Negaliu susišukuoti, arba ką daryti, jei skauda petį?

Peties sąnarys – vienas didžiausių žmogaus kūne. O peties srities (nebūtinai paties sąnario) skausmu itin dažnai skundžiasi tiek jauni, tiek vyresni žmonės. Beje, šio skausmo priežasčių taip pat yra nemažai. Taigi kokie yra peties srities skausmai, kokios jų priežastys ir ką tokiu atveju daryti?
 

Sąnario ypatumai


Peties sąnarys – vienas judriausių žmogaus kūne, šio sąnario judesių amplitudė – pati didžiausia. Ar galite įsivaizduoti, kad peties sąnario veiklą užtikrina net trys tikrieji sąnariai ir 26 skirtingi raumenys ar jų dalys. Ir kiekvienos iš šių dalių pažeidimas gali sukelti skausmą peties sąnario srityje. Patyrus peties srities traumą, be jokios abejonės skausmo priežastis galime paaiškinti ir netrukus kreipiamės į gydytoją pagalbos, kad rekomenduotų, ką toliau daryti. Kaip jau galėjote suprasti, esant netrauminės kilmės skausmui, priežasčiai išaiškinti gali reikti prireikti išsamesnio ištyrimo.
 

 

Artritas ir periartritas


Tai sąnario ir jo aplinkinių audinių uždegimas. Jį skatina nuolat patiriamos mikrotraumos, tam tikras darbo pobūdis (kai atliekami stereotipiniai, t.y. vienodi, judesiai, pavyzdžiui, dirbant prie konvejerio), taip pat raumenų pervargimas, sausgyslių patempimas ir t.t. Be abejo, didelę reikšmę turi ir kitos ligos, pavyzdžiui, blogai kontroliuojamas cukrinis diabetas.
 

„Įšaldyto peties“ sindromas


„Įšaldyto“ peties sindromu vadinama būklė, kai peties sąnario kapsulė sustorėja ir „susitraukia“. Moksliškai ši būklė vadinama adhezyviniu kapsulitu. Dėl šios priežasties apribojami peties sąnario judesiai, apribojimo laipsnis po truputį didėja iki sąnarys tampa beveik nejudrus. Liga paprastai prasideda neintensyviais bukais skausmais, kurie sustiprėja rankos judesio metu.
 

Kaklinės stuburo dalies ligos


Esant įvairiems pažeidimams kaklinėje stuburo dalyje (pavyzdžiui, osteochondrozei), refleksiškai įsitempia raumenys, taip pat kartu esant proceso pažeistiems peties, kaklo ir krūtinės viršutinės dalies raumenims, jų sausgyslėms ir raiščiams, vargina intensyvūs deginančio, pulsuojančio, šaudančio, aštraus pobūdžio skausmai, plintantys iš kaklo į ranką. Beje, tokio pobūdžio skausmus išties gali paūminti orų pokyčiai, ligoniui gali skaudėti ir širdies plotą (dėl to neretai kreipiamasi ir į gydytoją kardiologą).
 

Cukrinis diabetas ir peties sąnarys


Cukrinis diabetas turi įtakos visam organizmui, ir peties sąnarys nėra išimtis. Padidėjęs gliukozės kiekis kraujyje nulemia kraujagyslių pokyčius, taigi blogėja audinių mityba, todėl pažeidžiamas audinių plastiškumas. Maždaug dvidešimčiai procentų cukriniu diabetu sergančių pacientų anksčiau ar vėliau pasireiškia „Įšaldyto peties“ sindromo simptomai. Kalcio druskų nedidelės sankaupos sausgyslėse taip pat dažniau būna cukriniu diabetu sergantiems pacientams. Jiems būdingas ir lėtesnis sveikimo periodas bei pažeista nervų funkcija.
 

„Signalai“, rodantys, kad būtina kreiptis į gydytoją:


- Sutrikdytas nakties miegas.
- Stiprus savaiminis skausmas ramybės metu, dėl kurio apriboti peties, kaklo srities judesiai.
- Nėra aiškios skausmo priežasties
- Sutrikę jutimai (nutirpimas, „skruzdelyčių“ bėgiojimas ir t.t.)
 

Kaip gydomas peties srities skausmas?


Taigi, jeigu jums sunku susišukuoti, apsivilkti švarką, arba naktį peties skausmas neleidžia kokybiškai išsimiegoti, verta ieškoti priežasčių. Ligos gydymas priklauso nuo to, kas yra pažeista ir koks pažeidimų pobūdis. Skausmas – tik viena iš ligos išraiškų. Tačiau jam malšinti (iki gydytojo konsultacijos) galite išgerti nesteroidinio vaisto nuo uždegimo, pvz., meloksimamo (vaistinėse parduodamas Movalio pavadinimu). Kai kurie pacientai mėgina malšinti skausmą paracetamoliu, tačiau lėtinio skausmo atveju jis mažai efektyvus ir tinka nebent derinyje su jau minėtais nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo. Skausmą, uždegimą ir karščiavimą slopinantį poveikį meloksikamas sukelia slopindamas biologiškai veiklių medžiagų prostaglandinų sintezę. Beje, šis vaistas padeda kontroliuoti ligos aktyvumą, lėtinti sąnarių pažeidimo progresavimą, suteikia ligoniui galimybę gyventi įprastinį kasdienį gyvenimą. Tačiau, net ir esant pakankamam nuskausminamajam poveikiui, būtinai reikia kreiptis į gydytoją ir nustatyti skausmų priežastį. Tik taikant specifines priežastis ligos progresavimą galima sustabdyti.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai