Artritas gali varginti ir jaunus žmones

Jauną žmogų įsivaizduojame laisvą, greitą, energingą. Tačiau tai priklauso ne tik nuo amžiaus. Judėti laisvai galime tol, kol sveiki sąnariai. Artritu vadinamas sąnario uždegimas. Judesio ribotumas, skausmas, sąnarių sustingimas, be abejo, riboja darbingumą, gali pasunkinti net paprastą apsitarnavimą – trukdyti susišukuoti, išplauti grindis, parsinešti pirkinius.
 

Apie sąnarį galbūt net neprisimename, kol jis sveikas. Tačiau artritas priverčia pakeisti gyvenimo būdą, vartoti vaistų, o kartais net ryžtis operacijai.
Sąnario uždegimų yra įvairiausių, dažniausias iš jų – osteoartritas, klaidingai įsivaizduojamas kaip močiučių liga, net kaip amžiaus norma. Iš tiesų osteoartritas ne toks paprastas – priežastis, nepaisant ilgalaikių tyrimų, išlieka ne iki galo aiški, o serga ir jauni žmonės. Be to, tai liga, kuriai gyvenimo būdas turi didžiulę įtaką.
 

 

Ar jus tikrai vargina osteoartritas?


Sąnarys yra vieta, kur susitinka du kaulų paviršiai, padengti kremzlės, kuri „švelnina“ trintį tarp kaulų. Osteoartritas – tai sąnario kremzlių ir dangalų uždegimas, vedantis prie jų pažeidimo ir „susidėvėjimo”..
Osteoartritas pažeidžia labiausiai apkrautus sąnarius, dažniausiai stuburo, kelių, klubų, rankų ir kojų pirštų. Būdingas lėtinis, palengva progresuojantis skausmas, kuris pradžioje vargina tik einant, dirbant, keičiantis orams, o vėliau ir ramybės metu. Juntamas ir sąnario sustingimas, tik, skirtingai negu reumatoidinio ar kitų artritų atveju, neilgai trunkantis. Judesiai tampa riboti, kartais sąnarys patinsta, sunkiais atvejais išsivysto deformacijos.
Kaip ir skaitydamas apie kitas ligas, ne vienas žmogus gali pagalvoti, kad ir jam prasideda osteoartritas, tačiau taip yra nebūtinai. Sąnario uždegimų yra įvairių: reumatoidinis, psoriazinis artritas, podagra ir kt. Be to, skaudėti gali ir dėl nervų, raumenų ligos, auglio. Atskirti nuo kitų ligų padeda kraujo, rentgeno tyrimai. Patyrus psichologinį stresą, skaudėti sąnarius gali ir sveikam žmogui, o sergant osteoartritu skausmas gali sustiprėti. Apie tai būtina pagalvoti norint sau padėti.
 

Žinant priežastis, ligos galima išvengti


Osteoartritu sergama tuomet, kai kremzlė dėvisi greičiau negu atsinaujina.
Sąnario dėvėjimąsi lemia:
• gyvenimo būdas: per didelis ar per mažas fizinis aktyvumas, didelė kūno masė;
• kitos sąnario ligos, buvusios traumos, infekcijos;
• įvairių medžiagų apykaitos sutrikimai;
• paveldėjimas.
Didelis kūno svoris labai apkrauna sąnarius, ypač klubo, kelio, čiurnos. Nutukę jauni žmonės laikui bėgant susirgs osteoartritu.
Greičiau susidėvi daug dirbantis sąnarys – profesionalių sportininkų, darbininkų. Tenisininkas dažniau sirgs alkūnės, balerina – pėdos sąnarių artritu. Sąnariams žalingi dažnai pasikartojantys, spyruokliuojamieji judesiai – pritūpimai, svorio kėlimai.
Raumenų glebumas taip pat žalingas, nes raumenys palaiko stabilų sąnarį, tad sportuoti sveika. Naudingi pratimai, kurių metu judesiai per sąnarį yra ne spyruokliuojantys, bet plačios amplitudės, taip pat tempimo pratimai. Svarbu pasirinkti tinkamą sportą, neapkraunantį sąnarių, pvz., vaikščioti sveikiau negu bėgioti; naudinga važinėti dviračiu, plaukioti. Sportuojant naudinga sutvirtinti sąnarius raiščiais. Pradėjus skaudėti sąnarį, būtina leisti jam pailsėti.
Jauniems žmonėms osteoartritas ypač dažnai būna po traumų, taigi, norėdami išvengti ligos, sportuodami naudokite apsaugas.
Pasitaiko antrinis artritas – tai sąnario uždegimas, sukeltas kitos ligos: geležies, vario, kalcio apykaitos sutrikimų, įgimtų vystymosi defektų. Osteoartritas išsivysto ir dėl sąnario iškrypimo ar pasikartojančių išnirimų, ilgai sirgus kitos kilmės artritu ar sutrikus padėties jutimui sąnaryje dėl cukrinio diabeto, vit. B12 stokos.
 

Gydymo galimybės


Sąnarį pakeisti nauju galima nebent įdėjus protezą, deja, taip pat neamžiną. Tačiau sustabdyti ligos progresavimą, sumažinti skausmą, išlaikyti pakankamą judesį per sąnarį įmanoma.
Pirmiausia tenka normalizuoti kūno masę, tinkamai mankštintis.
Atpalaiduoti raumenis ir sumažinti skausmą gali šiluma, pvz., šilta vonia ar pirtis. Tačiau šilumos venkite ūmiai sustiprėjus skausmui ar patinus sąnariui, tuomet geriau trumpam (20 min.) dėti šaltį.
Skausmą laikinai sumažina fizioterapijos procedūros, akupunktūra, gydomasis masažas. Šios procedūros, be abejo, turi būti atliekamos profesionalų.
Skausmą ir uždegimą mažina nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo. Sunkiais atvejais vaistų tenka vartoti didelėmis dozėmis, gydoma prednizolono ar hialurono rūgšties injekcijomis į sąnarį, kartais operuojama.
Vartojami ir maisto papildai iš natūraliai kremzlėje esančių medžiagų – gliukozaminų, chondroitinsulfato ar hialurono rūgšties. Šių medžiagų turi ir ryklių kremzlių preparatai. Šie papildai efektyvūs derinant su kitomis priemonėmis, t.y. reguliariai mankštinantis, sumažinus svorį. Jų geriama bent pusę metų. Šie preparatai rekomenduojami ir sveikiems, daug sportuojantiems ar fiziškai dirbantiems žmonėms.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai