Geležies stokos anemijos galite ir neįtarti

Nuovargis, silpnumas ir dėmesio stoka – vos ne kiekvienam pažįstami simptomai. Nuolatinė tamsa, drėgmė ir šaltis daro savo. Rudenį daugelis jaučiamės pavargę, išsekę. Tačiau kartais tai ne tik rudens iškamuoto organizmo pagalbos šauksmas, į kurį labai dažnai visai be reikalo numojama ranka. Kartais tai rimtos ligos – geležies trūkumo sukeltos anemijos pirmieji simptomai. Daugelis klaidingai mano, kad sergantysis turi būti išbalęs. Kol liga stipriai neprogresavusi, nepastebima jokių simptomų.
 

Kam reikalinga geležis?


Geležis – viena būtiniausių organizmo medžiagų. Ji yra svarbiausia sudedamoji dalis gaminant hemoglobiną ar kitus fermentus, dalyvaujančius energijos gamyboje. Hemoglobinas – tai eritrocitų „širdis“, prisijungianti deguonį ir jį išnešiojanti po visą organizmą. Kai trūksta geležies, sutrinka jo gamyba, organizmui tampa sunkiau aprūpinti audinius deguonimi, ir pasireiškia pirmieji geležies stokos anemijos simptomai.
Mažakraujystė vargina kas trečią pasaulio gyventoją. Ja daug dažniau serga moterys. Tai susiję su netenkamu krauju po gimdymų, mėnesinių. Normaliai organizmas kompensuoja netektą kraujo kiekį, tačiau, jei moteris gauna nepakankamai geležies, sutrinka eritrocitų gamyba. Vystosi anemija. Reikia žinoti, kad anemija gali atsirasti ir dėl kitų priežasčių: vitamino B12, folio rūgšties stokos. Tačiau dažniausia priežastis – geležies stoka.
 

 

Ilgai liga būna nepastebima


Ir tik smarkiai sumažėjus hemoglobino koncentracijai išryškėja anemija.
Žmogų gali varginti:
• Silpnumas ar nuovargis
• Dusulys ar oro trūkumas fizinio krūvio metu
• Lūžinėjantys nagai
• Šiurkštūs ir slenkantys plaukai
• Galvos skausmas
• Galvos sukimasis
• Spengimas ausyse
• Krūtinės skausmas ar smarkus širdies plakimas
• Žemas arterinis kraujo spaudimas
Didžiausia rizika susirgti geležies stokos anemija – menstruacinio amžiaus moterims, nėščiosioms, vegetarams, sergantiesiems skrandžio ar dvylikapirštės opa, po skrandžio rezekcijos.
Lietuvoje 35–50 proc. visų nėščiųjų serga anemija, geležies stokos mažakraujystė sudaro apie 80–90 proc. Sergančiosioms padidėja savaiminio persileidimo ir vaisiaus hipoksijos (dusimo), hipotrofijos (menko išsivystymo) tikimybė. Daugelyje šalių geležies preparatų profilaktiškai skiriama visoms nėščiosioms.
 

Susirgti gali kiekvienas


Vis stipriau tarsi rudeniniai vėjai į Lietuvą veržiasi vegetarizmo mada. Blogiausia, kad, manydami, jog tai labai sveika, „rūpestingi tėveliai“ mėsos, žuvies ar kiaušinių neduoda ir savo augančioms atžaloms. Patys tėvai, nesuvokdami galimų pasekmių, žaloja savo bei vaikų sveikatą. Vaikai, maitindamiesi augalinės kilmės maistu, negauna organizmui būtinų baltymų, riebalų, vitaminų ir mikroelementų. Silpnėja tiek fizinė, tiek psichinė sveikata. Tokiems vaikams daug greičiau nei jų tėveliams gali išsivystyti geležies stokos anemija. Vaikai, kenčiantys geležies trūkumą, lėčiau auga ir atsilieka protiniais sugebėjimais nuo bendraamžių. Jiems sunkiau mokytis, sukoncentruoti dėmesį.
Deja, nuo to neapsaugoti ir mėsą valgantys vaikai. Staiga nualpus vaikui ir jam atlikus kraujo tyrimus, paaiškėja jų mamoms labai netikėta diagnozė – geležies stokos anemija. Dažnai pasimetusios mamos klausia gydytojų, kaip galėjo taip nutikti. Vaikas valgė mėsos, bet vis tiek išsivystė anemija. Taip nutinka greitai augantiems vaikams, kai organizmas nebegali patenkinti didėjančių poreikių ir išeikvojamos geležies atsargos.
Geležies anemija taip pat greitai gali susirgti senyvo amžiaus žmonės, nėščiosios, kai padidėja geležies poreikis, ar žmonės, sergantys virškinamojo trakto ligomis, dėl kurių geležis nepasisavinama. Jiems gali padėti geležies papildai.
 

Kad būtume sveiki


Norint nesirgti šia liga, pakanka kas dieną valgyti mėsą. Geležis geriausiai pasisavinama iš veršienos, kepenėlių, inkstų. Dideli geležies kiekiai yra augaluose, tačiau mūsų organizmas iš jų pasisavina tik labai mažą jos dalį. Nustatyta, kad iš mėsos geležis pasisavinama net 8,5 karto geriau nei iš augalinių produktų.
Bet mėsos nepakanka. Esant anemijai, tektų kasdien suvalgyti kelis kilogramus jautienos. Anemijai gydyti skiriama geležies preparatų. Neišsigąskit, jeigu vartojant juos keletą savaičių nesinormalizuoja kraujo rodikliai. Svarbu žinoti, kad geležies preparatų gydomasis efektas pasireiškia po kelių savaičių ar net mėnesių, o reikiamą kiekį organizmas sukaupia mažiausiai per tris mėnesius. Net kai kraujo rodikliai normalizuojasi geležies patariama vartot tris keturis mėnesius.
Nepamirškit ir to, kad geležies preparatų negalima užgerti kava, arbata ar pienu. Geriausiai ji pasisavinama, jei jos preparatai geriami nevalgius, kai skrandis dar tuščias. Geležį pasisavinti padeda askorbo rūgštis (C vitaminas).
Antroje nėštumo pusėje moterys turi gauti 1–3 mg/kg geležies per dieną. Sveikiems kūdikiams geležies rekomenduojama skirti 1–15 mg/kg, pradedant nuo 4 mėn. iki 3 metų.
 

Kaip pasirinkti preparatą


Dabar yra daug maisto papildų, kuriuos siūloma vartoti, kai trūksta geležies. Tačiau daugelyje tokių maisto papildų paros dozėje būna tik 5–15 mg geležies. Jei organizme yra pakankamas geležies kiekis, šie papildai tinkami – užtikrina kasdieninį poreikį.
Tačiau tais atvejais, kai geležies kiekis organizme jau sumažėjęs (slaptas geležies trūkumas, kai hemoglobino kiekis dar normalus, arba geležies trūkumo anemija, kai hemoglobino kiekis jau sumažėjęs), šie maisto papildai nepadeda atkurti reikiamo hemoglobino ar geležies atsargų. Būtent dėl to dažnai ir nutinka, kad žmogus sako: „geriu geležį, tačiau ji nepadeda”. Taip klaidinamas ir gydytojas – jis atmeta geležies trūkumo galimybę.
Klaidinimas kartais atsiranda dėl to, kad maisto papildų sudėtyje dažnai nurodomas ne elementinės geležies (kuris turėtu būti apie 80 mg), bet druskos kiekis. Jis mažai reikšmingas, nes tame pačiame įvairių druskų kiekyje gali būti labai įvairus elementinės geležies kiekis.
Kaip preparatą, su optimaliu elementinės geležies kiekiu, galima paminėti vaistinėse parduodamą Tardyferon. Jo vartojant, greitai normalizuojamas hemoglobino kiekis kraujyje ir prarastos geležies atsargos. Svarbu tai, kad šis preparatas, skirtingai nuo daugelio kitų geležies preparatų, nedirgina skrandžio gleivinės ir gerai toleruojamas.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai