„Našlės kupra“ – kaulų retėjimo pasekmė

Kaulai yra atrama, kurios dėka mes judame. Todėl svarbu, kad jie būtų tvirti. Kaulų lūžiai yra skaudi ir brangi problema. Retėjantys kaulai didina riziką susirgti osteoporoze. Ši liga vadinama tyliąja epidemija, nes, kol nelūžta kaulas, žmogus net neįtaria, kad serga šia liga. Todėl daugeliui kyla klausimas – o kaip sužinoti, ar mano kaulai neišretėjo taip, kad gresia lūžis, ar jau turiu pradėti gydytis, o gal atvirkščiai – jokio pagrindo nerimauti dėl kaulų stiprumo kol kas nėra.
 

Osteoporozei išaiškinti yra atliekamas DEXA tyrimas (dvisrautės radioabsorbciometrijos metodu). Apie šį tyrimą ir kalbamės su Vilniaus universiteto Eksperimentinės ir klinikinės medicinos instituto vyresniąja mokslo darbuotoja, Nacionalinio osteoporozės centro direktore med. m. dr. Marija TAMULAITIENE.
 

 

Standartinis tyrimas


„Kaulai auga iki trisdešimties metų, paskui jie retėja visiems be išimties. Moterims po menopauzės tas retėjimas yra greitesnis. Kai retėjimo tempas tampa per greitas, išsivysto osteoporozė. Kaulų tvirtumą nulemia tai, kiek kaulo sijose susikaupia mineralinių medžiagų, daugiausiai kalcio druskų. Kaulų mineralinio tankio matavimas (KMT) – tai tyrimas, kurio metu kompiuterio spindulėlis skenuoja kaulus, suskaičiuoja, kiek mineralinių medžiagų yra kaule,“ – aiškino med. dr. M. Tamulaitienė.
Osteoporozės diagnostikos auksiniu standartu yra laikomas kaulų mineralinio tankio matavimas dvigubos energijos rentgeno absorbciometrijos (angl. trumpinama DEXA) būdu. KMT matavimų rezultatai interpretuojami pagal PSO rekomendacijas, kurios apibrėžia osteoporozę kaip 2,5 arba daugiau standartinių nuokrypių nuo vidutinio jaunų sveikų suaugusių žmonių KMT.
DEXA tyrimus patartina atlikti visoms moterims, vyresnėms nei 65 metų amžiaus, ir jaunesnėms, jei yra dar nors vienas, be menopauzės, kaulų lūžių rizikos veiksnys (rūkymas, maža kūno masė (mažiau nei 57 kg), ankstyva menopauzė, įvykę osteoporoziniai lūžiai giminėje ir kt.)
Tiriant moterį premenopauzės periodu arba praėjus nedaug laiko po menopauzės, rekomenduojama matuoti stuburo juosmeninės dalies arba šlaunikaulio viršutinės dalies (ašinį) KMT.
„Mes į kompiuterį surašome žmogaus amžių, svorį, lytį ir rasę. Apskaita vykdoma lyginant su tokios pat rasės, lyties, amžiaus ir svorio žmogaus kaulų mineralinio tankio vidurkiu. Žmonės dažnai klausia, kokia yra norma. Normų yra daug“ , – šypsosi gydytoja.
Aparatas paskaičiuoja, koks kaulų mineralinis tankis turėjo būti konkrečiam žmogui, kai jis buvo trisdešimties ir kiek tos kaulinės masės prarasta. Būtent praradimo procentas ir parodo, ar tai yra osteopenija (nedidelis kaulų mineralinio tankio sumažėjimas), ar jau osteoporozė.
 

Pavojingiausios vietos – šlaunikaulis ir stuburas


Osteoporozei būdingi šlaunikaulio, stuburo ir riešo sričių lūžiai. Be stuburo ir šlaunikaulio yra tiriami ir dilbio kaulai. „Nors šios vietos tyrimas tinka pamatyti, ar yra osteoporozė, jis visiškai netinka po to stebėti gydymo rezultatus. Per lėtai vyksta kaulinio audinio apykaita, per maži poslinkiai per tam tikrą laiką ir tyrimo paklaida didesnė. Po metų ar pusantrų atlikus tyrimą dilbio srityje, nesimato tokių rezultatų, kaip atliekant tyrimą stuburo srityje. Gydymo efektyvumui įvertinti geriausia atlikti tyrimą stuburo ir šlaunikaulio kaklo srityse. Ten vyrauja akytasis kaulas, ten vyksta greita kaulinio audinio apykaita ir ten dažniausiai prasideda retėjimas. Kartais būna – nustatai šlaunikaulio osteoporozę, o pasirodo, kad žmogui jau keli stuburo slanksteliai sulūžę. Nejuntamai susmegę, sumažėję. Kitaip sakant, stuburo slanksteliai tiesiog susiploja. Kai keli taip susiploja, žmogus ima linkti. Skausmas suverčiamas radikulitui, disko išvaržai... O tie slanksteliai jau niekuomet neatsinaujins, jie toliau veda į stuburo deformaciją. Ta vadinamoji „našlės kupra“ (pakumpusi nugara) labai būdinga osteoporozei“, – aiškino gydytoja.
Siekiant kontroliuoti ligos eigą, gydymo kokybę, DEXA tyrimą rekomenduojama atlikti kas 1,5–2 metus. Prieš dešimt metų Lietuvoje buvo vos du tokie aparatai. Dabar šalyje yra 13 DEXA aparatų ašiniams kaulams tirti.
„Ne vien aparato atsakymas yra diagnozė. Pagal PSO kriterijus įvertinamas kaulų pokytis, bet ar yra tokia liga, jeigu yra, kokia jos kilmė, turi nustatyti gydytojas. Negalima išsitirti vien aparatu ir pagal tai skirti gydymą. Osteoporozė būna pirminė ir antrinė. Antrinė būna dėl endokrininių, reumatinių, sisteminių, nervų ligų ar ilgalaikės imobilizacijos. Osteoporozės išsivystymą gali sukelti tam tikri vaistai. 80 proc. atvejų būna pomenopauzinė osteoporozė. Kad atskirtų šias priežastis ir parinktų tinkamiausią gydymo metodą, gydytojas turi išsamiai įvertinti būklę“ , – sakė gydytoja.
Kompiuterinė tomografija turėtų būti atliekama ligoniams, kuriems stuburo deformacijos labai didelės. Šis tyrimas, pastaruoju metu pernelyg pamėgtas kai kurių gydytojų, yra labai brangus ir dėl didelės apšvitos turėtų būti skiriamas tik tuomet, kai stuburo tyrimas DEXA metodu nepakankamai informatyvus.
 

Kaip stiprinti kaulus?


Kaulų mineralinio tankio sumažėjimas tiesiogiai susijęs su kaulų lūžių rizika. Tad manoma, kad, sustiprinus kaulus, bus galima išvengti ir lūžių.
Kalcis kaip ligos prevencinė priemonė yra svarbus kiekvieną dieną. Kasdien su maistu turėtume gauti 1000–1200 mg kalcio. Dažniausiai tai sunkiai pavyksta. „Kalcis kasdien pašalinamas iš mūsų organizmo, jeigu tas kiekis nekompensuojamas su maistu, jo ima stigti. Vaizdžiai sakant, kalcis yra plytos, o vaistai – tai mūrininkas. Todėl sergantiesiems kaulų retėjimo liga būtina papildomai vartoti kalcio preparatų, nes su maistu niekuomet negausime tokio kalcio kiekio, kokio reikia. Reikiamas kalcio ir vitamino D kiekio gavimas kasdien yra vienas iš tų gyvenimo būdo veiksnių, kurie reikalingi sergant ar siekiant užkirsti kelią ligos išsivystymui“, – sako gydytoja M. Tamulaitienė.
Gydymo pagrindas – kalcis ir vitaminas D, fizinio aktyvumo užtikrinimas bei medikamentai. „Vaistų Lietuvoje pakanka, pasirinkimas toks, kaip ir visame pasaulyje. Yra įvairių vaistų formų. Nebūtina vaistų gerti kasdien, jau yra ir vieną kartą per mėnesį vartojamų vaistų. Veža į mūsų šalį ir labai pažangius medikamentus, kurie vartojami vieną kartą per pusmetį ar dar rečiau. Medikamentinį gydymą skiria gydytojas,“ – pabrėžė med. dr. Marija Tamulaitienė.
 

Tinkamas gydymas suteikia nepriklausomybę nuo ligos


„Osteoporozė – tai liga, kurią gydyti tenka ilgą laiką – mažiausiai 3 metus, o kartais ir daug ilgiau. Ją ne tik reikia kuo anksčiau diagnozuoti, bet ir svarbu, kad pacientės laikytųsi gydymo rekomendacijų bei visą gydymo laikotarpį taisyklingai vartotų skirtą vaistą, kitaip pablogės gydymo rezultatai“, – įspėja Lietuvos osteoporozės fondo pirmininkas doc. Vidmantas ALEKNA.
.
Nereikia susitaikyti su kaulų retėjimo neišvengiamumu ir manyti, jog ūgio mažėjimas ir kiti laikysenos pakitimai, atsirandantys senstant, – neišvengiami senatvės palydovai. Moterys neturėtų būti abejingos savo sveikatai, kai šiuo metu Lietuvoje yra veiksmingų vaistų osteoporozei gydyti, kurie stiprina kaulus didindami kaulų mineralų tankį, sustabdo jų retėjimą ir smarkiai sumažina lūžių riziką. Auksiniu osteoporozės gydymo standartu laikomi bisfosfonatų grupės vaistai. Tyrimais įrodyta, jog, pavyzdžiui, vienas iš bisfosfonatų – ibandrono rūgštis (vaistinėse parduodamas Bonviva pavadinimu) – reikšmingai mažina kaulų lūžių riziką ir užkerta kelią ligos progresavimui. Ibandrono rūgšties preparato išskirtinumas tas, kad jį galima vartoti tik kartą per mėnesį (150 mg vaisto dozė kartą per mėnesį). Atliktų tyrimų rezultatai rodo, kad kartą per mėnesį vartojamo vaisto veiksmingumas yra net didesnis nei kasdien vartojamo vaisto. Šiuos vaistus galima rinktis ir injekcijomis. Tai dar vienas unikalus šių vaistų bruožas. Injekcijomis į veną skiriama viena dozė (3 mg) kas tris mėnesius ypač tinka pacientėms, kurios dėl virškinamojo trakto sutrikimų negali vartoti geriamųjų tablečių, priverstos ilgai gulėti lovoje (pvz., lūžus kaulams) ar jau vartoja daug tablečių kitoms ligoms gydyti.

Osteoporozė yra tokia liga, kai sumažėja kaulų mineralų tankis ir jų kokybė. Ji skatina skeleto kaulų silpnėjimą ir padidėjusią kaulų lūžių riziką, ypač stuburo, riešo, šlaunikaulio, dubens ir žasto. Osteoporozė ir su ja susiję kaulų lūžiai yra svarbi mirštamumo ir sergamumo priežastis.
Veiksmingas pomenopauzinės osteoporozės gydymo būdas - tik viena tabletė per mėnesį!

Susiję straipsniai

Mūsų draugai