Kaip gydyti psoriazę?

Šiais metais spalio 29-oji paskelbta pasauline psoriazės diena, ji yra įtraukta į pasaulinį sveikatos kalendorių. Ta proga KMU klinikose vyko pasaulinės žvyneline sergančiųjų dienos minėjimas – seminaras. Apie psoriazės priežastis, naujus gydymo metodus pasakojo Kauno Odos ir venerinių ligų klinikos vadovė dr. Skaidra Valiukevičienė ir Vilniaus universiteto Dermatovenerologijos centro doc. dr. Irena Marčiukaitienė.
 

Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, psoriaze (žvyneline) serga apie 125 mln. žmonių, tai sudaro apie 4 proc. žemės gyventojų. Lietuvoje šia liga serga apie 3 proc. gyventojų.
Žvynelinė - neužkrečiama lėtinė liga, ja dažniau serga 30-40 metų amžiaus žmonės. Tai sisteminė liga, pažeidžianti odą, sąnarius, nagus. Ji pasireiškia bėrimais ant alkūnių, pilvo, kelių, krūtinės, nugaros, juosmens ar plaukuotoje galvos dalyje. Nagų pažeidimas rodo, kad vystosi sunkios formos psoriazė.
Psoriazę provokuoja genetiniai veiksniai, medžiagų apykaitos sutrikimai (cukrinis diabetas, skydliaukės ligos), įvairios traumos, žalingi įpročiai, stresai, kontaktiniai alergenai, vaistai nuo uždegimo.
Sveikam žmogui odos paviršius atsinaujina kas 25 dienas, o sergant psoriaze odos atsinaujinimo procesas vyksta net 10 kartų greičiau, todėl odoje susidaro psoriazės židinių, gausiai padengtų sidabro spalvos žvyneliais. Tai ir sukelia daugiausiai nepatogumų.
 

 

Ligos eigą veikia dvasinė būsena


Neretai ligoniai kenčia nuo nepalankaus aplinkinių požiūrio, jaučia depresiją, nerimą, ypač sergantieji sunkesne ligos forma. Pastariesiems natūraliai iškyla nemažai praktinių bei psichologinių problemų, nes liga yra matoma.
Tolerantiški turėtų būti ne tik artimiausi sergančiojo žmonės - vyras (žmona), vaikai, bet ir visuomenė. Deja, Lietuvos gyventojai nėra pakankamai išprusę, dar neturi pakankamai žinių apie psoriazę ir, pamatę odos bėrimus, išsigąsta, kad tai baisi užkrečiama liga. Dėl tokio požiūrio asmenys, sergantys psoriaze, jaučia pažeminimą. Savo ruožtu psichologinė įtampa sukelia ligos paūmėjimą.
Visiems reikėtų žinoti, kad tai neužkrečiama liga. Žmonės, sergantys psoriaze, gali drąsiai lankytis kirpyklose, grožio salonuose, baseinuose ar sporto klubuose.
 

Psoriazės gydymas


XX amžiuje veiksmingos psoriazės gydymo priemonės buvo degutas, ditranolis, anglies, salicilio rūgšties preparatai bei kortikosteroidų tepalai.
Nuo 1992 metų Lietuvoje atsirado naujos kartos medikamentų. Vienas iš tokių - kalcipotriolis (Daivonex), kurio veiklioji medžiaga yra gimininga vitaminui D-3. Tai nesteroidinis vaistas, todėl jį galima ilgai tepti ant pažeistų vietų, jis nepalieka dėmių ant odos, drabužių ir yra bekvapis. Vieniems pacientams preparato gydomasis poveikis pasireiškia greitai, po 3-14 dienų, kitiems - tik po 6-8 savaičių.
Bet kuriuo atveju psoriazės gydymas turėtų būti kompleksinis, t. y. kelių medikamentų ar gydymo būdų derinys.
Vietiniam psoriazės gydymui dažniausiai taikomi kortikosteroidai, kalcipotriolis, veikiantys svarbiausias žvynelinės patogenezės grandis, bei odos barjerą atnaujinantys vaistai.
Paūmėjus ligai, trumpai gali būti vartojami kortikosteroidų tepalai, pavyzdžiui, betametazonas.
Danijos kompanija “Leo Pharmaceutical Products” sukūrė unikalią vaisto formą, kuri kalcipotriolį ir kortikosteroidą sujungė į vieną ir pagamino naują sudėtinį vaistą Daivobet. Abu šio tepalo ingredientai papildo ir sustiprina vienas kito veiksmingumą, todėl greičiau pasiekiama gerų gydymo rezultatų. Vietiškai ilgai vartojant kortikosteroidų neretai atsiranda odos atrofija, strijų ir kt. Kalcipotriolio ir betametazono derinys viename tepale sumažina kortikosteroido dozę ir taip išvengiama nepageidaujamo poveikio.
Tai unikali vaisto forma “du vaistai viename”: gerai toleruojama, priimtina kosmetiškai, patogi vartoti. Nereikia tepti dviejų tepalų atskirai, be to, gydymas yra saugesnis, o poveikis ligos mechanizmui efektyvesnis. Sumažėja gydymo kaštai, nes preparatas vartojamas tik kartą per dieną. Tačiau būtina žinoti, kad, siekiant gerų gydymo rezultatų, reikia griežtai laikytis gydytojo rekomenduojamos gydymo schemos: paūmėjimo laikotarpiu vartoti kalcipotriolio ir betametazono derinio, sumažėjus uždegimo simptomams, kalcipotriolio.
Ir dar puiki žinia sergantiesiems psoriaze. Nuo š.m. lapkričio mėnesio Daivobet yra kompensuojamų vaistų sąraše - jis kompensuojamas net 80 proc.
Psoriazė efektyviai gydoma tepalų ir UBV spindulių deriniu. Tepant odą tepalu pašalinami žvyneliai, o toliau atliekamos fototerapijos procedūros, t. y. gydoma saule ar ultravioletiniais B ir A spinduliais (UVB, UVA) (tai kvarcas, PUVA terapija, ultravioletinių spindulių kabina, soliariumas).
Labai svarbu kiekvienam sergančiajam psoriaze išmokti gyventi su šia liga, ją kontroliuoti ir stengtis normaliai jaustis visuomenėje, nes stresas bei įtampa visada tik pablogina ligos eigą.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai