Dėmesys nevaisingumo problemoms

Birželis yra paskelbtas pasauliniu nevaisingumo mėnesiu (World Infertility Month (WIM)). Tai Amerikos nevaisingumo asociacijos iniciatyva, vėliau tapusi tarptautiniu judėjimu, kurio tikslas – informuoti visuomenę bei atkreipti dėmesį į vaisingumo problemas. Pasaulinis nevaisingumo mėnuo minimas kasmet. Renginiuose dalyvauja pacientų ir specialistų organizacijos iš daugiau nei 40 pasaulio valstybių. WIM siekia, kad nyktų barjerai tarp kenčiančių dėl nevaisingumo ir galinčių jiems padėti specialistų, siekia, kad suvienijus šias jėgas didėtų suvokimas, jog nevaisingumas – liga, kurią galima sėkmingai gydyti. Renginius remia ir farmacijos pramonė, gaminanti vaistus nuo šios ligos. 2004 metų WIM pagrindinis rėmėjas – kompanija “Organon”. 2004 metų tema – “Kalbėkime mūsų kalba”. 2004 balandžio 16 d., siekdami tokių pat tikslų, savo pastangas suvienijo ir Lietuvos pacientai bei gydytojai: Nevaisingų šeimų bendrija, Lietuvos akušerių-ginekologų draugija ir gyd. G. Bogdanskienės Dirbtinio apvaisinimo ir ginekologijos klinika.
 

Liūdna statistika


Nevaisingumas - tai negalėjimas pastoti šeimai gyvenant normalų lytinį gyvenimą ir nenaudojant jokių apsisaugojimo priemonių vienerius metus. Apie 50 proc. nevaisingumo atvejų yra dėl moterų ligų, apie 10 proc. - dėl vyrų ligų ir apie 5 proc. - neaiškios kilmės nevaisingumas. Šis sutrikimas yra įtrauktas į Pasaulinės apsaugos organizacijos tarptautinių ligų nomenklatūrą.
Pasaulyje 50-80 milijonų žmonių kenčia dėl nevaisingumo. Manoma, kad Lietuvoje, kaip ir kitose Europos šalyse, apie 10-15 proc., t. y. daugiau kaip 55 000, porų yra nevaisingos, ir kasmet jų padaugėja maždaug dviem tūkstančiais. Kadangi porą sudaro du žmonės, vadinasi, nuo šio sutrikimo kenčiančių žmonių skaičius padvigubėja.
Kiekviena šeima sunkiai išgyvena tai, kad negali susilaukti palikuonių. Tai sukelia emocinę krizę, kuri kenkia poros tarpusavio santykiams, atsiranda savęs nuvertinimas ir kitų psichologinių problemų. Ne veltui Klaipėdoje yra susibūrusi apskrities nevaisingų šeimų bendrija. Tai vienintelė Lietuvoje visuomeninė organizacija, vienijanti ne tik Klaipėdos apskrities, bet ir Kauno bei Vilniaus miestų nevaisingas šeimas. Pagrindinė bendrijos paskirtis - suburti nevaisingas šeimas, palaikyti vieniems kitus, atstovauti bendriems interesams įvairiose instancijose.
 

 

Svarbi 10-ies metų sukaktis


Nors su šia opia problema susiduria gana didelis skaičius porų, tik nedaug iš jų pasiryžta susilaukti vaikelio… truputį kitaip. Tačiau išeitis yra. Jei gydymas nepadeda, rekomenduojami dirbtinio apvaisinimo metodai - intrauterinė inseminacija ir apvaisinimas mėgintuvėlyje (in vitro fertilizacija).
Pataruoju metu dirbtinis apvaisinimas jau atliekamas ne tik užsienio gydymo įstaigose, bet ir Lietuvoje. Tačiau šios technologijos yra brangios ir mūsų šalyje nekompensuojamos, todėl ne kiekvienai šeimai yra lengvai prieinamos. Šiuo metu, kai Dirbtinio apvaisinimo įstatymą dar tik ruošiamasi svarstyti Lietuvos Respublikos Seime, o valstybinėse gydymo įstaigose taip pat neįmanoma atlikti visų pagalbinio apvaisinimo procedūrų, realią pagalbą poroms, norinčioms susilaukti vaikelio, teikia specializuotos vaisingumo klinikos. Beje, reikia pridurti, kad mūsų šalyje teikiama kvalifikuota pagalba kokybe nei kiek nenusileidžia Vakarų šalių šios srities medicinos specialistų teikiamai pagalbai.
Pirmosioms dvynukėms, gimusioms pritaikius pagalbinį apvaisinimą, šiemet sukanka jau 10 metų. Ginekologijos ir dirbtinio apvaisinimo klinikos vadovė gyd. G.Bogdanskienė, šio gydymo Lietuvoje pradininkė, prisimena, kaip, pritaikius pagalbinį apvaisinimą, 1994 metų sausį Lietuvoje gimė pirmosios dvynukės. Pirmoji pagalbinio apvaisinimo procedūra buvo atlikta 1993 metų balandį - tai laikoma pagalbinio apvaisinimo Lietuvoje pradžia. Tais metais pavyko užmegzti ryšius su Londono universiteto Karališkąja ligonine (vadovas - prof. Gediminas Grudzinskas), ir Vilniaus universiteto Moterų klinikos pradėjo bendradarbiauti su šia Londono ligonine. Parengtos Lietuvos poros vykdavo į Londoną, ten buvo atliekama apvaisinimo procedūra. Pačią pirmąją procedūrą vainikavo sėkmė, o po jos gimusios dvynukės šiemet ir atšventė savo dešimtąjį gimtadienį.
Beje, nevaisingumas - tai ne vien atskirų porų problema. Sumažėjęs gimstamumas spartina ir visuomenės senėjimo procesą, o tai daugelyje išsivysčiusių šalių - sunkiai koreguojamas reiškinys. Valstybė turi imtis priemonių, kurios padidintų gimstamumą, ir skirti daugiau dėmesio bei didesnį finansavimą sveikatos apsaugos programoms, galinčioms efektyviai spręsti nevaisingų šeimų problemas, juo labiau, kad daugeliui iš jų galima padėti.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai