Ar įsitikinote, kad nesergate glaukoma?

Egzistuoja daug akių ligų, kurioms progresuojant žmonės po truputį netenka regėjimo ir galiausiai apanka, tačiau viena iš dažniausiai pasitaikančių yra glaukoma. Tad kokia tai liga ir kokios šiuolaikinės jos gydymo galimybės?
 

Kas yra glaukoma?
Glaukoma yra akių liga, kuri atsiranda tada, kai padidėja spaudimas akies viduje. Šis nenormalus spaudimas labai dažnai yra neskausmingas, tačiau po truputį dėl jo akis gali apakti.
Kodėl ši liga vadinama klastinga?
Glaukoma yra klastinga liga, kadangi ligos pradžioje regėjimo aštrumas nepakinta (ilgą laiką regėjimas būna net 100 proc.). Kadangi ši liga nėra skausminga, o regėjimas ilgai išlieka geras, tai tik profilaktiškai tikrinant akių spaudimą ar parenkant akinius, atsitiktinai aptinkama glaukoma.
Kas yra akies spaudimas (akispūdis)?
Akies viduje yra akies skysčių, kurie plauna akies vidų. Jie skiriasi nuo ašarų, kurias gamina ašarų liaukos, esančios akies išorėje. Spaudimas akies viduje priklauso nuo to, kiek skysčių yra gaminama ir kiek jų pasišalina iš akies. Sveikos akies spaudimas gali būti 10-21 mmHg. Šis spaudimas nėra susijęs su arteriniu spaudimu. Akies skysčiai gaminami krumplyne (galime įsivaizduoti kaip kraną, iš kurio teka skysčiai). Jie patenka į akies kameras ir nuteka iš akies per ragenos ir rainelės kampe esantį audinį - trabekulas. Pusiausvyra tarp akies skysčių gamybos ir pasišalinimo lemia normalų akispūdį ir normalų akies funkcionavimą bei akies struktūrų mitybą.
Kodėl atsiranda glaukoma?
Glaukoma atsiranda pakilus spaudimui akies viduje ir sutrikus normalios akies funkcijoms. Akispūdis gali padidėti jei: krumplynas gamina per daug skysčio, ir šis nepasišalina visas; krumplynas skysčio gamina normaliai, bet pakitusios akies trabekulos, neleidžia skysčiams nutekėti. Abiem atvejais spaudimas akies viduje padidėja, prasideda vadinamoji akių hipertenzija. Per ilgą laiką šis padidėjęs spaudimas pažeidžia akies nervines skaidulas ir regos nervo diską. Po truputį netenkama vis daugiau nervinių skaidulų, siaurėja akiplotis.
Ar dažnai sergama glaukoma?
Glaukoma dažniausiai serga vyresni nei 40 metų asmenys, ir jos dažnis didėja tarp vyresnio amžiaus žmonių. Ja serga 1 proc. vyresnių nei 70 m. amžiaus žmonių, o vyresnių nei 80 m. amžiaus - 21 proc. Taigi glaukoma yra gana dažna akių liga.
Ar yra žmonių, kuriems tikimybė sirgti glaukoma yra daug didesnė?
Nustatyta, kad asmenys, kurių šeimoje yra sergančių glaukoma, daug dažniau serga šia liga. Be to, išaiškinta, kad kai kurie genų pakitimai sukelia tam tikras glaukomos formas (jaunatvinę glaukomą, pigmentinę glaukomą).
Nuo 40 metų amžiaus reikia kartą per metus profilaktiškai patikrinti akispūdį, o jeigu jūsų šeimoje yra sergančių glaukoma, tai reikia atlikti jau nuo 30-35 metų. Sergantieji trumparegyste bei cukriniu diabetu dažniau serga ir glaukoma.
Ar egzistuoja skirtingi glaukomų tipai?
Atviro kampo glaukoma
Tai dažniausiai sutinkama glaukomos forma. Jos metu pamažu sutrinka skysčių nutekėjimas per trabekulų tinklą, ir akispūdis vis didėja. Ligos pradžioje nustatomas tik padidėjęs akispūdis, o akipločio ir akių dugno pakitimai būna nedideli. Ligai progresavus, atsiranda akipločio pakitimų, nyksta regos nervo ląstelės.
Uždaro kampo glaukoma
Ši glaukomos forma yra daug retesnė. Ja sergant dažnai pasireiškia ūminiai glaukomos priepuoliai: atsiranda staigus galvos, akies skausmas, kurį lydi net pykinimas ar vėmimas, pakyla arterinis spaudimas. Akis parausta, pablogėja regėjimas. Šia glaukoma dažniausiai serga vyresnio amžiaus toliaregiai.
Normalaus akispūdžio glaukoma
Kaip matyti iš ligos pavadinimo, pasireiškia glaukomai būdingų pakitimų, o akispūdis būna normalus. Manoma, kad regos nervas daugiau nukenčia dėl bendrų kraujotakos sutrikimų.
Kitos glaukomų formos
Gana dažnai akių spaudimas padidėja sergant kitomis akių ligomis, pvz., dėl akių uždegimo, po traumų arba vartojant kai kurių vaistų (kortikosteroidų).
Be to, kartais pasitaiko įgimta ir jaunatvinė glaukoma.
Kadangi labai dažnai sergantieji glaukoma nejaučia jokių simptomų arba jie yra labai nesunkūs ir nespecifiniai (nedidelis akių skausmingumas, raibuliavimas, neryškus regėjimas), tik profilaktinio patikrinimo metu galima ligos pradžioje nustatyti glaukomą ir ją sėkmingai pradėti gydyti.
Jeigu jūs dar nepasitikrinote savo akių spaudimo, būtinai tai padarykite!

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai