Plaučių uždegimas

Medicinine kalba plaučių uždegimas vadinamas pneumonija. Tai yra ūminis infekcinis plaučių audinio uždegimas. Plaučių uždegimas - viena dažniausių infekcinių ligų. Daugelyje išsivysčiusių šalių tarp mirties priežasčių plaučių uždegimas yra 5- toje vietoje. Dažniausiai plaučių uždegimą sukelia infekcija: bakterijos, rečiau virusai.
 

Plaučių uždegimui būdingi šie simptomai: pradžia dažniausiai staigi, su šaltkrėčiu ir aukšta temperatūra, vargina kosulys, dusulys su pasunkėjusiu kvėpavimu pro nosį; dėl prasidėjusio pleurito gali skaudėti krūtinės ląstą. Po dviejų dienų atkosima pūlingų ar kraujingų skreplių. Paprastai plaučių uždegimu sergama apie 10 dienų. Tačiau pacientai, kurių pablogėjusi imuninė būklė, t.y. vyresnio amžiaus žmonės, sergantys sunkiomis lėtinėmis gretutinėmis ligomis (širdies ligomis, cukriniu diabetu, onkologinėmis, kraujo ligomis), po operacijų, sergantys AIDS, blogai besimaitinantys, piktnaudžiaujantys alkoholiu, narkotikais, plaučių uždegimu serga sunkiau. Jiems plaučių uždegimas dažnai pasireiškia netipiškais simptomais. Ligos pradžia gana lėta, gali skųstis galvos, raumenų skausmais, mieguistumu, bendru silpnumu, jie būna apatiški, gali sutrikti orientacija, dažnai skundžiasi pablogėjusiu apetitu, gali skųstis pilvo skausmais, viduriavimu. Tokie ligoniai mažai kosti, atkosti nedaug skreplių, kūno temperatūra dažniausiai būna normali ar tik šiek tiek padidėjusi. Žodžiu, simptomai labai įvairūs, iš jų sunku spręsti, ar tai plaučių liga.
Pastebėjus pirmuosius ligos simptomus, būtina kreiptis į gydytoją. Apžiūrėjęs ligonį, įvertinęs jo būklę, ligos sunkumą, paciento amžių, atlikęs atitinkamus tyrimus (krūtinės ląstos rentgenogramą, kraujo tyrimus ir kitus papildomus tyrimus) gydytojas parinks tinkamiausius vaistus, jei reikės, nusiųs į ligoninę.
Patys nepradėkite gydytis jokiais antibiotikais. Netinkamai juos pasirinkus plaučių uždegimo sukėlėjas gali tapti atsparus antibiotikams, ir tada bus daug sunkiau parinkti jums tinkamus ir veiksmingus vaistus. Gydytojas, prieš skirdamas gydymą, paima skreplių pasėlį sukėlėjui identifikuoti ir nustatyti jo jautrumą antibiotikams. O jei nėra sąlygų paimti skreplių pasėlį ar ligonis jau namie buvo pradėjęs gerti antibiotikus, vaistai parenkami atsižvelgiant į dažniausiai paplitusius sukėlėjus. Savarankiškai nepatariama gydytis dar ir todėl, kad, kaip minėjau, dažnai pacientas serga ne viena liga, todėl, prisidėjus plaučių uždegimui, gali paaštrėti kitos ligos.
Sergantieji nesunkiu plaučių uždegimu vartoja tabletes ar kapsules, o sergantiems sunkiu plaučių uždegimu skiriami vaistai į veną. Be antibiotikų, reikia vartoti ir kitus vaistus: temperatūrai mažinti, krūtinės skausmams slopinti, atsikosėjimui pagerinti.
Sergant plaučių uždegimu svarbu laikytis režimo. Karščiuojantiems ligoniams būtinas lovos režimas. Labai svarbu ir tinkama mityba - ligonis turi pakankamai suvartoti skysčių per dieną (1.5-2-3 l), valgyti lengvai virškinamą, daug vitaminų turintį maistą.
Gali būti skiriamos ir įvairios fizioterapinės procedūros, gydomoji kvėpavimo takų ir garsinė gimnastika.
Gydomąją kvėpavimo takų gimnastiką lengvai galime atlikti patys: pūsti lapą, oro burbulus, balioną ir pan. Tokie pratimai gerina diafragmos paslankumą, pagerina apatinių plaučių dalių ventiliaciją. Garsinė gimnastika - tarti raides O, A, E giliai iškvepiant - padeda giliau iškvėpti, pagerina bendrą organizmo būklę, mažina depresiją. Pratimai atliekami 2-3 kartus per dieną po 20-30 min.
Plaučių uždegimas - rimta liga, todėl labai svarbu nuolat rūpintis savo sveikata, reguliariai grūdinti organizmą saulės, oro, vandens voniomis, mankštintis, sportuoti bei aktyviai ilsėtis, sveikai maitintis, atsisakyti žalingų įpročių, nepervargti, šalinti stresus, gerai, sveikai miegoti. Šaltu rudens, žiemos oru nepamirškime šiltai rengtis, nešioti galvos apdangalus, avėti šiltus baltus, neperšlapti kojų. Grįžę iš darbo neskubėkite prie kavos puodelio - geriau išgerkite skanios žolelių arbatos, paskanintos citrina ar svarainiais, pasaldintos medumi. Jūsų pastangų rezultatų tikrai nereikės ilgai laukti.
Neužmirškite, kad gydytojas jūsų nuo ligos neapsaugos, jei patys nesistengsite sau padėti.
O siūlomos profilaktinės priemonės piniginės nepaplonins ir ypatingų pastangų nepareikalaus, bet sveikatos tikrai pridės.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai