantis yra implantuotas.
Šio tipo protezų gamybos procesas yra paprastesnis, nes nereikia taikyti liejimo technologijos. Labai svarbus privalumas – šie protezai yra lengvesni nei metalo keramikos. Jeigu protezuojama daugiau dantų, tai yra labai svarbi aplinkybė.
Trūkumai: keromerų medžiagos tankis daug didesnis nei natūralių dantų, todėl pastariesiems tenka palyginti didesnė trinties jėga; spalvos stabilumas garantuojamas palyginti neilgam laikui – 5-7 metams.
Vis dėlto keromerų technologija laikoma perspektyvesne nei porceliano.
 

Burnos higiena po dantų protezavimo


Tinkama burnos higiena ne tik padeda išsaugoti dantis sveikus, bet ir sėkmingai naudotis dantų protezais. Pacientui, kuriam įstatyti dantų protezai, būtina įsigyti bei naudoti ir šias papildomas burnos higienos priemones: burnos skalavimo skystį, tarpdančių šepetėlius, tarpdančių siūlą, irigatorių. Tinka dantų pastos su nedideliu abrazyvinių dalelių kiekiu. Negalima naudoti balinamųjų dantų pastų dėl “agresyvios” jų cheminės sudėties.
Jei protezai yra nuimami, reikia naudoti ir specialias priemones protezams dezinfekuoti bei apnašoms šalinti.
Kaip ir prižiūrint natūralius dantis, asmenims, kuriems įstatyti dantų protezai, būtina laikytis burnos higienos principų:
• valyti dantis mažiausiai du kartus per dieną: ryte ir einant miegoti. Dantis valyti ne trumpiau kaip 2 min., šepetėliu lengvai masažuojant ir dantenas;
• po kiekvieno valgio skalauti burną higieniniais skysčiais arba vandeniu, suvalgius angliavandenių, pakramtyti kramtomosios gumos – ji šiek tiek neutralizuoja rūgščią burnos pH;
• naudoti liežuvio gramdiklį (ypač ši procedūra rekomen-duojama rytą);
• laikytis odontologo ir burnos higienos specialisto rekomendacijų ir pasirūpinti profesionalia burnos higiena. Jos metu burnos higienos specialistas nupoliruoja ir dantų protezus (naudojamos specialios pastos), šalina kietąsias apnašas ir kt.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai