Cukraus kiekis kraujyje: žinokite ir kontroliuokite

Išalkus ir pavalgius, susinervinus ar pasportavus – cukraus lygis kraujyje nuolat kinta. Sveikam žmogui šis pokytis nėra reikšmingas. Galbūt tik labai išalkę imame jaustis mažiau aktyvūs. O štai sergančiajam diabetu svarbu žinoti savo cukraus kiekį kraujyje ir stengtis, kad jis nebūtų per didelis ar per mažas.
 

Sergantieji turi žinoti cukraus koncentraciją kraujyje


Cukraus svyravimams apibūdinti medikai naudoja žodžių junginį „glikemijos kontrolė“. Pasak profesoriaus Vaidoto URBANAVIČIAUS, sergančiajam diabetu svarbu kasdien matuoti cukraus kiekį. Tam naudojami specialūs aparatėliai. „Idealiu atveju reikia siekti, kad glikemijos koncentracija kraujyje nevalgius būtų artimesnė normai. Norma yra 6 mmol/l nevalgius ir 8 mmol/l pavalgius,“ – sako Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų gydytojas endokrinologas Vaidotas Urbanavičius.
Neilgai trunkantys cukraus, kitaip gliukozės, svyravimai nėra pavojingi, tačiau, jeigu jie užsitęsia, ilgainiui gali sukelti neigiamų pasekmių. Cukraus svyravimas yra viena iš priežasčių, kodėl ima vystytis lėtinės diabeto komplikacijos. „Vienos komplikacijos susijusios su smulkių, kitos su stambių kraujagyslių pažeidimais. Stambių kraujagyslių pažeidimai gali lemti infarkto ar insulto išsivystymą, taip pat galūnių pažeidimus. Smulkių kraujagyslių pažeidimai nulemia akių tinklainės ligų išsivystymą: žmogus ima prasčiau matyti, o galiausiai gali net ir apakti. Taip pat gali nukentėti inkstai. Baisiausia pasekmė – inkstų pažeidimas, kuris gali baigtis dialize ar net transplantacija,“ – aiškino gydytojas endokrinologas.
 

 

Kodėl svyruoja cukraus koncentracija?


Norint suvokti, kodėl cukraus kiekis kraujyje svyruoja, reikia išsiaiškinti svyravimą sukėlusias priežastis. Pasak mediko, kartais dėl to gali būti kaltas ir pats pacientas, kuris nevisiškai teisingai laikosi režimo ar dietos. „Kartais cukraus svyravimus gali nulemti lėtinės, slaptos infekcijos, pavyzdžiui, šlapimo takų. Netgi paprasčiausias kariesas gali lemti gliukozės padidėjimą. Taip pat lėtinis stresas daro įtaką cukraus svyravimams kraujyje. Dar viena grupė sergančiųjų, kuriems nepavyksta sureguliuoti cukraus, – tai tie, kurie gauna nepakankamas vartojamų vaistų dozes,“ – sakė gydytojas endokrinologas.
Sergant diabetu rekomenduoja laikytis dietos, paisyti režimo, palaikyti fizinį aktyvumą, taip pat sergantiesiems skiriama vaistų arba insulino.
Dalis pacientų gydosi insulino preparatais. Sergantiesiems 1 tipo cukriniu diabetu – tai yra gyvybę gelbėjanti terapija, be jo būtų neįmanoma palaikyti gyvybinių procesų.
Pasak gydytojo, gydymas insulino preparatais turi būti maksimaliai priartintas prie fiziologinių insulino koncentracijos svyravimų, kurie natūraliai vyksta kiekvieno žmogaus organizme.
Sergantiesiems 2 tipo cukriniu diabetu (jie sudaro 95 proc. visų sergančiųjų diabetu) insulino terapija taikoma, kai kitos gydymo galimybės yra išnaudotos. Gydymasis insulinu papildo visus kitus gydymo būdus ir leidžia normalizuoti gliukozės koncentraciją kraujyje.
„Jeigu cukraus matavimo aparatėlis rodo, kad gliukozės koncentracija svyruoja, – pasitarkite su jus prižiūrinčiu endokrinologu dėl gydymo korekcijų,“ – patarė gydytojas V. Urbanavičius.
Reikėtų atsiminti, jog gliukozės kiekio svyravimai nevalgius turėtų būti 4,4–6,7 mmol/l, o po valgio – iki 8,9 mmol/l.
Kitas svarbus žymuo – glikuoto hemoglobino kiekis. Jis rodo, ar paskutinius 3 mėn. gydymas yra veiksmingas. Jei kontrolė gera, glikuoto hemoglobino kiekis turi būti mažesnis nei 6,5 proc.
Jei šie rodikliai didesni, tai jau yra pavojinga ir būtina mediko konsultacija.
 

Ką reikėtų žinoti apie insuliną?


· Insulinas būna kelių rūšių. Pagal molekulę, tai žmogaus insulinas ir insulino analogai. Pastarieji sukurti moderniomis technologijomis modifikuojant insulino molekulę. Taip išgautos naujos farmakologinės savybės padeda fiziologiškiau gydyti sergančiuosius cukriniu diabetu.
· Pagal veikimo ilgumą insulino rūšys yra skirstomos į trumpai ir ilgai veikiančius. Ilgai veikiantis insulinas, dar vadinamas baziniu, kuris palaiko foninę organizmo insulino koncentraciją. Greitai veikiantys insulinai skiriami prieš pagrindinius valgymus, kad imituotų kasos sekreciją.
· Šitos technologijos leidžia sergančiojo diabetu organizme sukurti procesus, kurie fiziologiškai vyksta kiekvieno sveiko žmogaus organizme. O tai, aišku, leidžia geriau sureguliuoti cukraus apykaitą organizme.
 

Raimonda Černiauskienė, serga diabetu


„Šią ligą paveldėjau. Mačiau, kaip mirė mano mama, todėl nuo to laiko stengiuosi laikytis visų gydytojų rekomendacijų. Nenoriu apakti ar prarasti gebėjimą vaikščioti, nenoriu, kad atsirastų lėtinių diabeto komplikacijų. Žinau, kad reikia stengtis, kad cukraus kiekis būtų normalus.
Man yra skiriama insulino terapija. Insulino leidžiuosi prieš didžiuosius dienos valgymus. Nuolat specialiu aparatėliu nustatau savo cukraus kiekį kraujyje.
Šiuolaikinės modernios insulino formos leidžia man keliauti ir aš nenuogąstauju, jeigu valgau ne namie. Pamenu, mama insulino leisdavosi su tradiciniais švirkštais. Tai nebuvo itin patogu. Flex Pen insulino susileidimo forma patogi tuo, kad pats gali nustatyti susišvirkščiamo insulino kiekį, taip pat skirtingų spalvų galiukai apsaugo nuo apsirikimo (viena spalva žymi ilgai veikiantį insuliną, kita – švirkščiamą prieš valgį).
Dabar galiu pasiimti su savimi duonos riekelę ar pusę obuolio, cukraus matavimo aparatėlį ir Flex Pen švirkštą. Toks rinkinukas leidžia apsisaugoti nuo didelių insulino svyravimų. Aišku, turiu nepamiršti mitybos rekomendacijų, fizinio aktyvumo ir pozityvaus požiūrio. Viskas kartu leidžia man jaustis sveiku žmogumi.”

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai