Glaukoma - padidinto akispūdžio liga

Negalima tiksliai pasakyti, kada ir kodėl susergama glaukoma. Tačiau pagrindinė ligos priežastis – padidėjęs akispūdis. Jam išsivystyti įtakos turi daugybė veiksnių – ir paveldėjimas, ir trumparegystė, ir buvusios akių traumos. Tačiau kartais susirgti glaukoma galima ir dėl kai kurių vaistų, pavyzdžiui, kortikosteroidų ar antidepresantų vartojimo. Sergantieji šia liga drąsiai kalba apie savo ligą ir apie tai, kad glaukoma neatima gyvenimo džiaugsmo. Tereikia kuo anksčiau išsiaiškinti ligą ir laikytis gydytojų rekomendacijų.
 

Kur ir kaip prasideda liga?


Akies viduje esantys skysčiai plauna jos vidų. Skysčiai patenka į akies kameras ir nuteka iš akies pro ragenos ir rainelės kampe esantį audinį – trabekulas. Pusiausvyra tarp akies skysčių gamybos ir pašalinimo lemia normalų akispūdį ir normalų akies funkcionavimą bei akies struktūrų mitybą.
Normaliu sveikos akies spaudimu laikomas 10–21 mmHg. Tačiau kai kurių žmonių jis būna kitoks ir dėl to neverta rūpintis. Akispūdis keičiasi net per parą, tačiau tie svyravimai neturėtų būti per dideli. Beje, nereikėtų susieti akispūdžio pokyčių su arteriniu kraujagyslių spaudimu.
Glaukoma atsiranda pakilus spaudimui akies viduje ir sutrikus akies funkcijoms. Akispūdis gali padidėti dėl šių priežasčių:
· jei krumplynas gamina per daug skysčio ir šis nespėja nutekėti;
· jei krumplynas skysčio gamina normalų kiekį, tačiau pakitusios akies trabekulos neleidžia skysčiams nutekėti.
Per ilgą laiką padidėjęs akispūdis pažeidžia tinklainę, regos nervą, žūsta nervinės skaidulos ir blogėja matymas. Medikai konstatuoja akipločio siaurėjimą. Akiplotis ( arba periferinis matymas) – tai erdvė, kurią jūs matote, nors ir nejudinate akių ir galvos. Pavyzdžiui, jeigu šone stovintis asmuo juda, mes periferinio matymo dėka pastebime šį judesį. Glaukoma sergantis žmogus, ligai progresuojant, jau nebemato šone esančių žmonių ar daiktų. Norėdamas pamatyti, jis priverstas sukti galvą ar akis.
 

Glaukomos formos


· Atviro kampo glaukoma – dažniausiai forma. Ja dažniau serga trumparegiai. Ilgą laiką žmogus nejaučia jokių simptomų, jam neskauda ir nevargina jokie skundai.
· Uždaro kampo glaukoma – retesnė. Esant tokiai formai, labai pakilus spaudimui, būna glaukomos priepuolis. Jį gali išprovokuoti emocinė įtampa, kūno atšalimas ar perkaitimas, sunkus fizinis darbas, ilgalaikis buvimas (nemiegant) tamsoje, medikamentinis vyzdžio išplėtimas ar kitos nežinomos priežastys. Šia forma dažniausiai serga toliaregiai.
· Normalaus akispūdžio glaukoma – tai būklė, kai atsiranda ligai būdingų pakitimų, o akispūdis būna normalus. Regos nervas nukenčia dėl bendrų kraujotakos sutrikimų.
Med.dr. Rasa Sirtautienė, medicinos centro „Northway“ gydytoja oftalmologė
 

Kodėl pavėluojama pas gydytoją?


Glaukoma yra abiejų akių liga, tačiau retai būna, kad liga imtų vystytis iš karto abiejose akyse. Pažeidimai prasideda iš pradžių vienoje akyje, paskui kitoje. Žmonių subjektyvius pojūčius labai sunkina tai, kad pradeda veikti vadinamasis „kompensuojamasis“ mechanizmas. Viena akis „kompensuoja“ kitos akies akipločio siaurėjimą. Tad į mediką kreipiamasi ligai jau gerokai progresavus.
Šios ligos klastingumas tas, kad pradžioje žmogus nieko nejaučia, ir net gydytojai ne visada užfiksuoja pradines ligos stadijas. Nors akispūdžio matavimas yra lengviausiai prieinamas ir nesudėtingas tyrimo būdas. Sulaukusiems keturiasdešimties metų rekomenduoju reguliariai tikrinti akispūdį. Tai pati geriausia šios ligos profilaktikos priemonės.
 

Ar glaukoma išgydoma?


Baisiausia negydomos glaukomos pasekmė – apakimas. Tačiau operacijos ir gydymas gali apsaugoti žmogų nuo visiško apakimo. Garantuoti šimtu procentų negalėčiau, tačiau sustabdyti ligos eigą tikrai galima ir net būtina. Galiu drąsiai sakyti, kad dabar esame turtingi – turime daug medikamentų, kurių turi Vakarų pasaulis.
Ligos pradžioje glaukoma yra gydoma lašiukais. Perspėju pacientus, kad jie negalvotų, jog, sulašinę buteliuką lašiukų, pasveiks. Sergant glaukoma, teks lašiukų vartoti visą gyvenimą. Tačiau, manau, tai yra nedidelė kaina už kokybišką gyvenimą. Už galimybę matyti.
Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Akių ligų centro gyd. Saulius GALGAUSKAS
Didžiausia problema ta, kad glaukomos išgydyti dar negalima. Galime tik sustabdyti, blogiausiu atveju – sulėtinti jos progresavimą. Todėl labai svarbu kaip galima anksčiau diagnozuoti ligą.
Pagrindinis glaukomos gydymo metodas – tai vidinio akispūdžio mažinimas vaistais. Taip siekiama išsaugoti esamą regėjimą. Jei pavyksta sureguliuoti akispūdį, išvengiama regimojo nervo ir akies tinklainės pažeidimų.
Akispūdis mažinamas akių lašais. Vieni lašai mažina skysčio gamybą, kiti lengvina nutekėjimą, yra turinčių abi šias savybes. Dažnai vartojami ir šių vaistų grupių deriniai.
Jeigu yra atviro kampo glaukoma ir akispūdžio vaistais sureguliuoti nepavyksta, o liga progresuoja, ligonis operuojamas.
Dr. Jūratė NEVERAUSKIENĖ
Kadangi lašiukų reikia lašinti visą laiką, patogiausia rinktis tokius akių lašus, kurių būtų galima lašinti tik vieną kartą per parą. Tokių vaistų yra, pvz., latanoprostas, pas mus vaistinėse parduodamas Xalatan pavadinimu. Jų veiklioji medžiaga jau seniai vartojami klinikinėje praktikoje kaip labai veiksmingas vaistas nuo glaukomos, pagerinantis akies skysčių nutekėjimą.
Dėl patogaus šio vaisto dozavimo (reikia lašinti tik vieną kartą ryte arba vakare ir tik vieną lašą) sergantieji glaukoma jaučiasi geriau. Taip pat jie rečiau pamiršta susilašinti vaistų, kurių paskyrė akių gydytojas, todėl akispūdis būna geriau nuolatos kontroliuojamas ir sumažėja ligos progresavimo rizika.
Labai gerai, kai su akių lašais nuo glaukomos galima gauti ir lašintuvą. Tai prietaisas, leidžiantis pataikyti vieną lašą tiksliai į akį. Taip vaistai neišsilaisto. Tai ypač aktualu vyresnio amžiaus asmenims, kai dreba rankos ir lašinti lašus tampa gana sudėtinga.
 

Kaip tinkamai susilašinti vaistų


Norėdami, kad akių lašų poveikis būtų kuo geresnis ir sumažėtų nepageidaujamas vaistų poveikis, tinkamai juos lašinkite:
• Švelniai patempkite apatinį voką žemyn, kad susiformuotų kišenėlė. Svarbu, kad vaistų lašelis nenukristų tiesiai ant ragenos. Nelašinkite daugiau nei 1 lašą.
• Galvą palenkite atgal
• Įlašinę vaisto į apatinio voko kišenę, užmerkite akį, viduriniuoju pirštu švelniai paspauskite vidinį akies kampą ir palaikykite 3–5 min. Taip užspaudžiamas ašarų latakas, ir vaistai pasilieka akyje.
• Atitraukite pirštą, pakelkite galvą, o aplink akį esantį vaisto likutį švelniai nuvalykite.
Jei tai per daug sudėtinga, įlašinę akių lašų, bent penkias šešias minutes pabūkite užsimerkę.
Skaitantiems vokiškai rekomenduojame aplankyti sergančiojo glaukoma tinklalapį: www.bernds-allerlei.de

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai