Rytinio sustingimo gali nebūti

„Esu pensinio amžiaus. Po miego ar ilgiau pagulėjus, sąnariai būna kaip sustingę, sunkiai lankstosi. Paskui „išsivaikštau“. Gydytoja patarė vartoti gliukozamino preparatų. Ar tikrai jie nuo to padeda?“, – rašo viena mūsų skaitytoja. Atsakome jai.
 

Skaitytojos aprašyti negalavimai leidžia įtarti osteoartrozę, vieną dažniausių sąnarių ligų. Dažniausiai ji prasideda 40–65 metų amžiaus žmonėms, nors jos užuomazgų atsiranda jau jaunystėje ar vidutiniame amžiuje. Jos metu nukenčia sąnarių kremzlė. Ligai progresuojant, į pažeidimas gali apimti ir kitas struktūras: kaulus, meniskus (kelių), raiščius, greta sąnario esančius raumenis ir kt. Liga gali paveikti visus sąnarius, tačiau labiausiai nukenčia kelių ir klubų sąnariai, kuriems tenka didžiausias krūvis.
Nulemiantys veiksniai – vyresnis amžius, moteriška lytis, mitybos įpročiai (nutukimas), sąnario trauma ar kitas mechaninis veiksnys (monotoniškas darbas, nuolat atliekant vienos amplitudės judesius).
Šiai ligai kaip tik ir būdingas skaitytojos laiške minimas sąnario skausmas, rytinis sustingimas (ne ilgiau nei 15–20 min.), sumažėjęs judesių skaičius ir amplitudė, sąnario traškesys judesių metu.
Skausmą provokuoja padidėjęs fizinis krūvis, tačiau nejudant jis išnyksta. Ligai progresuojant, skausmas gali varginti ramybės metu ir naktį. Sąnario struktūros pakitimai nustatomi atlikus rentgenologinį tyrimą, kartais papildomai atliekamas magnetinio branduolinio rezonanso tomografijos tyrimas.
 

 

Ligos gydymas – kompleksinis


Jis apima nemedikamentinį, medikamentinį, kartais – chirurginį gydymą.
Nemedikamentinis gydymas – labai svarbi gydymo dalis.
Pirmiausia, norint sumažinti krūvį kelio ir klubo sąnariams, būtina kovoti su antsvoriu ir nutukimu. Būtina reguliariai mankštintis (bet nepersistengti). Būtini ir specialūs pratimai, padedantys išlaikyti ir atstatyti sąnarių judrumą. Svarbu avėti patogią ar specialią avalynę, naudoti ortopedinius įdėklus į batus. Veiksmingos fizioterapijos procedūros.
Jeigu minėti veiksniai nesumažina skausmo, gydoma vaistais.
 

Kuo naudingas gliukozaminas?


Vieni iš tinkamų vaistų ir yra gliukozamino preparatai, apie kuriuos klausia skaitytoja. Gliukozaminas – medžiaga, kuri įeina į daugelį organizmo struktūrų sudėtį, taip pat ir į kremzlės sudėtį. Yra atlikta tyrimų, kurie patvirtina, kad gliukozamino preparatai mažina pažeisto sąnario skausmą ir uždegimą. Atliekami tyrimai, kurie nagrinėja jo poveikį kremzlės struktūrai.
Labai svarbu pasirinkti tinkamą gliukozamino preparatą.
Pavyzdžiui, įrodyta, kad kasdieninis gliukozamino sulfato vartojimas duoda geriausių rezultatų siekiant apsaugoti sąnarius bei užkirsti kelią osteoartrito vystymuisi.
Kas lemia gliukozamino sulfato veiksmingumą? Gliukozamino sulfatas reikalingas organizmo raiščių, sausgyslių, sąnarių ir kaulų regeneracijos procesams. Ši medžiaga didina organizmo sugebėjimą pasisavinti medžiagas, reikalinga sunykusioms sąnarių struktūroms atstatyti. Gliukozamino sulfatas yra natūralus amino angliavandenis, randamas visuose organizmo audiniuose ir yra sudedamoji jungiamojo audinio dalis. Gliukozamino sulfatas taip pat yra biologiškai svarbi medžiaga, kuri įeina į sąnarių ir kremzlių bei sąnarių vidų išklojančio audinio – sinovijos sudėtį.
Kadangi gliukozamino preparatai pakankamai saugūs ir beveik neturi šalutinių poveikių, juos rekomenduojama vartoti tiek ligos pradžioje, tiek ir pradėjus medikamentinį gydymą.
Svarbu žinoti, kad šio gliukozamino poveikis pasireiškia po 4–6 savaičių, todėl gydymas turėtų trukti bent 3 mėn. be pertraukos, bet ne ilgiau kaip 6 mėn. Saugokite savo sąnarius!

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai