Viskas apie akinius

Akiniai – tai optinis įtaisas regai gerinti arba akims apsaugoti nuo žalingo aplinkos poveikio. Žinoma, akiniai yra labai ir svarbi stiliaus detalė, tačiau visų pirma tai prietaisas regai gerinti. Daugelis tų, kuriems yra regos sutrikimų, bando regėjimo sutrikimus koreguoti patys arba renkasi patinkančius akinius, neatsižvelgdami, kokiam regos sutrikimui jie yra skirti. Turguje pirkti be gydytojo konsultacijos, iš kaimyno ar draugo pasiskolinti akiniai gali tik pabloginti regėjimą. Kodėl reikalinga gydytojo konsultacija, kada ir kokius akinius nešioti, konsultuoja Akių ligų gydymo centro „Pelėda“ oftalmologė DAINA ŠATIENĖ.
 

Kodėl renkantis akinius reikalinga gydytojo konsultacija?


Gydytojas oftalmologas ištiria akis, nustato refrakciją bei parenka tinkamus akinius. Be to, akių specialistas išsiaiškina, kam jums reikalingi akiniai: ar tai pirmas vizitas pas akių gydytoją, ar akiniai bus skirti vairuoti automobilį, ar skaityti ar dirbti su kompiuteriu. Akių gydytojo konsultacija užtikrina tikslių, regėjimo problemoms mažinti ir būtent tam žmogui reikalingų akinių pasirinkimą. Jei jau nešiojate akinius, gydytojo oftalmologo konsultacija reikalinga bent kartą per metus, kadangi kinta reikalingų akinių stiprumas. Net ir regėjimo problemomis nesiskundžiantiems žmonėms akių gydytojai rekomenduoja pasitikrinti akis profilaktiškai. Ypatingas dėmesys turėtų būti skirtas vaikučių akytėms. Tėveliams pirmą kartą mažylio akytes rekomenduojama patikrinti 3–6 mėnesius. Visi maži vaikai yra toliaregiai, tad norma yra +3 dioptrijos.
Ar reikia nešioti akinius kasdien, ar tik skaitant, vairuojant arba dirbant su kompiuteriu ir kokio stiprumo, atsižvelgęs į regėjimo sutrikimą, akies raumens būklę, paciento darbo sąlygas, nuspręsti gali tik akių gydytojas.

 

Ar būtina nešioti akinius esant nedideliems regėjimo sutrikimams („mažam“ minusui ar pliusui)?


„Mažas“ minusas (-1,0 – -1,5 dioptrija) pirmiausia rodo, kad matymas į tolį sutrikęs nedaug. Ypač „mažas“ minusas aktualu vairuojant automobilį, žiūrint televizorių. Nešioti nuolat akinių nebūtina, tačiau vairavimui akinius įsigyti rekomenduojama.
„Mažas“ pliusas (+ 1,0 – +1,5 dioptrija) dažniausiai rodo akių nuovargį padirbus kompiuteriu, po skaitymo. Ypač akių nuovargiu skundžiasi buhalteriai, tolimųjų reisų vairuotojai. Šiuo atveju rekomenduojama įsigyti akinius. Be to, reiktų būti atidesniems, kad regėjimas dar labiau nepablogėtų.
 

Ar galima nešioti pasiskolintus akinius?


Žinoma, NE... Kiekvieno žmogaus akys yra skirtingu atstumu, skirtingi ir regėjimo sutrikimai. Pradėjus nešioti kito žmogaus akinius, gali pradėti skaudėti galvą, pykinti, jie ne tik nekoreguos regėjimo, bet gali jį net ir pabloginti.
 

Kodėl kartais rekomenduojama turėti dvi poras akinių?


Čia kalbama ne apie tai, kad, akiniams sulūžus ar juos pametę, turėtumėte antrą porą identiškų akinių. Esant vidutinei ir didelei trumparegystei, akinius reikia nešioti visą laiką. Jei skaitant su akiniais jaučiamas diskomfortas, skiriama antroji silpnesnių akinių pora arba su bifokaliniais stiklais pora. Apie 35–40 metus akys pradeda keistis. Jos jau negali taip greitai sufokusuoti vaizdo įvairiu atstumu. Pasikeitimus lemia akies lęšiukas. Metams bėgant jis tampa ne toks elastingas, sunkiau gaubiasi ir nebeišryškina vaizdo iš arti. Šiuo atveju gydytojai išrašo skaityti ir žiūrėti į tolį skirtų akinių receptą.
Galima rinktis progresinius akinius, kurie pakeičia keletą akinių: skirtų žiūrėti į tolį vidutiniu atstumu ir naudojamų skaityti. Išoriškai progresiniai akiniai atrodo kaip paprasti, bet jų paviršius labai sudėtingas: dioptrijos keičiasi palaipsniui nuo stiprumo žiūrėti į tolį iki stiprumo skaitymui. Viršutinė akinių dalis pritaikyta žiūrėti į tolį, žvilgsnį kreipiant žemyn dioptrijos stiprėja ir matoma iš arčiau. Su vienais akiniais galima ir skaityti, ir žiūrėti televizorių, ir vairuoti automobilį.
 

Kokius akinius reikėtų rinktis ilgai dirbantiems su kompiuteriu?


Pirmiausia reikia atsižvelgti, kiek laiko praleidžiama prie kompiuterio, ir, žinoma, į konkretų regos defektą. Darbui su kompiuteriu rekomenduojami akiniai su antirefleksine danga. Ši danga naikina šviesos atspindžius nuo lęšių priekinio ir užpakalinio paviršiaus, kurie labai vargina akis. Tokie akiniai taip pat rekomenduojami ir vairuojantiems žmonėms.
 

Į ką reikėtų atsižvelgti perkant apsauginius akinius?


Pirmiausia reikėtų atsižvelgti į akinių nuo saulės lęšių kokybę. Reikėtų pirkti tiktai kokybiškus bei sertifikuotus akinius nuo saulės. Akiniai nuo saulės turėtų apsaugoti akis nuo žalingų ultravioletinių spindulių, nuo ragenos uždegimo bei daugelio nemalonių akių ligų, užtikrinti regėjimo komfortą.
 

Kokie pagrindiniai patarimai, kaip tinkamai prižiūrėti akinius?


Akiniams reikalinga gera priežiūra, kad jie ne tik gerai atrodytų, bet ir atliktų savo pagrindinę funkciją – koreguotų regėjimą. Prižiūrint akinius reikėtų vadovautis keletu patarimų:
• valykite akinius specialia servetėle ar skysčiu, skirtu akinių lęšiams valyti. Taip pat akinius galima valyti ir su šiltu vandeniu bei vienkartine nepūkuojančia popierine servetėle;
• laikykite akinius akinių dėkle, kuris apsaugo nuo mechaninių pažeidimų bei akinių deformacijos.
• Saugokite akinių lęšius nuo karščio, chemikalų ir sūraus vandens.
 

Įdomu


Cilindriniai ir toriniai akiniai skirti astigmatizmui gydyti. Jie būna iškilūs ir įgaubti, akinių lęšiai savo pagrindiniuose meridianuose turi nevienodą laužiamąją gebą (viename jų didžiausią, kitame – mažiausią).
Bifokaliniai akiniai reikalingi tada, kai reikia tolumui ir artumui skirtingų akinių, jų stiklų viršutinė dalis skirta žiūrėti į tolį, o apatinė – į arti esančius daiktus.
Multifokakiniai akiniai turi kelias skirtingas laužiamosios gebos zonos, skirti darbui, kai reikia žiūrėti į skirtingai nutolusius daiktus.
Prizminiai akiniai šviesos spindulius nukreipia link prizmės pagrindo, jie skiriami sutrikus akių raumenų pusiausvyrai (žvairumui).
Progresyvinių akinių dioptrijos keičiasi palaipsniui nuo stiprumo, reikalingo žiūrėti į tolį, iki stiprumo skaitymui. Vieni akiniai, kurie gali būti skirti ir nuolatinei regėjimo korekcijai, ir skaitymui, ir vairavimui bei darbui su kompiuteriu.
Teleskopiniai akiniai skiriami silpnaregiui, kuriam kitokie akiniai nebepadeda. Jie sudaryti teleskopo principu iš dviejų arba trijų porų lęšių, daug kartų padidina daiktų vaizdą.
Stenopiniai akiniai turi neskaidrią plokštelę su 1 mm skersmens skylute ar siauru plyšiu ties viduriu. Kai būna netaisyklingas astigmatizmas, pro tokius akinius galima ryškiai matyti daiktus.
Izeikoniniai akiniai, kai abiejų akių refrakcija labai skirtinga ir akių tinklainėse susidaro skirtingo dydžio vaizdai.
Veidrodiniai akiniai reikalingi susiaurėjusiam akipločiui praplėsti.
Apsauginiai akiniai su bespalviu stiklu, tripleksu, organiniu stiklu saugo akis nuo mechaninių sužeidimų, kenksmingų skysčių purslų, dulkių, dujų ar garų. Akiniai su metaliniu tinkleliu saugo akis nuo mechaninių sužeidimų, su stikliniais šviesos filtrais – nuo šiluminių, labai ryškių infraraudonųjų ir ultravioletinių spindulių.
Akiniai su fotochrominiais stiklais reguliuoja patenkančios į akis šviesos kiekį, nes saulėtą dieną tamsėja, o prieblandoje šviesėja.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai