Osteoartrozė: nemedikamentinis gydymas ir profilaktika

Osteoartrozė yra labiausiai paplitusi sąnarių liga. Ji dar vadinama degeneracine sąnarių liga, nes pažeidžia kremzlę ir po ja esančius kaulus, suardo sąnarį. Svarbiausia osteoartrozės priežastis - per didelis arba nuolatinis krūvis, tenkantis sąnariams: sunkus fizinis darbas, ilgalaikė nepatogi kūno padėtis, buvusi sąnario trauma, kūno antsvoris. Veikiant minėtoms priežastims, sąnarių kremzlė praranda elastingumą, tampa šiurkšti, suplonėja.
 

Liga prasideda lėtai. Iš pradžių pradeda skaudėti sąnarius fizinio krūvio metu, vėliau ir nejudant, naktį. Taip pat būna trumpalaikis sąnarių sustingimas, braškėjimas, o ligai progresuojant - judesių amplitudės sumažėjimas ir funkcijos sutrikimas.
Osteoartrozė dažniausiai pažeidžia kelius, klubus, stuburą ir rankų pirštų sąnarius. Liga paprastai prasideda 50 metų amžiuje ir vyresniems. Nustatyta, kad daugiau negu 80 proc. žmonių, vyresnių negu 50 metų, atlikus rentgenologinį tyrimą nustatomi osteoartrozės požymiai ir 80 proc. žmonių, vyresnių negu 75 metų, pasireiškia klinikinių ligos simptomų.
Pagrindinės nemedikamentinės osteoartrozės gydymo ir profilaktikos priemonės yra fiziniai pratimai, sąnarių tausojimas ir antsvorio mažinimas.
 

 

Fizinis aktyvumas


Sergant osteoartroze būtina išsaugoti sąnarių lankstumą ir raumenų jėgą. Mažai judant pablogėja širdies ir kraujagyslių sistemos veikla, sumažėja ištvermė, didėja kūno svoris, silpsta raumenys, mažėja sąnarių judrumas. Jam sumažėjus, pablogėja kremzlės mityba, sąnarys mažiau apsaugomas nuo žalojančių krūvių, o nusilpus raumenims - sumažėja ir sąnario stabilumas, todėl fiziniai pratimai yra viena svarbiausių gydymo ir profilaktikos priemonių. Rekomenduojami raumenis stiprinantys, sąnarių judrumą palaikantys ir ištvermę didinantys pratimai: vaikščiojimas, plaukimas ir pan. Svarbu judinti ir skaudančius sąnarius, stiprinti aplink juos esančius raumenis, tik nereikia jų pervarginti.
Sergantieji osteoartroze turi išmokti tausoti sąnarius, t.y. sumažinti sąnariams tenkantį krūvį atlikdami tam tikrus darbus, veiksmus. Pagrindiniai sąnarių tausojimo principai yra: 1) stengtis, kad krūvis tektų didžiausiems ir stipriausiems sąnariams (pvz., nešant nešulius, naudotis kuprine, krepšiu su ratukais, keliant daiktą, laikyti jį kuo arčiau kūno ir pan.) 2) naudoti kompensacinę techniką: lazdelę, ramentus, vaikštynę. Juos taisyklingai naudojant, klubams ir keliams tenka 20-30 proc. mažesnis krūvis, 3) naudoti įtvarus ir avėti tinkamą avalynę. Avalynė turi būti patogi, gerai absorbuojanti krūvį. Avalynė aukštais auliukais stabilizuoja pėdą, neleidžia jai pakrypti. Įtvarai rekomenduojami esant sąnarių deformacijoms, nestabilumui.
Svarbu mažinti ir antsvorį. Sumažėjus kūno svoriui, sumažėja ir rizika susirgti kelių osteoartroze. Jei jau antsvorio yra, jį mažinant galima sumažinti ir sąnarių skausmą, nes sumažėja krūvis, tenkantis sąnariams.
 

Maisto papildai


Maisto papildai - chondroitinsulfatas ir gliukozaminas - mažina sąnarių skausmą ir sustingimą, gerina kremzlės atsinaujinimą. Nustatyta, kad chondroitinsulfatas sumažina osteoartrozės simptomus ir turi silpną arba visai neturi nepageidaujamo poveikio. Jo vartojant kartu su analgetikais (skausmą mažinančiais vaistais) arba nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo skausmas sumažėja labiau negu vartojant tik analgetiko arba nesteroidinio vaisto nuo uždegimo. Nėra atlikta tyrimų, patvirtinančių, kad tuo pat metu vartojamas chondroitinsulfatas ir gliukozaminas turi didesnį skausmą mažinantį poveikį negu vartojamas kuris nors vienas iš jų.
Atliekant kitus tyrimus nustatyta, kad gliukozaminas sumažina osteoartrozės sukeltą skausmą beveik taip pat efektyviai kaip ir nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, tačiau dviejų tyrimų rezultatai rodo, kad šis maisto papildas silpnai sumažina skausmą arba net visai jo nesumažina, kai sąnariai jau stipriai pažeisti, taip pat turintiems antsvorio.
Abiejų papildų reikia vartoti ilgai. Efektas pasireiškia tik po 2 mėnesių ir vėliau.
Fiziniai pratimai, sąnarių tausojimas, antsvorio mažinimas yra pagrindinės osteoartrozės gydymo ir profilaktikos priemonės. Chondroitinsulfatas ir gliukozaminas gali būti vartojami kaip papildomos gydymo priemonės.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai